Уродженець Криму Олександр Болтян сьогодні — оператор дронів 420-го Окремого Батальйону Безпілотних Систем. Пояснює свій вибір спеціальності тим, що нині на полі бою перевага за технологіями. Його історія — це шлях від кримського активіста, якого не почули в 2014-му, до одного з тих, хто зараз творить нову реальність на фронті.
Військовий, колишній очільник кримського відділення партії "Свобода", учасник Революції гідності та свідок захоплення росіянами українського Криму розповів Суспільному Крим про міфи про "русскій Крим", штурми окупантів на мотоциклах і чому Україна поверне півострів раніше, ніж очікували.
Читайте цей матеріал кримськотатарською
Сучасні реалії фронту: технологічний розрив, мотоштурми і тактика малих груп
"У нас перевага в тому, що ми більш технологічні. Тобто це починається у нас — всі ці нові тенденції вперше з'являються у нас. Я не хочу сказати, що у них (російських військових — ред.) там все глухе, вони нічого не роблять — вони теж звичайно роблять, але технічна перевага у нас. Ми йдемо десь на пів кроку — в деяких питаннях на крок — попереду. За рахунок цього у нас вдається стримувати всю цю навалу", — зазначив Болтян.
Чоловік з 2015 року боронить Україну, як тільки виїхав з окупованого Криму. Тоді він пішов у добровольче військове формування — батальйон "Січ" в структурі Міністерства внутрішніх справ України.
Того ж року київські добробати об'єднали в полки. Болтян воював на Авдіївці у складі полку "Київ". На початку повномасштабного вторгнення та до кінця 2023-го перебував теж у цьому місті.
2024 року кримчанин звільнився з добровольчого формування і мобілізувався до Збройних сил України.
За його словами, зараз наступи російських військових відбуваються по-іншому. Зокрема, окупанти майже не використовують техніку для цього — лише для підвозу живої сили за 5-7 км до сірої зони, "тому що вона знищується".
Ліній з укріпленнями, яке раніше було з редутами та окопами — теж вже немає. Як і масивних "м'ясних штурмів". Зараз це групи по 2-5 людей.
"Вони беруть за рахунок кількості. Що стосується оптоволокна, вони це все в себе поставили на промислові масштаби — виробляються на заводах, їх дуже багато. Тобто вони знайшли ланку, яка працює зараз, яку неможливо заглушити. Вони все вбухали там, дуже багато ресурсів і грошей. Але оптоволокно актуально зараз. Тобто через місяць, через два, — я думаю, що там є такі тенденції, все може змінитись. І ми вже працюємо в цьому напрямку, ми дивимося, як воно може бути потім. Коли з'явиться ніша, що оптоволокно вже буде не таке ефективне... Знову їм перелаштовувати свою систему, щоб відмовитися від виробництва, перемикнутися на щось інше. Це нам допомагає зараз", — розповів Болтян.
Водночас він наголосив, що тиск щодо живої сили він не змінився — він є постійний з боку ЗС РФ. Українським бійцям вдається його стримати за допомогою безпілотних систем, особливо дронів.
Воїн додав, що ґрунт наразі просох і російські солдати почнуть масово та ефективно використовувати мототехніку. Таке вже практикували окупанти до Великодня на Покровському та Запорізькому напрямках, але українські бійці відбили всі ці штурми.
"Вважаю, що така тенденція буде зберігатися протягом цієї весни і літа. Це мотоштурми на багі, на легких засобах пересування. Це більш ефективно, ніж йти пішки. Тобто там мотоцикліста вполювати складніше. Зараз вони закуплять дуже багато мотоциклів різного типу і тиснутимуть. До осені може, а там можливо щось через пару місяців ще поміняється", — наголосив Болтян.
"Нас ніхто не хотів тоді слухати": Крим до окупації
Олександр народився в Євпаторії, де й займався різними політичними подіями.
"Активно казали про те, що Росія має агресивні наміри щодо Криму, щодо взагалі території України, але нас ніхто не хотів тоді слухати... Під час подій, які відбувались в Криму, — вони почали відбуватись ще, коли почався Євромайдан, ще з 2013-го, — ми брали активну участь у всіх проукраїнських заходах. І в тих подіях, які відбувалися під Верховною радою Криму, і після цього. На жаль, наші війська принаймні вдали, що вони не спроможні стримати окупацію агресивних військ. Це були військові — це було однозначно зрозуміло, коли "зелені чоловічки" захопили Кабмін", — розповів боєць.
Він також згадує, як Росія цілеспрямовано просувала на півострові проросійські погляди.
"Українців було дуже багато в Криму. Просто вимальовувалась така картинка, що начебто Крим — російський. Але це в основному стосувалося міст, які були біля моря. Тому що всіх військових на пенсію, хто йшов з радянської армії, всім давали квартири в Криму. Це Феодосія, Севастополь, Євпаторія, Ялта", — зазначив Болтян.
Ще одна причина, чому так позитивно кримчани відносились до росіян, — вони більше привозили грошей влітку, каже кримчанин.
"Якщо брати по відсотковому співвідношенню, десь 70% було з України, десь 30% — з Росії. Але ці росіяни, які приїжджали, у них було більше грошей. Як мешканець Євпаторії, я спілкувався з усіма, і 90%, хто заробляв на туристах, вони чомусь вирішили, що зараз стовідсотково будуть москвичі й привезуть купу бабла... Тобто проросійськи налаштованих, які дуже хотіли, щоб Росія була — це нісенітниця. Основна тема — бабло, "у нас буде більше грошей", — розповів військовий.
Водночас він наголосив, що у 2010 році всі проросійські сили, які об'єднались в одну політичну силу "Русское единство", отримали лише 3% на місцевих виборах. Для порівняння — "Народний рух" мав 14 мандатів. Москва тоді вклала дуже багато грошей в банерну пропаганду, каже Болтян.
Коли росіянам не вдалось встановити своїх голів в Криму, провести голосування у Верховній раді Криму, то вони вдалися до "плану Б" — Раду та Кабмін захопили "зелені чоловічки".
"Вони стягнули все, що у них було з усього Криму, із Севастополя, всіх активістів вони звезли під Крим. А проукраїнські сили теж були представлені, але, звичайно, в основному це були кримські татари. За кількістю їх (російських сил — ред.) було в декілька разів більше", — уточнив він.
Дружба з політв'язнем, українським активістом Олегом Приходьком
Болтян товаришує з уродженцем Сак Олегом Приходьком. Чоловік, який відмовився зняти український прапор зі свого будинку після окупації півострова, перебуває у російських колоніях уже шостий рік.
Оператор дронів, коментуючи переслідування окупантами друга, каже, що вони "свідомо вбивають всіх патріотів, яких можуть вбити".
"Тримають їх як заручників. Це їхня практика, яку вони постійно використовували. Це заручники, як терористи зазвичай [роблять]. Чим більше в них заручників, тим більше в них і важелів впливу на решту", — зауважив військовий.
До окупації Олександр та Олег були разом у лавах партії "Свобода". Приходько був учасником Революції гідності. Після 14-го він радив товаришу виїжджати з Криму, адже вже були ув'язнення кримчан-патріотів. Самого Олега на той момент вже штрафували за українську символіку.
"Він саме через родинні зв'язки не зміг кинути (виїхати з Криму — ред.). Мама не хотіла переїжджати, вони вже старенькі — саме через це він залишився", — уточнив Болтян.
Про перспективи деокупації
Військовослужбовець вірить, що Крим "рано чи пізно" повернеться додому. "Це буде однозначно, але коли це буде — зараз сказати складно. Але враховуючи, що процеси зараз відбуваються набагато швидше, ніж навіть 10 років тому, це може статися швидше, ніж ми собі уявляємо. Поки якщо взяти світову тенденцію, як дуже швидко змінюється політика Сполучених Штатів, як змінюється економічна політика, яка вважалась сталою. Донні (президент США Дональд Трамп — ред.) прийшов — за місяць почав рухати економіку таким чином, що просто ніхто не міг уявити, як то буде. Що стосується міжнародної політики — зараз така ситуація, через пару місяців може змінитись", — зазначив Болтян.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram, WhatsApp, Facebook, TikTok та YouTube