Верховна Рада України 14 травня закликала іноземні держави визнати депортацію кримських татар геноцидом, а також зосередитися на протидії порушень прав людини в окупованому Криму.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
За звернення проголосували 310 народних депутатів. Текст розміщений на сайті парламенту.
Проєкт звернення внесла на розгляд депутатка Таміла Ташева, повідомляє представництво президента в Криму.
"У зверненні підтверджується відданість міжнародному праву та основоположним документам ООН у сфері прав людини, а також українському законодавству, яке визнає кримських татар корінним народом України та фіксує факт геноциду, вчиненого радянським режимом у 1944 році, у документі відзначено рішення Європейського суду з прав людини у справі “Україна проти Росії (щодо Криму)”, ухвалене 25 червня 2024 року. У рішенні ЄСПЛ визнано відповідальність РФ за масові та системні порушення прав людини в Криму, зокрема: дискримінацію за етнічною ознакою; переслідування за релігійними переконаннями; обмеження свободи слова та зібрань; позбавлення волі з політичних мотивів; заборону Меджлісу кримськотатарського народу, — йдеться у повідомленні.
Нагадаємо, депортацію кримських татар у 1944 році визнали геноцидом парламенти Литви, Латвії, Канади, Польщі, Естонії та Чехії.
"Російська федерація намагається максимально стерти цю історію, знищити у нашій памяті. І не тільки в нашій, а й закордоном. Фальсифікувати вказані факти. Тому визнання геноциду – це буде знак для російської федерації, що, попри всі кроки, їхня політика не досягає тих результатів", — сказав 13 травня під час пресконеренції в Українському кризовому медіацентрі заступник представника президента в Криму Денис Чистіков.
День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу відзначають 18 травня.
Депортація кримськотатарського народу
18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.
За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.
Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.
Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.
У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube