Перейти до основного змісту

Звернулись до США, аби зберегти УПЦ, та проголосували за перехід до ПЦУ — що відбувається з церквою у селі на Буковині

Підзахаричі — перше село на Буковині, де після зборів щодо переходу від УПЦ МП до ПЦУ парафіяни Української православної церкви звернулись до віцепрезидента США Джей Ді Венса щодо нібито утисків віри. Голова зборів за перехід до ПЦУ будь-які утиски заперечує. Ця церква — одна на три села: Хорови, Підзахаричі та Міжброди.

Суспільне Чернівці поїхало у два села, аби дізнатись, чому думки щодо переходу розділились та які аргументи в обох сторін.

Збори за перехід від УПЦ МП до ПЦУ

26 січня частина жителів цих сіл організували збори, де голосували за перехід храму на честь Святителя Василія з УПЦ МП до ПЦУ. На збори зареєстрували 73 людини, 61 — підтримала перехід. Шість голосували "проти", а троє утримались, каже голова зборів Василина Савчук.

За її словами, люди ініціювали перехід, бо хочуть, щоб у храмі молились українською, а свята відзначали за "новим стилем" — новоюліанським календарем.

Мій син був рік і вісім місяців на війні. Мій племінник — у березні буде три роки, як на війні. Там гинуть наші хлопці. Тому люди просто повстали проти цього, — каже Савчук.

Збори Василина погодилась очолити, бо вона "є українкою та підтримує все українське".

Голова зборів за перехід від УПЦ МП до ПЦУ Василина Савчук. Фото: Суспільне Чернівці

Збори за збереження УПЦ МП у храмі

Коли парафіяни УПЦ МП дізнались про збори за перехід у місцевому клубі, то вирушили туди. На Facebook-сторінці храму повідомили, що тоді понад 170 людей не допустили до реєстрацій.

Голова зборів Савчук каже, що людей реєстрували три дівчини — вони нікому не відмовляли у реєстрації.

Дев'ятеро парафіян УПЦ зареєструвались. То як вони могли, а інші не могли? Вони не хотіли показати, скільки там дійсно є інших людей, а не звезених з інших сіл, — каже Савчук.

Після цього віряни УПЦ МП організували свої збори, на яких голосували за збереження УПЦ у храмі. На них реєструвались орієнтовно 140 людей, рішення підтримали всі, каже місцева жителька Ольга Степан.

Жителька Підзахаричів Ольга Степан. Фото: Суспільне Чернівці

Чому звертались до Америки

Після цього прихожани УПЦ МП записали звернення до віцепрезидента США Джей Ді Венса. Там йдеться, що на храм "готують фальшиві документи та силовий штурм з арматурами, болгарками та бойовиками".

"Він молодий енергійний цікавиться дотриманням релігійних свобод, християнських цінностей, віримо, що відреагує на наше звернення", — йдеться у дописі на Facebook-сторінці храму.

За словами місцевої Ольги Степан, від Джей Ді Венса чекають, щоб була справедливість. А на запитання Суспільного про те, чому не звертаються до предстоятеля УПЦ МП в Україні Онуфрія, відповідають:

А Онуфрію даються слово? Його утискають так само, бо кажуть, він має зв'язок з Москвою.

Збори проводять, бо УПЦ досі має зв’язок з Російською православною церквою, каже релігієзнавець, доктор філософських наук Олександр Бродецький. Водночас Україна майже шість років тому отримала томос про автокефалію Православної церкви України.

"Посилання на грамоту Московського Патріарха Олексія ІІ 1990 року, де сказано, що зі світовим православ’ям Українська Православна Церква єднається через яку? Російську. Патріарх Кирил говорить, що війна — це добре, освячує її, схвалює і каже, що оті російські вояки, які у нас воюють, своєю смертю, якщо вони гинуть, то змивають усі свої життєві гріхи", — каже Бродецький.

Аби УПЦ розірвати звʼязки з Росією, треба звертатись до лідерів світових православних церков і заявляти про вихід з РПЦ, каже Бродецький. Іншим рішенням може бути перехід до Православної церкви України. Рішення про перереєстрацію приймають в ОВА.

Представники ПЦУ у Підзахаричах вже віднесли туди документи, а представники УПЦ звернулись до поліції щодо ймовірних порушень під час зборів.

Як відбувається перехід

Якщо релігійна громада вирішила змінити канонічну підлеглість, першочергово вона має провести парафіяльні збори. Рішення про зміну підпорядкування оформляють протоколом – у ньому мають бути ініціали та підписи усіх людей, які голосували за перехід. Дані у протокол вносить голова або секретар зборів, й передають в управління культури ОВА разом з іншими потрібними документами. Перелік документів є на сайті ОВА у розділі "Релігія".

Раніше ми розповідали, чому відбуваються переходи від УПЦ МП до ПЦУ та якими вони є в області:

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня
Вибір редакції