У 13 академічних ліцеях Чернівецької області предмети викладатимуть румунською мовою. Чотири будуть румуномовні, у решті – румуномовними можуть зробити окремі класи.
Профільні ліцеї формують у межах реформи старшої школи, яка запрацює в Україні з 2027 року, а навчання мовами нацменшин передбачене у Конституції та стандартах Євросоюзу. Суспільне Чернівці розповідає на прикладі двох шкіл, як може змінитися навчання внаслідок реформи, які заклади можуть стати румуномовними ліцеями та чи є україномовні класи в Румунії.
Село Димка Глибоцької громади – одне із сіл області, де компактно проживають етнічні румуни. У місцевій школі наразі навчаються понад 200 дітей, які більшість предметів вивчають румунською, каже директор Василь Гумельник. Українською учням викладають українознавство, українську мову та літературу, фізичну культуру, захист України, інформатику та історію.
"Скільки себе пам'ятаю, тут була румуномовна школа й предмети вивчали румунською мовою. Усі вчителі знають українську. Ми не потребуємо перекладу ні на олімпіадах, ні на ЗНО", – каже Гумельник.
На базі школи у Димці планують створити ліцей з румунською мовою викладання. Учнів навчатимуть за трьома профілями:
- філологічним, де вивчатимуть українську мову, а також англійську або французьку;
- історичним;
- натуралістичним (географія чи біологія).
Гумельник каже, напрямок третього профілю наразі визначають. Водночас планують працевлаштовувати вчителів з інших шкіл.
У Глибоцькому ліцеї майже 850 учнів навчаються українською мовою. Частина з них доїжджають на навчання із сусідніх сіл, як-от Димка та Опришени, бо хочуть навчатися саме українською.
"Вони обрали наш заклад, бо мова навчання саме українська, й вони хочуть навчатися українською мовою. У їхніх населених пунктах є школи румунською мовою навчання, але це вибір батьків та дітей. У нас є шкільні автобуси, які довозять цих учнів", – каже директор ліцею Дмитрій Глобак.
За словами директора, у ліцеї розглядали можливість відкрити по одному класу на паралелі з румунською мовою викладання, але зараз вважають це недоцільним, бо румуномовним буде ліцей у сусідній Димці. Натомість у закладі планують обрати чотири профілі, втім, які саме – ще не визначили.
"Передбачаються всього чотири класи на паралелі по 25 учнів. Якщо в Димці запрацює повноцінний ліцей, то очевидно дублювати класи румунською мовою навчання не буде потреби", – каже Глобак.
20% дітей навчаються румунською
У Глибоцькій громаді є понад 2500 учнів. 20% з них — навчаються румунською мовою. Про це у коментарі Суспільному повідомив начальник відділу освіти Петро Остафійчук.
Крім Димківського НВК, зараз румуномовною є також школа в Опришенах, але вона, як і решта шкіл, які не увійшли до мережі академічних ліцеїв, з 2027 року матимуть статус гімназій.
"Старші класи довозитимемо до ліцеїв. Маємо в громаді чотири автобуси й ще один плануємо закупити цьогоріч. На ліцеї виділять субвенцію з держбюджету, але ми розуміємо, що велике навантаження буде й на громади" – каже Остафійчук.
За його словами, директорів академічних ліцеїв обиратимуть за конкурсами. Так будуть наймати й викладачів.
Які ліцеї області будуть румуномовними
Загалом реформу старшої профільної школи мають завершити до 2027 року. Так утворять академічні ліцеї, де учнів 10-12 класів навчатимуть за певними профілями, як-от мовним, математичним чи мистецьким. Ці напрямки вони вивчатимуть поглиблено.
До попередньої мережі ліцеїв на Буковині увійшли 62 заклади. Серед них – два військово-спортивні ліцеї, один мистецький та один науковий. Про це повідомила у Facebook директорка обласного департаменту освіти Оксана Сакрієр.
За словами Сакрієр, зараз в області є 72 школи із 337 закладів, де частину предметів викладають румунською мовою. Водночас історію, українську мову і літературу, географію та захист України – викладають і будуть викладати українською.
"Чернівецька область – це регіон, де історично проживають представники різних національностей. Освіта мовами національних меншин – це не новація. В Україні це гарантоване Конституцією право, яке діє з 1991 року. [...] Жодна школа не закривається, нова – не відкривається, жодних "утисків" чи "примусової зміни мови навчання" немає", – йдеться у дописі Сакрієр.
Внаслідок реформи чотири ліцеї області будуть румуномовними: по одному ліцею у Чернівцях, Глибоцькій, Герцаївській та Острицькій громадах. Ще дев'ять ліцеїв будуть двомовними – з українською та румунською мовами навчання. Йдеться про такі громади:
- Мамалигівську,
- Новоселицьку,
- Магальську,
- Тарашанську,
- Глибоцьку,
- Красноїльську,
- Петровецьку,
- Сторожинецьку,
- Чудейську.
Чи відкривають україномовні класи у Румунії
У Румунії українці також мають можливість навчатися рідною мовою у містах, де компактно проживає українська спільнота. Про це Суспільному розповів депутат Верховної Ради 8-го скликання, який був членом комітету з питань європейської інтеграції, Григорій Тіміш.
Наприклад, у регіоні Мармарощини діє україномовний ліцей імені Тараса Шевченка. Школи з українською мовою викладання є й в інших регіонах Румунії – їх перелік можна дізнатися на сайті Союзу українців Румунії.
"Сігету Мармацієй, Борша — ось ці міста, де компактно проживає україномовне населення. Воно історично там проживало, століттями, так само як і румуни на території Північної Буковини. Це — аналогічна ситуація. Тому у них там відкритий на їхню вимогу в Сігету Мармацієй чисто українськомовний ліцей. По всій Румунії відкриті класи з вивченням української мови на потребу батьків [учнів]", – каже Тіміш.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини