Семен Карлійчук на псевдо Тихий був заступником керівника Глибоцької організації українських повстанців. Свідомо обрав проукраїнську позицію, за що потім віддав своє життя, а його дружина Євдокія з дітьми відбули понад десять років заслання.
80 років тому Семена вбили енкаведисти в бою на межі сіл Купка і Корчівці, неподалік кордону з Румунією. Перед смертю він та інші повстанці співали гімн України. Що розповідають про Карлійчука донька та дослідник місцевої історії Анатолій Дудка, — у матеріалі Суспільне Чернівці.
Про сім'ю Карлійчуків
Донька Семена Карлійчука Віржинія про свого тата, українського повстанця на псевдо Тихий, знає небагато. Їй було два роки, коли він загинув. Єдине, що вона має з речей свого батька, — родинна світлина, яку зробили ще до її народження.
"Я – донька борця за вільну Україну. Моя мама просила його: "Відійди від цього заради наших дітей". Він казав, що не може поступитися", – каже Віржинія.
Про бій, в якому загинув Семен Карлійчук, в його сім’ї довго не говорили. Віржинія каже, мати боялася говорити дітям про це. Згодом розповідала їм, як ходила до чоловіка на побачення в криївку поблизу села Купка й брала маленьку доньку із собою.
"Тато мене тримав на руках, плакав та казав, що вже не побачить. Говорив мамі: “Ти сама вибирайся, як можеш, бо я вже не жилець", – каже Віржинія.
Бій між повстанцями та енкаведистами
За словами директора Глибоцького краєзнавчого центру Анатолія Дудки, зі спецповідомлення НКДБ Народний комісаріат державної безпеки, НКДБ — центральний орган державної влади СРСР, що відав питаннями державної безпеки.відомо, що в тому бою, який тривав майже три години в урочищі між селами Купка та Корчівці, загинули четверо українських повстанців.
"Це районовий провідник ОУН Георгій Паламарюк на псевдо Зелений, його заступник Семен Карлійчук на псевдо Тихий, а також подружжя Іван і Ревека Рипчуки, в будинку яких була криївка. Бій був жорстокий. Організували його повстанці дуже грамотно: обрали точки, з яких контролювали підходи до будинку, кидали гранати, стріляли з автоматів," — каже Дудка.
Енкаведисти не могли здолати опір повстанців і викликали підмогу. Під час цього бою повстанці вбили й поранили стількох енкаведистів, що, за свідченнями місцевих жителів, їх звідти вивезли на сімох санях.
"Підмога прибула з Глибоки на машині. Це був ще цілий взвод – близько 40 бійців НКВС Народний комісаріат внутрішніх справ СРСРта НКДБ. Бій продовжився з новою жорстокістю. Повстанців, які тоді боронилися в Купці, було більше. Ймовірно, вони врятувалися через підземний прохід, яким вийшли в ліс", – розповідає Дудка.
Дудка каже, вхід у цей підземний тунель був біля печі. Про це йдеться у свідченнях міліціонера Кузика, який потім проводив детальний обшук у хаті Рипчуків. Міліціонери цей вхід знайшли, але не проходили вглибину – боялися, що тунель замінований.
У спецповідомленні НКДБ, яке знайшли в архівах СБУ, є такі слова: “Бандити тимчасово припинили вогонь і почали співати націоналістичний гімн, після чого автоматний вогонь посилився”.
"Постає запитання, бо троє з чотирьох повстанців вже були вбиті: Ревека, Іван і Георгій. Залишився один Семен Калійчук, як ми знаємо. Але вдумайтесь у ці слова: "Бандити почали співати націоналістичний гімн"". Не один співав," – розповідає Дудка.
Зі слів Анатолія Дудки, є дотичні свідчення того, що у будинку могли перебувати більше людей. Але коли енкаведисти зайшли в будинок, то витягнули ледь живого Семена Карлійчука. Чоловіка кинули біля будинку на солому, і місцеві комуністи підпалили цю солому.
Ймовірно, інші повстанці вийшли до лісу через підземний тунель.
Майже вся родина — в УПА
За словами Анатолія Дудки, родина Семена Карлійчука належала до місцевої інтелігенції, це були освічені люди, які свідомо брали участь у повстанському русі. Боротьба за вільну Україну була для них світоглядною. Рідний брат Семена Петро працював учителем, директором школи, інспектором від освіти в області. А донька Петра — Луція Карличук — навчалася у Львові та Бухаресті, стала лікаркою. Згодом одружилася з курінним Буковинського куреня УПА Назарієм Данилюком на псевдо Перебийніс і була санітарною референткою в обласному проводі ОУН Буковини на псевдо Люся, Галина.
Водночас Віржинія Карлійчук каже, що батькове справжнє прізвище Карличук, а в архівах і багатьох документах колись написали з помилкою. Прізвище Карлійчук було в її мами Євдокії, в діда по маминій лінії — Василя Карлійчука. І таке прізвище залишилося в родині досі.
"Можемо стверджувати, що діяльність Карлійчука і його участь в ОУН-УПА була свідомим вибором. А інакше й не можна подумати, бо, залишивши вдома дружину з чотирма малими дітьми й знаючи про те, що під серцем його дружина Євдокія носить п'яту дитину, він пішов свідомо боротися за волю України", – каже Анатолій Дудка.
Сім'ю повстанця відправили на заслання
Семен Карлійчук загинув 18 лютого 1945 року. Його дружину Євдокію з дітьми радянська влада відправила на заслання в Архангельську область. Наймолодша донька, яка була ще немовлям, загинула в дорозі. Згодом у засланні загинув брат Віржинії.
Коли через понад десять років родина повернулася додому, то разом поїхали в село Купка шукати батькову могилу.
"Зрівняли все з землею, щоб там спогадів не було про це. Ми приїхали до тих жінок, які їх ховали. Могила знаходилася, як мені розповідали, під лісом", – розповідає Віржинія.
Тіла Семена Карлійчука та ще трьох повстанців енкаведисти заборонили хоронити. Уночі дві жінки, що жили неподалік, наважилися порушити цю заборону – за це потім були ув'язнені на місяць. Вони показали Євдокії Карлійчук та її донькам, де похований Семен. Однак місцевість заросла лісом і згодом родина втратила орієнтири, за якими могли б знайти точне місце поховання.
П’ять років тому на місці бою повстанців з енкаведистами встановили пам’ятний хрест. А українських патріотів посмертно нагородили відзнаками “За оборону рідної держави”.
"Цю нагороду зберігаю поки що я, а потім будуть мої діти. Вся моя родина буде пам’ятати", – розповіла Віржинія Карлійчук.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини