Показ документального фільму "1944" відбувся 16 травня в кінотеатрі "Жовтень" у Києві до 81-ї річниці депортації кримськотатарського народу. Захід організував Меджліс кримськотатарського народу у партнерстві з Центром "Кримські студії" Києво-Могилянської академії та Представництвом Президента України в АР Крим.
Національна прем'єра стрічки "1944. Крим. Депортація" режисерів Фатіми Осман та Юнуса Паші відбулася у 2019 році. У фільмі історію депортації розповідають очевидці, які особисто пережили ці події.
"Здається, це один із останніх фільмів, знятих у Криму за участі безпосередніх свідків депортації — тих, хто пережив ці події. Саме тому ця стрічка — вже історичне джерело. І не лише тому, що вона розповідає про події 1944 року, а й тому, що в ній присутні люди, яких уже немає серед нас. Варто говорити не тільки про сам факт вигнання, а й про долі його жертв", — розповів історик Мартін-Олександр Кислий.
На захід запросили політиків, громадських діячів, дипломатів.
"Ми завжди намагаємося через дипломатів, а через них — і їхні уряди — висловити вдячність за те, що вони не лише вшановують жертв геноциду кримськотатарського народу, але й сьогодні, у ці надзвичайно важкі для України часи, залишаються поруч із нами та підтримують як українську державу, так і кримських татар", — сказав у коментарі Суспільному Крим голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.
Говорити про геноцид, який стався 81 рік тому, особливо важливо зараз — коли деякі політики пропонують відмовитися від Криму, підписавши своєрідну нову Мюнхенську угоду, вважає лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.
"Всі розуміють, що миру шляхом домовленостей із диктатором не досягти. Геноцид і репресивна політика, яка триває нині в окупованому Криму, — це її продовження. Наша мета сьогодні — нагадати про ці події. Цілком справедливо відзначають, що подібні пропозиції нагадують Мюнхенську угоду 1938 року, яка зрештою призвела до Другої світової війни. І ми сподіваємося, що цей захід — не лише вшанування пам’яті жертв депортації й геноциду, а й можливість зупинити нові спроби 'обміняти мир' на поступки за рахунок цілого народу", — сказав він.
Нагадаємом, понад сім тисяч тематичних бігбордів та 149 сітілайтів розмістять на території України до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який відзначають 18 травня. Заходи вшанування заплановані не лише в Україні, а й за кордоном: у Туреччині, Польщі, Німеччині, Чехії, Латвії, Литві, Канаді та США.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube