Енергія сонця та нові котли на дровах: як у громаді на Буковині готуються до опалювального сезону

У Вашківецькій громаді на Буковині електроенергію для комунальних будівель отримують від сонячних панелей, які розташовані на даху місцевої школи. Їх встановили ще до повномасштабної війни – а згодом змогли забезпечити себе світлом під час відключень.

Нині у громаді у трьох школах і лікарні вдосконалюють системи опалення, купують генератори та заготовляють дрова. Суспільне Чернівці розповідає як громада готується до зими.

Сонячні панелі, які встановили на даху школи у місті Вашківці, живлять електроенергією основні будівлі у центрі: дитячий садок, бібліотеку, міську раду та ЦНАП. Це вдалось зробити завдяки програмі від фонду регіонального розвитку чотири роки тому, коли отримали 9 мільйонів гривень, а ще 2 виділили з бюджету громади, каже голова громади Микола Перч. Програма передбачала комплексний підхід з утеплення будівлі, заміни даху та встановлення панелей.

"Ми зробили це для себе. Сьогодні цю електроенергію ми використовуємо для власних потреб. Але коли школа після обіду не працює чи під час літніх канікул, тоді ми отримуємо більше енергії, яку виробляє сонце", – каже Перч.
Сонячні панелі. Суспільне Чернівці

Завдяки цим сонячним панелям вдається економити, а з початком знеструмлень – головні будівлі громади залишаються зі світлом.

"Відтепер ми набагато менше платимо. Звичайно є результат від тепломодернізації, від утеплення. Тому що набагато менше йде також палива на школу", – каже Перч.

Щоб модернізувати систему опалення в іншій школі у Вашківцях, встановили нові насоси, прочистили труби та батареї. А також провели опалення в укритті, розповідає Перч. На це витратили понад 600 тисяч гривень з бюджету громади. Також у двох школах до початку опалювального сезону підключать твердопаливні котли замість газових. Опалювати ці заклади планують дровами.

Школа у Вашківцях. Суспільне Чернівці

Школа у Вашківцях. Суспільне Чернівці

Одна з цих шкіл – Карапчівська опорна. Виконувачка обов'язків директора школи Ніна Стрілецька каже, зараз вони очікують на газовий генератор.

"Він буде допомагати при блекаутах, якщо вони будуть. Сподіваємося, що підключать ще твердопаливний котел, який нам купили минулого року. А дров вистачить і на дві зими, мені здається. Так буде тепліше у класах", – каже Стрілецька.

Зробити енергонезалежними свої будинки намагаються і жителі громади, каже Перч. Зокрема, під перших відключень у 2022 році сонячні панелі на будинку встановили Марина Лінська з чоловіком. Поступово нарощували потужність цієї станції.

Марина Лінська. Суспільне Чернівці
"У нас троє дітей, тому треба бути автономним. Ми не пошкодували жодної хвилини. Чоловік збирав усе сам, придбав та встановив. Спочатку ми купили п'ятикіловатний гібридний інвертор і акумулятори. Але потім побачили, що нам його не вистачає, тож купили "десятку". Я можу все контролювати на відстані, мені приходять повідомлення, коли виключилося світло, можу сама запустити бойлер", – каже Лінська.
Гібридний інвертор у домі Марини Лінської. Суспільне Чернівці

Аби котельні в школах працювали при відключеннях світла, мають генератори – від них працюють насоси, які забезпечують циркуляцію води в системах опалення.

Водночас, за словами Миколи Перча, за гроші благодійників також куплять твердопаливний котел для місцевої лікарні. Громада виділить 200 тисяч гривень на його установку. Загалом це дозволить основним установам у громаді залишатися з теплом і у випадку тривалих відключень світла.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини