Окупаційний суд оштрафував незалежну мусульманську громаду "Алушта"

Незалежна мусульманська громада "Алушта" у Криму. Фото: Кримська солідарність

Окупаційний Алуштинський міський суд оштрафував незалежну мусульманську громаду "Алушта" в особі її голови Абдула Гафарова на 100 тисяч рублів (30 тисяч грн) за зберігання книг ісламських богословів у мечеті міста.

Про це повідомляє "Кримська солідарність".

Громаду оштрафували за статтею 20.29 КпАП РФ — масове поширення екстремістських матеріалів, занесених до опублікованого федерального списку екстремістських матеріалів, їхнє виробництво або зберігання з метою масового поширення.

Відповідні книги буцімто призначалися для масового поширення. Йдеться про книжки "Іслам, Віра, Поклоніння" Османа Нурі Топбаш, "Цінність Зікру", "Пророк Мухаммед-2", "Історія Халіфату" Абу Бакра ас-Сиддіка, "Історія Халіфату" Алі ібн Абу Таліб.

Незалежна мусульманська громада "Алушта" у Криму. Фото: Кримська солідарність

Юрист Рустем Кямілєв розповів, що протокол за цією статтею склали 30 листопада —через тиждень після обшуку в мечеті, коли були вилучені зазначені книги. До протоколу увійшли видання, які 30 листопада забрали у Гафарова. Частина видань навіть не перебувала в мечеті, а була вилучена через тиждень, тобто під час обшуку в його будинку.

"Я розглядаю (цей штраф — ред.) як триваючий тиск на нашу релігійну громаду... Ми не поширюємо цю літературу. Книги зберігалися по одному примірнику. Коли раніше до нас із перевірками приходила прокуратура, вони оглянули всі книги, і ми прибрали все, що входило до переліку. Тому ми не згодні з цією постановою", — заявив Абдул Гафаров.

Водночас співробітник "Центру з протидії екстремізму" Роман Філатов, який склав протокол, зазначив, що що книжки вилучили 23 листопада з дерев'яної шафи в будівлі мечеті, коли після обшуку в імама мечеті Юсуфа Аширова, окупаційні силовики пішли в "Юк'ари Джамі" (Верхня мечеть) для проведення "оперативно-розшукових заходів".

Що відомо про громаду "Алушта"

У листопаді відразу кілька членів громади зазнали адмінпереслідування. Зокрема, 23 листопада "Алуштинський міський суд" призначив імаму Юсуфу Аширову дві доби арешту. За версією "поліції", він нібито матюкався, і склали на нього протокол — про "дрібне хуліганство" (стаття 20.1 КоАП РФ). Чоловік заперечує використання нецензурної лайки.

Також 23 листопада у селі Верхня Кутузівка та в селі Ізобільне Алуштинського міського округу відбулися обшуки в інших учасників місцевої релігійної громади Вілена Усеїнова і Зінура Аппазова. Їх заарештували на декілька діб.

30 листопада після обшуків у будинку голови незалежної мусульманської громади "Алушта" Абдула Гафарова на нього склали адмінпротокол за статтею про "масове поширення екстремістських матеріалів" (стаття 20.29 КоАП РФ).

Кілька членів громади уже заарештовані на тривалі терміни ув'язнення й етаповані на територію РФ. Аширова двічі штрафували за "незаконну місіонерську діяльність", а громаду — за "немарковану" літературу. У будівлі мечеті теж неодноразово проводилися обшуки. Кримські мусульмани настійно вимагали, щоб Аширов продовжував проводити молитви та обряди.

Захисники Рустем Кямілєв і Сергій Заєць подали скарги в ЄСПЛ. Вони оскаржили рішення "Алуштинського міського суду" щодо штрафу мусульманської релігійної громади за "немарковану" літературу і рішення в адміністративній справі Аширова за "незаконну місіонерську діяльність" за статтею 9 Європейської конвенції про захист свободи совісті та релігії.

Заєць заявляв, що відповідна громада користується приміщенням "Юк'ари джамі" з 1995 року і завжди була автономною, але після окупації півострова у 2014 році "влада" передала її "духовному управлінню мусульман Криму", з яким у громади "складні відносини", бо муфтіят бажає призначати своїх імамів і сповідувати власні порядки. У свою чергу, громада прагне незалежності, особливо коли муфтіят перебуває у тісній колаборації з органами державної влади та спецслужбами держави-окупанта.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook