У Києві кримськотатарська художниця присвятила свої пейзажі тузі за Кримом та окупованому півдню України

. Олександра Гресь/Суспільне Крим

У п'ятницю, 10 листопада, у Києві у Кримському домі відкрилася виставка української та кримськотатарської сучасної художниці Ельміри Шемседінової "Напружений горизонт. Туга за Кримом", яка присвячена не тільки півострову, а й всім окупованим українським територіям біля моря.

Про це Шемседінова розповіла кореспондентці Суспільного Крим.

"Ця серія, вона про Крим, але насправді не тільки про Крим, а про всі південні українські землі, які коло моря, і які є окуповані. Раніше море в людей асоціювалось з відпочинком, люди за ним спостерігали і розслаблялись. Напружений горизонт, тому що саме російські військові кораблі обстрілюють із-за горизонту. Ми небезпеку не бачимо, але вона насувається саме звідти. Люди, які зараз знаходяться вимушено на окупованих територіях, вони вдивляються в море зі страхом і небезпекою, асоціюють його вже не з відпочинком", — зазначила художниця.

Всі картини, що представлені на виставці, є чорно-білими. Авторка цих робіт пояснила, чому обрала монохромну кольорову палітру.

"Коли почалось повномасштабне вторгнення, то все якось зблідло, стан був пригнічений, як й у всіх. Зрештою, це мій спогад про Крим. Я не можу бути поруч моря нині, і того мій спогад чорно-білий. Я сподіваюсь, що скоро це все змінитися", — повідомила Шемседінова.

Всі ці картини мисткиня створила після повномасштабного вторгнення по пам'яті. Глибоко закарбований образ Чорного моря відтворюється у неї щоразу наново, тим самим показуючи силу пам'яті та творчості.

Під час відкриття виставки Шемседінова провела перформанс "Запам’ятати море", як символ прагнення художниці залишати зв'язок із рідним краєм навіть далеко від нього. Вона створювала пейзаж наосліп, відтворюючи його зі своєї пам'яті та спогадів.

Мета перформансу — аби люди задумались про важливість збереження пам'яті та ідентичності навіть у складних умовах.

Виставка триватиме місяць — до 10 грудня. Вхід безкоштовний. Знаходиться проєкт на вулиці Михайла Омеляновича-Павленка, 9.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook