Правозахисники опублікували спільну заяву щодо обшуку та затримання Лутфіє Зудієвої

Журналістка та активістка Лутфіє Зудієва. Фото: Кримська солідарність

Правозахисники закликають організації, владу України та уряди демократичних країн, зокрема учасників "Кримської платформи" висловити рішучий консолідований протест проти політично вмотивованого переслідування журналістки Лутфіє Зудієвої та інших громадських активістів та правозахисників в окупованому Криму.

Відповідну спільну заяву опублікував Центр прав людини ZMINA.

Правозахисники також вимагають запровадити персональні санкції щодо осіб, причетних до незаконного переслідування Лутфіє Зудієвої, а українські правоохоронні органи провести відповідне розслідування та притягнути винних до відповідальності.

Крім того, в спільній заяві правозахисники закликають демократичні країни світу здійснювати регулярний моніторинг порушень прав людини в окупованому Криму, зокрема переслідування громадських активістів, правозахисників та журналістів, а також оперативно реагувати на них.

"В порушення своїх міжнародно-правових зобов’язань, згідно із Міжнародним пактом про громадянські і політичні права, Російська Федерація систематично вдається до свавільного та незаконного втручання в особисте і сімейне життя, свавільних та незаконних посягань на недоторканність житла тих громадян України, які проживають в окупованому Криму. Також держава-окупант, ліквідувавши судову систему України в Криму, використовує підконтрольні їй “суди” для політично мотивованого переслідування громадських активістів, правозахисників, журналістів та всіх нелояльних жителів  Криму, позбавляючи їх права на свободу думки і вираження поглядів", — йдеться у повідомленні.

Що відомо про Лутфіє Зудієву

Лутфіє Зудієва – активістка “Кримської солідарності” та журналістка видання “Ґрати”. Висвітлює судові процеси та порушення прав людини в окупованому Криму. До 2014 року керувала дитячим центром, вже після окупації вимушено взялась за правозахист.

Зудієву затримували у 2019 році за публікацію в соціальній мережі. Тоді активістка сплатила штраф розміром 2 тисячі рублів за нібито публікацію "екстремістської символік".

27 липня 2023 року Лутфіє Зудієву затримали під будівлею “Верховного суду Криму” в Сімферополі, де проходив розгляд апеляційної скарги у справі політвʼязнів Нарімана Джелялова та Асана і Азіза Ахтемових. Пізніше журналістку оштрафували на 12 тисяч рублів. А 12 лютого 2024 року Касаційний суд РФ прийняв до розгляду скаргу щодо цього штрафу.

Вранці 22 лютого в будинку Лутфіє Зудієвої співробітники окупаційних правоохоронних органів провели обшук. Після цього активістку відвезли в так званий Центр протидії екстремізму. Кримську татарку відпустили через 3 години, склавши на неї два адмінпротоколи за "зловживання свободою масової інформації".

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook