У Києві презентували виставку "Qalqan/Щит" з керамічними панно у формі захисних щитів з кримськотатарським орнаментом, який символізує відродження, самоідентифікації, спротив несправедливості, збереження та продовження життя.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Про це повідомила кореспондентка Суспільного Крим.
Виставку кримськотатарського кераміста Рустема Скибіна відкрили у Центрі інформації та документації НАТО при Посольстві Республіки Литви в Україні.
Для створення художнього образу обрали один з елементів бойового мистецтва — "Військовий щит", який слугує для захисту Воїна та Держави Україна у широкому розумінні.
Традиційний декор кримських татар, яким прикрасили щити, царська Росія заборонила при анексії близько 200 років тому.
Гості змогли побачити перші чотири панно з виставки митця. Протягом місяця відкриють ще три частини виставки. Усі 16 щитів кераміста охочі зможуть побачити на власні очі у Київській картинній галереї наприкінці жовтні.
На кожному щиті нанесений орнамент, в якому закладений свій зміст. Наприклад тюльпан — це символ чоловіка, воїна, куди Скибін додав кримськотатарську Тамґу, як герб та символ української держави.
"Щит "Калкан" кримськотатарською уявляє собою символ захисту, це наше прагнення захистити свою країну. Ці щити орнаментовані кримськотатарським декором з військової зброї, яка майже 200 років не використовувалась в нашій культурі", — розповів автор виставки.
Він також назвав свої представлені роботи "мистецьким камуфляжем".
"Це наша самоідентифікація, яка каже хто ми є — ми кримські татари!", — наголосив Скибін.
Митець додав, що ставить перед собою мету відновити історичну спадщину свого народу та передати ці знання майбутнім поколінням.
"Враховуючи те, що закладено в ці щити, що взагалі закладено в ідею виставки — це ще більш надихаюче. Це потрібно показувати всьому світу, розказувати, що Крим — це Україна, не просто на словах", — заявила постійна представниця Президента України в АР Крим Таміла Ташева.
Кримськотатарський актор та режисер Ахтем Сеітаблаєв пояснив своє бачення цієї виставки.
"Не дарма вона керамічна, тобто вони не мають виконувати свою пряму функцію — для захисту від, безпосередньо, знаряддя вбивства. Це скоріш нагадування, як метафора", — зазначив він.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, Viber та у Facebook