Досвід ветеранки та голови міста на кордоні з РФ: у Чернівцях з іноземцями обговорили стійкість українців під час війни

Конференція у Чернівецькому національному університеті. Суспільне Чернівці

У Чернівцях разом з іноземцями обговорили стійкість українців в умовах війни. Своїм досвідом, зокрема, поділились голова Корюківської міської громади на прикордонні Чернігівщини Ратан Ахмедов та ветеранка і координаторка Жіночого ветеранського руху Катерина Примак.

Суспільне Чернівці поспілкувалось зі спікерами про те, з якими викликами вони зіштовхнулись під час війни.

Ратан Ахмедов на конференції в Чернівцях. Суспільне Чернівці

Голова Корюківської громади на Чернігівщині Ратан Ахмедов каже, найбільшим викликом є те, що місцевий бізнес закривається або релокується з прикордоння, в тому числі й аграрії.

"Зараз землі потенційно забруднені, тобто під обстрілами. Наприклад, якщо аграрії раніше обробляли пʼять-шість тисяч гектарів землі, то зараз приблизно тисячу. Тому ми маємо втрати бюджету з цих територій, втрати аграріїв і пайовиків", — каже Ахмедов.

Через те, що власники земельних паїв не отримують орендної плати, а земельний податок скасували, від початку повномасштабного вторгнення громада втратила приблизно 12-15% бюджету.

За словами Ахмедова, також громада вперше за весь час не може забезпечити видатки на виплату зарплати бюджетним установам на рік.

"Бюджет наповнюють платники податків, а у нас виїхали п'ять-сім відсотків населення, вони переїздили в більш безпечні місця. Ми розуміємо, що це вже безповоротні втрати, це найбільш болюче. Виїхали жінки з дітьми та молодь: майбутні фахівці, лікарі, вчителі, — каже Ахмедов.

На запитання, що допомагає бути стійкими під час війни, Ахмедов каже: "Віра в те, що жителів громади зустрічатимуть не на щиті, а з перемогою".

Про навчання за 14 кілометрів від кордону

"Близькість до кордону з Росією диктує свої принципи життя. Цьогоріч ми не змогли навіть почати навчальний рік, як школи в інших містах. Оскільки майже щодня діти сиділи в укриттях по дванадцять годин, бо літали шахеди. Деякі батьки не відпускали дітей на навчання, когось привозили — вони були в укритті", — каже Ахмедов.

Ахмедов розповів, укриттів у всіх школах громади не вистачає, а по демографічному прогнозу їх немає сенсу будувати, бо це дуже дорого. Тому учні навчають або дистанційно, або за змішаною формою навчання.

"Якщо порівнювати показники якості навчання з 2020 роком, то, звісно, вони впали, і щоб наверстати їх потрібен час. Але якоїсь альтернативи у нас немає", — каже Ахмедов.
Катерина Примак. Суспільне Чернівці

Ветеранка, парамедикиня батальйону "Госпітальєри" та координаторка комунікаційного напрямку Жіночого ветеранського руху Катерина Примак говорить, що під час війни найважче відстоювати права, зокрема жінок.

"Вижити — це найбільший виклик сьогодні. Війна — це поле для обмеження прав громадян. На війні зараз є багато нерівності, барʼєрів та стереотипів про жінок, з якими нам потрібно боротися. Наприклад, якщо твій командир вважає, що твоє місце, як жінки, це сидіти на кухні і варити борщ. Але існують й набагато гірші порушення прав жінок під час війни — сексуальне насильство тощо", — каже Примак.

Примак розповіла, зараз важливо привертати увагу іноземних країн та розповідати про війну та обмеження прав українців, які перебувають на окупованих та деокупованих територіях.

"Щоб бути стійкими під час війни, треба правильно використовувати будь-які ресурси та надходження. Це взаємодія з міжнародними організаціями, треба вміти будувати з партнерами довірливі стосунки", — каже Примак.
Конференція IPS у Чернівцях. Суспільне Чернівці

"Самі іноземці наголошують на необхідності поставки зброї та систем ППО"

Щорічна зустріч випускників Міжнародної програми стажування у німецькому парламенті в Україні відбувається втретє, каже доцентка кафедри політології та держуправління Чернівецького національного університету Наталія Нечаєва-Юрійчук. Цьогоріч регіональну конференцію два дні провели в Румунії, ще один день у Чернівцях. До участі залучили народних депутатів, громадських діячів та наукових експертів, зокрема, з Німеччини, Румунії та Польщі.

"Ми зібрали людей з різних країн, з різними досвідами, щоб обмінятись думками та питаннями щодо безпеки України. Обговорили, як місцеве самоврядування та держава захищає цивільне населення, про кількість укриттів та систему освіти в умовах війни. І самі іноземці кажуть про необхідність зброї та ППО нашій державі", —каже Нечаєва-Юрійчук.

За словами Нечаєвої-Юрійчук, метою конференції було поділитись практиками стійкості українців з представниками інших держав, щоб вони могли донести цю інформацію до широкої громадськості за кордоном.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини