Іфтар кримськотатарських жінок напередодні свята Ораза-Байрам: кримські татарки розповіли про свої традиції

Жіночий іфтар у ресторані кримськотатарської кухні "Мусафір" у Києві. Фото: Суспільне Крим

У Києві ввечері 7 квітня кримськотатарські жінки та інших національностей, які сповідають іслам, зібралися на іфтар напередодні свята Ораза-Байрам, яким закінчується місяць Рамадан. Учасниці розповіли про традиції свого народу, спротив жінок в окупованому Криму та чому такі зустрічі для них важливі під час війни.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомляє кореспондентка Суспільне Крим.

Як розповіла постійна представниця президента України в АРК Таміла Ташева, в окупованому Криму теж проводять такі заходи, але з іншими наративами, що непокоїть її як кримську татарку. Але вона сподівається, що вже незабаром деокупують півострів та переселенці повернуться додому.

"Під час священного місяця Рамадану дуже важливо нам спільно розділяти їжу. Особливо це дуже важливу під час великої війни, яку ми переживаємо вже останні два роки, і 10 років війни, яку ми переживаємо з початку тимчасової окупації Криму", — сказала Ташева.

Вона подякувала жінкам, які в умовах окупації змогли зберегти себе, зокрема адвокатки, дружини політв'язнів, громадські активістки. О 5 ранку вони можуть піднятися через те, що до них вриваються ФСБ, тому деякі з них лягають спати повністю вдягнутими у хіджабахЖіночий одяг в ісламі, головне призначення якого — приховати фігуру та обличчя жінки. Може бути лише як головний убір.

"Ми маємо це все пам'ятати та говорити про тих жінок, які чинять спротив в Криму. Я бажаю нам всім повернутися невдовзі додому", — наголосила постпред президента України в АРК.

Одна з організаторок жіночого іфтару Наджіє Аметова зазначила, що практично всі гості, які зібралися у ресторані Києва 7 квітня, з Криму. Цей захід допоміг їм згадати, як вони проводили свята в колі сім'ї та близьких вдома.

"І взагалі іфтар означає оце розговінняСкоромна їжа, яку вживають під час розговин, перервати піст, який людина тримала цілий день. Тобто, в мусульманському, ісламському пості не можна їсти і піти від світанку до заходу сонця. І власне, потім люди збираються, читають молитву, просять Всевишнього благословення, здоров'я тощо. І починають їсти. Але, насправді, я б хотіла зазначити, що місяць Рамадан — це не про те, що ти не дозволяєш собі зайвого, там їсти тощо. Це і про якісь моральні якості людей. Тобто, не злитися, не сваритися, щоб гігієна була у всьому", — пояснила вона.

Аметова зауважила, що кримськотатарська кухня дуже ситна, але їсти треба все повільно, із повагою до їжі та себе.

Як розповіла викладачка кримськотатарської мови та літератури, учасниця жіночого іфтару Гульназ Аджігєльдієва, кримськотатарський народ приблизно з 11 століття прийняв іслам у Криму. І донині дотримується всіх обрядів і традицій, які належать мусульманам.

"Людина має бути здоровою і психічно, і фізично. Як чоловікам, так і жінкам обов'язковий піст. Але є винятки. Жінкам у період, скажімо так, коли вагітні та в певні дні. Але після цього вона повинна заповнити скільки днів вона пропустила. А так, загалом, усі зобов'язані. Це як наказ Всевишнього дотримуватися посту", — зазначила вона.

За словами Аметової, на іфтар збираються як жінки, так і чоловіки. Але чоловіки щодня зараз ходять у мечеть, тому частіше бачаться, тому вирішили зібрати тільки жінок.

"У нас жінки тут дуже зайняті, знаєте, у когось дуже складна робота, у когось часу немає тощо. І от ми сьогодні (7 квітня — ред.) вирішили всіх зібрати. У нас тут є матері військовослужбовців, загиблих воїнів, які зникли безвісти. Дуже багато тут сьогодні жінок, які якось активні", — додала вона.

Під час заходу також жінки мали змогу відправити листа політв'язням, аби підтримати їх. Іфтар провели за підтримки Меджлісу кримськотатарського народу та Кримського фронту.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook