Перейти до основного змісту

Як карали буковинців за зйомку військової техніки та військових: аналіз судових рішень

Від початку повномасштабної війни трьох буковинців судили за те, що вони фотографували військову техніку або поширювали інформацію про розташування блокпостів ТЦК. Двох з них засудили до позбавлення волі, водночас ув'язнення вони не відбували. Суспільне Чернівці проаналізувало вироки суду й розповідає, до якої відповідальності притягували порушників.

2024 рік

Цьогоріч судили студента із села Тарасівці, який поширював у Telegram-каналі з майже 2 тисячами підписників інформацію про розташування блокпостів, а з локацій біля залізничного вокзалу публікував фото. Про це йдеться у вироку Першотравневого районного суду від 26 вересня 2024 року.

"Громадянин, знаючи, що діяльність ТЦК по здійсненню мобілізаційних заходів викликала широкий резонанс в суспільстві, у тому числі й серед людей, які мають намір ухилитися від мобілізації або не виявляють бажання бути призваними на військову службу, а також те, що в соціальних мережах виник посилений попит на поширення інформації про це, умисно вирішив перешкодити законній діяльності ТЦК та інших військових формувань під час здійснення ними призову на військову службу", – йдеться у вироку.

Згідно з вироком, дії буковинця могли призводити до нездійснення у повному обсязі та у визначені терміни мобілізації та укомплектування війська.

У суді чоловік визнав свою провину та щиро покаявся. Його засудили до 5 років ув'язнення, втім звільнили від покарання, якщо він впродовж двох років іспитового строку не вчинить нового порушення.

2023 рік

Торік судили медсестру відділення реанімації обласної клінічної лікарні. Згідно з вироком Новоселицького районного суду від 21 квітня 2023 року, у січні жінка зафільмувала переміщення військової техніки та військовослужбовців на одній з ділянок дороги "Житомир-Чернівці", а відео опублікувала у соцмережі "TikTok".

У вироку йдеться, що це відео переглянули майже 180 тисяч людей, вподобали 5 тисяч й ще сотня зберегли його. Крім цього, відео поширили в інших соцмережах.

"Так жінка поширила інформацію про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів територією України, тобто інформації, яка не розміщувалась у відкритому доступі Міністерством оборони, Генштабом [...] або в офіційних джерелах країн-партнерів, вчинене в умовах воєнного стану", – йдеться у вироку.

У суді буковинка визнала свою провину та щиро розкаялася. Вона розповіла, що стала свідком переміщення озброєння та військових й почала знімати відео. При цьому не повністю усвідомила відповідальність за свої дії й можливі наслідки.

У вироку суду йдеться, що покарання має на меті не тільки кару, але й виправлення засуджених.

"Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та межі покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного й особою винного", – йдеться у вироку.

Так суд взяв до уваги молодий вік обвинуваченої, що раніше її не притягували до кримінальної відповідальності, позитивні характеристики з роботи та щире каяття. Також жінка добровільно перерахувала 10 тисяч гривень на ЗСУ, що визнали обставиною, яка пом'якшує покарання.

Жінці призначили 51 тисячу гривень штрафу.

2022 рік

Буковинця із села Круглик судили за фото- та відеозйомку на території аеропорту. Згідно з вироком Першотравневого районного суду від 10 травня 2022 року, чоловік проник на територію підприємства й фільмував аеродром, злітно-посадкові смуги, будівлі та техніку.

Ці матеріали публікував у соцмережі "TikTok" й так спричинив "загрозу ракетного удару, активізації розвідувально-диверсійних спрямувань чи інших актів агресії з боку Збройних Сил РФ".

Свою провину чоловік визнав у суді. Щире каяття суд врахував обставиною, яка пом'якшує покарання. Чоловіку призначили покарання у вигляді позбавлення волі на 5 років, втім згодом його замінили на три роки випробовувального терміну.

Яка відповідальність

У березні 2022 року Верховна рада ухвалила законопроєкт, що передбачає кримінальну відповідальність за фото- та відеозйомку переміщень Збройних сил України. Так Кримінальний кодекс доповнили статтею 114-2, згідно з якою:

  • Поширення інформації про направлення, переміщення зброї, озброєння та бойових припасів карається позбавленням волі на строк від трьох до п’яти років.
  • Поширення інформації про переміщення, рух або розташування ЗСУ чи інших військових формувань, за можливості їх ідентифікації на місцевості карається позбавленням волі на строк від п’яти до восьми років.

Водночас, якщо такі дії були вчинені за попередньою змовою групою людей, або з корисливих мотивів, або з метою надання такої інформації державі, що здійснює збройну агресію проти України чи незаконним збройним формуванням, то передбачене позбавлення волі на строк від восьми до дванадцяти років. Таке ж покарання, якщо дії спричинили тяжкі наслідки.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Топ дня

Вибір редакції