У Чернівецькому національному університеті наразі не можуть капітально ремонтувати гуртожитки, бо гроші на такі роботи спрямовують з плати студентів за проживання, а цього – недостатньо. Через це у будівлях можуть точково проводити протиаварійні чи поточні роботи. Також капітальні, як от ремонт електропроводки, системи водопостачання чи опалення. Нині в одному з гуртожитків капітально ремонтують душ.
Водночас у частині кімнат досі стоять старі ліжка, подекуди сиплються стіни, а у через недостатню вентиляцію у душових утворюється пліснява. Деякі мешканці кажуть, іноді через стан гуртожитків студенти вирішують переїхати в орендовані квартири. Суспільне Чернівці розповідає, які умови наразі в гуртожитках університету та що можуть змінити.
"Ремонт – наші проблеми"
Студентка Василина живе у гуртожитку №1 четвертий рік. Одну зі стін у своїй кімнаті вона прикрила килимом, бо та осипалася на ліжко. Каже, ліжко також у поганому стані – воно на пружинах й сильно скрипить.
"Деколи заважає. Матраци спершу видають студентам першого курсу, а потім, хто просить. Ремонт — наші проблеми, маємо влітку підготувати кімнату для проживання", – каже Василина.
Першокурсниця Вероніка розповідає, перш ніж поселитися у гуртожиток, переглядала його фото в інтернеті. За її словами, на світлинах кімнати здавалися просторішими, а меблі більш сучасними. Водночас дівчину поселили у кімнату, де вона із сусідками не робила ремонт. Згодом до них переселилася Дарина – у кімнаті, куди її спершу поселили, умови були гіршими.
"У тій кімнаті були залізні ліжка – там ніхто не жив, й умови були жахливі. Мої батьки там спочатку повністю прибрали, купували комод й настінні наклейки, щоб я не притулялася до холодних стін. Потім я заїхала в нормальну кімнату", – каже Дарина.
Частина студентів привозять у кімнати свої меблі
У гуртожитку №2 в одну з кімнат хлопці привезли власні ліжка з дому, а також телевізор. Кажуть, так веселіше проводити вечори, зокрема, можуть дивитися футбол. Ремонт у кімнаті не робили.
Водночас у коридорі на одному з поверхів замурували вікно – воно виходило у спортзал, де займаються діти.
"Є така відмінність життя у гуртожитку: от ви орендуєте квартиру-студію з виглядом на місто, а наш прекрасний краєвид у вікні – чисто українська цегла. Там зробили спортзал і це чудово. Ми навіть пожертвували вікном. Нам воно не дуже потрібно було. У гуртожитку не нудно. Коли немає настрою, то швидко його покращуєш – з друзями або знайомими. Завжди щось стається, якісь цікаві історії", – каже студент Олексій.
Одна з проблем у гуртожитках – таргани. Щоб їх позбутися, влітку проводять дезінсекцію, але комахи досі є. Студента Кароліна каже, це, зокрема, тому, що студенти не завжди прибирають за собою.
"Цілий поверх зносить сміття на кухню, щоб прибиральниці його виносили. Неможливо, щоб на кухні не було тарганів. Студенти, коли готують, то щось може впасти за тумбочку. Багато хто не вміє за цим слідкувати й поприбирати за собою. У смітнику й на столах залишаються крихти – таргани виповзають на це, а вони ж швидко розмножуються. Прибиральниці їх труять", – каже студентка.
Про капітальний ремонт не йдеться
У гуртожитку №2 живуть приблизно пів тисячі студентів. Він – найбільший в університеті. Наразі у гуртожитку капітально ремонтують душ, а студенти ходять митися у інший або сусідні гуртожитки.
"Одна людина вийшла, й інша зайшла – всі по черзі. Десь 10-15 хвилин на людину, щоб встигли усі", – каже Кароліна.
У душі замінюють плитку та оновлюють сантехніку. Директор студмістечка Василь Гарасим каже, у гуртожитку застарілі мережі водопостачання – їм понад 50 років.
"Поставили нову систему вентиляції, бо раніше з цим у нас були проблеми – попередньої було недостатньо, й у душових кімнатах була надмірна вологість", – каже Герасим.
Капремонт вартує понад мільйон гривень. Завершити роботи планують листопаді. Раніше душові капітально ремонтували у гуртожитках №1 та №4. Також працювали з тепловими пунктами, щоб в опалювальний сезон був рівномірний розподіл тепла між усіма поверхами. Про це у коментарі Суспільному розповів проректор ЧНУ Дмитро Федорцов.
За його словами, також планують замінювати системи водопостачання в гуртожитку №1, бо зараз іноді не вистачає тиску, щоб подати воду на верхні поверхи.
Водночас про повноцінний капітальний ремонт всіх гуртожитків не йдеться, бо єдине фінансування на це – гроші, які платять студенти за проживання. Ними частково оплачують й комунальні послуги.
Через це роботи у гуртожитках зазвичай проводять точково. Зокрема, раніше ремонтували системи опалення, санвузли, купували бойлери.
"Вартість комунальних послуг зростає, тому ми маємо обмежений фінансовий ресурс. Фінансування намагаємося розподілити на нагальніші речі, які покращать умови для кожного студента: чи то душова, чи забезпечення водою або теплом. А вже потім будемо розглядати ремонти стін чи підлоги", – каже Федорцов.
Раніше ми надсилали інформаційний запит щодо виконаних робіт у корпусах та гуртожитках університету у попередні роки. У відповіді йдеться про такі ремонти:
Ремонтують чотири гуртожитки з п'яти
Інший досвід – в Ужгородському національному університеті, де зараз проводять капітальні ремонти у чотирьох з пʼяти гуртожитків. Там, крім студентів, проживають й вимушені переселенці. Частину фінансування на роботи отримали від Європейського банку та благодійних організацій, а частину – співфінансує виш, каже директор студмістечка Василь Кепич.
"Десятки благодійних фондів пропонували свої послуги. Якщо вони погоджувалися, щоб тими благами могли користуватися й студенти, то ми продовжували з ними розмову й домовлялися, що конкретно фонд може зробити для певного гуртожитку, де живе певна кількість вимушених переселенців і велика кількість студентів", – каже Кепич.
За його словами, стан гуртожитків був задовільний, але бракувало місць у душових або просторів для дозвілля. Також зараз у гуртожитках оновлюють кухні, санвузли й облаштовують пандуси.
"Багато таких місць було занедбаних, які ми навіть не використовували в мирний час. Облаштували пральні кімнати, сушильні", – каже Кепич.
У Чернівецькому університеті вимушені переселенці живуть в одному з шести гуртожитків. У закладі планують підписати угоду з благодійною організацією, щоб облаштувати там інклюзивний простір. Так частина будівлі стане доступною для маломобільних людей. Крім цього, в межах проєкту зможуть частково оновити системи опалення.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.