"Професійний" понятий: як в окупованому Криму фабрикують справи проти політв'язнів

Ексклюзивно
"Понята" Анастасія Какотко в окупованому Криму на двох різних затриманнях. Фото: Суспільне Крим

Торік окупаційні силовики провели в окупованому Криму 65 обшуків, у 2022 році їх було 56. До обшуків за російським та українським законодавством залучають понятих, які мають простежити, щоб у діях співробітників спецслужб або поліції не було порушень. Виконувати такі функції мають незацікавлені особи, адже понятий далі стає свідком у справі.

Суспільне Крим дослідило і розповідає кілька історій тих, кого окупанти на півострові періодично долучають під час обшуків. Ці люди приїжджають разом із російськими силовиками, жартують та спілкуються з ними, як зі старими знайомими. Ба більше, адвокати політв’язнів стверджують, що дехто з цих "понятих" працювали на момент обшуків або ж працевлаштувалися після них у силові відомства Росії у Криму.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Понятий-співробітник ФСБ

Громадянин Росії з Ульяновська Михайло Єжиков брав участь понятим у слідчих діях у справі заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова та Асана Ахтемова — колишнього журналіста кримськотатарської газети "Авдет". Обшуки в будинках кримських татар проводили співробітники кримської ФСБ у вересні 2021 року. І Джелялова, і Ахтемова звинуватили в диверсії та незаконному обігу вибухівки у складі організованої групи "за завданням українських спецслужб". Судовий процес у кримінальній справі тривав понад рік.

Сам Єжиков з Росії до Криму приїхав у 2020-му. Рік працював співробітником Росгвардії в Керчі. На усному допиті у “Верховному суді Криму” 33-річний чоловік пояснив, як став понятим у цій справі.

"Шукав роботу в Сімферополі, коли до нього підійшли двоє хлопців, представилися співробітниками ("правоохоронних органів" — ред.) і попросили допомогти", — відповів понятий.

Сторона захисту впевнена, що Єжиков був пов'язаний із російськими спецслужбами ще до обшуків у Нарімана Джелялова та Асана Ахтемова і, найімовірніше, працював як їхній позаштатний співробітник. Лише в цій кримінальній справі він брав участь як понятий щонайменше сім разів — його ж залучали і до слідчих дій під час роботи зі свідками.

Наріман Джелялов, Асан та Азіз Ахтемови. Кримська солідарність

Росіянин і сам фактично підтвердив версію адвокатів, коли 27 липня 2022 року під час свідчень у "суді" заявив, що подав документи на працевлаштування в органи ФСБ у січні-лютому 2021 року — за пів року до обшуків у Джелялова та Ахтемова. Чинним співробітником ФСБ, уже офіційно, він став із 24 січня 2022 року, за місяць до повномасштабного російського вторгнення в Україну.

"Ви співробітникам, які вас запросили на слідчі заходи, повідомляли, що вами в січні-лютому 2021 року було подано документи в УФСБ для прийняття на роботу?", — питав у Єжикова прокурор.

"Ні, я цього не повідомляв, це особисте", — відповів тоді росіянин.

За російським законодавством, понятими не можуть бути співробітники органів, які займаються попереднім розслідуванням кримінальної справи.

Наступного дня Єжиков змінив свідчення і став стверджувати, що документи на працевлаштування у ФСБ подав у жовтні-листопаді 2021 року, тобто вже після слідчих дій у цій справі. Це сталося під час перехресного допиту зі слідчим ФСБ, який проводив обшуки в оселях Джелялова та Ахтемова. Перед цим очевидці бачили, як Єжиков і слідчий Власов розмовляли в коридорі суду.

Після цього Асан Ахтемов зажадав відводу всієї судової колегії.

"Я висловлюю свою недовіру судовій колегії та вважаю, що вже накопичилося достатньо підстав вважати, що вони зацікавлені в результаті цієї кримінальної справи. Два свідки є співробітниками ФСБ і знову допитуються для того, щоб обманути суд і всіх учасників процесу, встановити нібито якісь суперечності, яких прокурор так і не назвав, і судом їх не було з'ясовано. Свідок, який учора ще нічого не пам'ятав, сьогодні досить детально пригадав ці обставини", — сказав він.

Асан Ахтемов. Фото: Кримська солідарність

“Суддя” Віктор Зіньков і його колеги з “Верховного суду Криму” продовжили роботу в цій кримінальній справі. Держобвинувач Адгур Бігвава звернувся з письмовим запитом до управління ФСБ Криму, який пізніше долучили до матеріалів справи. З відомства надіслали відповідь, яка остаточно закріпила другу версію Єжикова про дату працевлаштування, але нагадали: "Запитувана вами інформація належить до відомостей, що становлять державну таємницю".

21 вересня 2022 року Нарімана Джеляла й Асана Ахтемова визнали винними в диверсії на газопроводі в селі Перевальне і засудили до 17 і 13 років позбавлення волі. Обох етапували на територію Росії — у Мінусинськ і Володимир.

Понятий-співробітник окупаційного МВС Криму

Понятим і свідком обвинувачення у справі медсестри і громадянської журналістки Ірини Данилович, засудженої на 7 років позбавлення волі за начебто "зберігання вибухових речовин", виступив колишній студент окупаційної сімферопольської філії Російського державного університету правосуддя Костянтин Високогляд.

На усному допиті в окупаційному Феодосійському міському суді він стверджував, що нібито був присутній під час виявлення вибухівки у футлярі для окулярів, і підтримував версію співробітників ФСБ. Брати участь у слідчих діях у справі Данилович він нібито погодився на прохання викладача юридичного факультету.

Правозахисники Імен не називаємо з метою безпекиз "Кримського процесу", які стежили за слідством у справі, стверджують, що він дав суду неправдиві свідчення з приводу своєї роботи і "приховав той факт, що є співробітником МВС". Вони вважають, що "суддя" окупаційного Феодосійського міського суду Наталія Кулинська мала би відреагувати на надання неправдивих свідчень, що є злочином. Але вона цього не зробила.

Високогляд приходив на допит із копіями матеріалів кримінальної справи, які надали йому співробітники ФСБ. На уточнюючі запитання адвокатів політув'язненої він відповідати не став. "Суддя" і на це не звернула увагу.

Ірина Данилович. Ірина Данилович. Фото: Кримський процес

Адвокати з'ясували, що він працював "інспектором управління з питань міграції" окупаційного МВС Криму із 2021 року, тобто ще до затримання Ірини Данилович. Захист хотів долучити відповідний скріншот публікації з інтернету із зазначенням його посади. Прокурор заперечував проти долучення скріншота, оскільки не побачив, "яке відношення це має до кримінальної справи".

"Я прекрасно пам'ятаю, як цей чоловік говорив, що є студентом, що його викладач попросив бути понятим, що він самозайнятий. Брехня очевидна", — відповіла йому Данилович.

На наступних засіданнях держобвинувачення долучило довідку про те, що свідка Костянтина Високогляда взяли на федеральну цивільну службу як "заступника начальника відділу з питань міграції". У ній йшлося, що його нібито взяли в окупаційне МВС Криму уже після обшуку в Данилович. Зараз у відкритому доступі на сайті адміністрації Бахчисарайського району є тільки його стаття, датована жовтнем 2022 року. Інформації, яку з'ясували адвокати, на сайті нині відсутня.

"Вони підробили всі звинувачення, підробили всі експертизи. Ви думаєте, вони не підробили цю довідку?", — обурювалася засуджена журналістка.

Адвокати Айдер Азаматов і Оксана Железняк наполягали, що свідок був нечесним від самого початку. Зокрема, коли повідомив на допиті, що є самозайнятим, а не держслужбовцем. Але прокурор вирішив, що в суді "не було встановлено обставин, під час яких можна було би стверджувати, що свідки обмовляли би підсудну", а вину Данилович доведено.

У серпні 2023 року Ірину Данилович етапували з Криму на територію Росії. Зараз вона перебуває в жіночій колонії в Зеленокумську.

Понята-студентка з кураторством Центру "Е"

О 04:00 ранку 24 серпня 2023 року Аметхан Умеров і його дружина Феріде Халілова з Бахчисарая прокинулися від звуку автівок, що паркуються біля будинку. За кілька хвилин співробітники ФСБ зламали замок від воріт й увірвалися у двір.

"Чоловік вибіг до них на зустріч. Разом зі співробітниками в будинок увійшла дівчина з довгим світлим волоссям. Співробітники правоохоронних органів посадили її на стілець, і, поки йшов обшук, вона сиділа. По будинку майже не ходила. Вона досить вільно спілкувалася із силовиками. Обговорювали, що не виспалися, що рано встали. Про те, що вона понята ніхто не повідомив. Я це зрозуміла пізніше, зі слів чоловіка", – розповідає Халілова.

Обшук у будинку Аметхана Умерова 24 серпня 2023 року. Фото: Кримська солідарність

Обшук у будинку подружжя тривав чотири години. Коли все завершилося, активіста "Кримської солідарності" Аметхана Умерова відвезли на допит до ФСБ у Сімферополь. Протокол обшуку він підписувати без адвоката не став.

Наступного дня в окупаційному Київському районному суді Сімферополя його і ще п'ятьох кримськотатарських активістів заарештували за підозрою в причетності до діяльності Хізб ут-Тахрір — політичної партії, яка заборонена в Росії, але дозволена в Україні.

Аметхан Умеров. Аметхан Умеров біля будівлі відділу поліції "Центральний" у Сімферополі. Фото: Кримська солідарність

Друзі та родичі Аметхана Умерова впізнали цю дівчину під час затримань наступного дня, коли відбулось масове затримання кримськотатарських активістів біля "суду" у Сімферополі. Очевидці розповідають: вона зайшла в кафе навпроти "суду", спілкуючись із кимось телефоном.

Туди ж зайшли співробітники "Центру з протидії екстремізму" під керівництвом Руслана Шамбазова — колишнього співробітника МВС України, який порушив присягу українському народу.

Затримання біля окупаційного Київського районного суду Сімферополя 25 серпня 2023 року. Фото: Кримська солідарність

Згодом вони почали затримувати активістів, які сиділи за столиками на вуличній терасі та на лавках у парку. Дівчина ж вийшла з кафе на вулицю і спостерігала за тим, що відбувається.

В матеріалах численних адміністративних справ проти кримських татар, порушених тоді, з'явилися письмові свідчення тієї дівчини. Нею виявилася Анастасія Какотко — студентка окупаційного Кримського федерального університету в Сімферополі, громадянка Російської Федерації з Хабаровська.

"25 серпня 2023 року, приблизно о 14:40, я перебувала на вулиці Воровського і прямувала в бік будівлі Київського районного суду міста Сімферополя. Проходячи поблизу скверу імені Гаспринського, я побачила групу людей, які перебували поблизу скверу, що примикає до будівлі суду. Водночас вони спілкувалися один з одним, голосно розмовляли, заважали проходу громадян доріжками скверу. Також можу додати, що зазначена група перешкоджала і моєму проходу до будівлі суду", — стверджувала Какотко, яка насправді сиділа весь цей час у кафе.

Анастасія Какотко виходить з кафе під час масового затримання кримських татар біля "Київського районного суду Сімферополя" 25 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Крим

Понад 20 кримських татар тоді відсиділи від однієї до семи діб адміністративного арешту. Серед затриманих були люди похилого віку — від 64 до 71 року.

За півтора місяця до обшуку в Умерова, Какотко брала участь в обшуку в іншого кримського татарина — колишнього члена сімферопольського регіонального Меджлісу Ельдара Менситова.

Анастасія Какотко під час обшуку Аметхана Умерова 24 серпня 2023 року. Фото: Кримська солідарність

Обшук у будинку Аметхана Умерова 24 серпня 2023 року. Фото: Кримська солідарність

За даними видання "Ґрати", Анастасія Какотко — учасниця студентської спільноти "Інтернет-патруль". Її "Центр із протидії екстремізму" організував у КФУ, де навчається росіянка. Завданнями визначили "формування в молоді активної громадянської позиції, запобігання міжнаціональним і міжконфесійним конфліктам, протидії ідеології тероризму та профілактики екстремізму".

Активіст "Кримської солідарності" Аметхан Умеров зараз перебуває в СІЗО-2 у Сімферополі. Йому загрожує до 20 років тюремного ув'язнення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook