Орієнтовно впродовж трьох місяців у Чернівецькому обласному онкоцентрі запрацює лінійний прискорювач, який вартує 36 мільйонів гривень. В Україні є тільки одна бригада, яка може його змонтувати.
Опісля у центрі зможуть проводити променеву терапію для дорослих і дітей з мінімальною дозою шкідливого опромінення. Суспільне Чернівці розповідає, як прискорювач допоможе в лікуванні онкохворих та що змінить у роботі закладу.
Не шкодить здоровим тканинам та органам
У відділенні променевої терапії онкоцентру сеанс опромінення щодня проходять понад сто пацієнтів. Один із них – Сергій Гусан, який лікує утворення у легенях. Впродовж тижня він отримує променеву терапію разом із комплексним лікуванням пухлини та хімієтерапією. Каже, після початку лікування почувається краще.
"Те, що було спочатку, і те що зараз, — це небо і земля. Тяжко проходити. Мене болить. Можливо, те обладнання буде краще й зручніше", – каже чоловік.
Лінійний прискорювач, який отримав онкоцентр, має потужність 6 мегаелектронвольт. Завдяки цьому зможуть лікувати як дорослих, так і дітей, розповіла Суспільному виконувачка обов’язків керівника підрозділу променевої терапії Марта Попова.
Коли це обладнання запрацює, пацієнти та медики під час процедури отримуватимуть менші дози опромінення, зокрема, тому що обладнання розташують в окремому бункері.
"Це обладнання дасть змогу доставити ту дозу опромінення, яку лікар та медичний фізик розраховують в пухлину. Водночас зможемо прикрити здорові тканини та органи – так буде менше побічних ефектів", – каже Попова.
За словами Попової, завдяки лінійному прискорювачу є ймовірність вилікувати пацієнтів з 1-2 стадіями онкозахворювань. У разі 4-ї стадії під час променевої терапії зможуть симптоматично знеболювати паліативних пацієнтів.
Залежно від виду пухлини, терапію на лінійному прискорювачі зможуть робити від 60 до 100 пацієнтам щодня. Для пацієнтів онкоцентру процедура буде безплатною за направленням від лікаря.
Планують отримати ще один прискорювач
Один лінійний прискорювач вартує 36 мільйонів гривень. Його онкоцентр отримав за розподілом від Міністерства охорони здоров'я, каже гендиректор центру Ігор Малишевський. Для встановлення цього обладнання заклад впродовж двох років будував два бункери. В одному встановлять прискорювач від МОЗ, в іншому – інший прискорювач, про який ведуть перемовини з МАГАТЕ.
У бункері зробили товсті стіни, підлогу та стелю шириною до 1,6 метра. Раніше Малишевський говорив, що коли центр отримає обладнання, планують встановити додатковий захист, щоб іонізуюче випромінювання, яке утворюється під час роботи прискорювача, не шкодило людям за межами приміщення.
"Через війну є проблема з фахівцями, які встановлюють таке високотехнологічне обладнання, яке дорого вартує. Держава закупила 15 прискорювачів – їх завозять у лікувальні установи. Одна бригада не може одночасно ввести в експлуатацію усе це обладнання. Ми очікуємо фахівців з Європи, щоб налаштувати роботу прискорювача", – каже Малишевський.
За словами гендиректора, зараз центр має ліценцію на зберігання лінійного прискорювача. Монтаж обладнання триватиме орієнтовно три місяці – відтак заклад отримає ліцензію на його роботу. Для цього вже мають команду лікарів, до якої увійшли лікар, медичний фізик та лаборант. Вони пів року навчалися в Азербайджані за підтримки МАГАТЕ. Таке навчання готуються пройти ще дві команди.
Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини