Перейти до основного змісту

Подолав сотні кілометрів морем і Дніпром: фермер з Євпаторії самотужки врятував свою яхту з окупованого Криму

У шторм, з картою в руках і без жодного зв’язку Микола Хавхун вирушив з окупованої Євпаторії, аби врятувати свою яхту "Аксель". Попри заборони, затримання і загрозу конфіскації, він доправив її до Києва. Історію порятунку він розповів журналістам Суспільного Крим.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Микола Хавхун фермер з Євпаторії, показує свою "Аксель" на причалі у Києві. Каже: це не човен, а його віддушина, яку залишити окупантам не міг та не хотів.

"З усім міг змиритись, але яхта це була частка душі", — каже він.

Микола виїхав з Криму у 2014 році, однак яхта залишалася в окупованій Євпаторії. У грудні 2016 року минав час, який окупанти встановили на переоформлення документів. Влітку того року Микола зрозумів, потрібно поспішати, щоб вивезти "Аксель" з Криму.

Микола Хавхун називає яхту — частинкою своє душі. Фото з архіву Миколи Хавхуна
"Різні варіанти придумував, як це зробити, але виявилось, що легальним шляхом - це неможливо було зробити", — каже він.

Після окупації 2014-го, каже Микола, Крим юридично став "сірою зоною". Верховна Рада ухвалила закон про вільну економічну зону — "Крим" з переліком рухомого майна, яке можна було вивезти. І то через три пункти перетину адмінмежі: Каланчак, Чаплинка, Чонгар. Все по суходолу. Цими маршрутами, згадує чоловік, яхту вивезти було неможливо.

"Їздив туди на кордон та спілкувався з митниками, прикордонниками, але було сказано, що ні. Або вони малювали такий шлях, що треба її вивозити та ставити на термінал розмитнення, а потім гроші, гроші, гроші. І це виходило там дорожче, чим вона коштувала," — згадує Микола.
Щоб врятувати яхту, Микола без дозволу вийшов у море. Фото з архіву Миколи Хавхуна

Попри це, Микола вийшов у море. Сам, без жодного дозволу. З Євпаторії — на яхті — вздовж кримського узбережжя. У шторм, з картою у руках, без зв’язку – таки дійшов за добу до порту Скадовськ.

"Виходжу по рації по 16 каналу: і кажу порт Скадовск, це яхта Аксель, прошу добро на вхід. І вони кажуть звідки ви йдете, а я кажу з порту Євпаторії, і вони одразу “нервовий кашель” і вийшли з ефіра. Зависли десь хвилин на 20, а потім вже бадьорим голосом: “Яхта Аксель, ви на місці?”. Так, ставайте на якір, та чекайте наших вказівки," — розповідає Микола.

Через півтори години в порт прийшли — поліція, СБУ, прикордонники, навіть розвідка. Яхту заарештували, Миколу — затримали.

"Десь місяць, щоб налагодити усі ці адміністративні перепони, щоб вона пішла далі, бо вона була заарештована портовою владою. І я затриманий на 3 доби, але це був такий арешт по-українськи. Спав собі на яхті, під чисте слово виходив гуляти в Скадовськ, бо це ж серпень місяць. Потім вертався на яхту та ночував. Але вахта стояла цілодобово", — згадує Микола Хавхун.
Після того, як Микола Хавхун прибув на підконтрольно Україні територію, яхтру арештували. Суспільне Крим

А далі — нова перешкода. Митниця. Там, каже чоловік, вирішили, що яхта порушила державний кордон. Загрожувала конфіскація.

"Митник хотіли конфіскувати, але потім розібрались. Вони мені інкримінували “перехід державного кордону без дозволу”, але це не держаний кордон, це адмінкордон. В кінці кінців виписали штраф, 17 тисяч", — каже чоловік.

Микола зізнається, був готовий до труднощів та перепон, але головне, що він та його яхта були біля українських берегів.

"Емоції були по-перше “нарешті ми прийшли додому”. Я знав, що це все треба пройти, бо буде багато питань, звідки ви взялися, з якою метою, але я зрозумів, що так чи інакше, вона вже тут", — говорить Микола Хавхун.
У 2022 яхту підняли на кіль. Фото з архіву Миколи Хавхуна

У 2017-му "Аксель" — по Дніпру дійшла до Києва. Це від початку був кінцевий пункт призначення, в столиці ще до окупації Микола бував у справах, мав знайомих. З 2022-го яхту підняли на кіль — до перемоги. Микола розповідає, що стежить за її технічним станом, тут є міні-кухня, штурманський стіл, спальні шухляди, де все під рукою. Нині чоловік перетворив хобі на власну справу, навчає охочих крейсерському яхтингу. На кримську "Аксель" у Миколи — ще є плани. Каже, обов'язково вирушить у подорож.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube

Топ дня
Вибір редакції