Верховна рада України ухвалила законопроєкт про "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій”, який забороняє діяльність церков, які мають зв'язок з Росією. Закон набуде чинності через місяць після того, як його підпише президент. Відтак релігійні організації матимуть дев'ять місяців на усунення зв'язку з Російською православною церквою, інакше – їх можуть заборонити через суд.
Релігієзнавець з Чернівців Олександр Бродецький каже, цей процес може тривати до року й довше через велику кількість релігійних організацій та можливість подавати апеляції на рішення суду. Він розповів Суспільне Чернівці, чому УПЦ пов'язують з Росією та за яких умов можуть заборонити діяльність парафій.
В остаточній редакції документа законопроєкт має назву "Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій”. Він має унеможливити діяльність в Україні іноземних релігійних структур, які базуються в державах-агресорах. Тобто, так відразу забороняють Російську православну церкву в Україні, каже релігієзнавець Олександр Бродецький.
Чому УПЦ пов'язують з РФ
"Є релігієзнавча експертиза, яку провели науковці-релігієзнавці. Нею встановили, що загалом Українська православна церква – частина Російської церкви. Попри "косметичні декорації" статуту, які провели у 2022 році, УПЦ зберегла посилання на Грамоту російського Патріарха Алексія II. Це вказує на те, що вона пов'язана зі світовими православними церквами через російську церкву, а, отже, – є частиною РПЦ з погляду релігієзнавців", – каже Бродецький.
Ця грамота вказує на підлеглість УПЦ рішенням Соборів РПЦ, які є керівними органами. Також УПЦ офіційно не сповістила жодну автокефальну Православну церкву світу про свій вихід зі складу Російської православної церкви й що претендує на автокефалію. У своєму Facebook Бродецький повідомляє, що цю автокефалію від Вселенського Патріархату в межах однієї країни можуть надавати тільки раз – в Україні її має ПЦУ.
За яких умов на церкви подаватимуть до суду
За словами Бродецького, коли закон набуде чинності Державна служба з етнополітики та свободи совісті матиме право впродовж дев'яти місяців подати в суд на релігійні організації, які не усунули зв'язок з РПЦ. Йдеться про кожну релігійну парафію, монастир або братство. Якщо цей зв'язок не усунути, то суд зможе ухвалити рішення про їхню заборону.
Водночас є потреба оновити список релігійних організацій, які мають зв'язок з Росією. Такий список сформували у 2018 році, але відтоді частина парафій перейшли до ПЦУ.
"Це тисячі найменувань. Це процедура на місяці, а по деяких парафіях – на роки через можливі апеляції або повторні розгляди. Будуть приписи й суди по кожній громаді, тому мусимо констатувати, що від сьогодні діяльність цих організацій в Україні не припиняється", – каже Бродецький.
За словами релігієзнавця, суспільний резонанс цього закону мав би спонукати парафії добровільно ухвалювати рішення і, якщо вони хочуть залишатися православними, то доєднуватися до автокефальної ПЦУ, яку визнав Вселенський Патріарх.
Бродецький каже, парафії можуть прописати в статуті, що є окремими релігійними структурами якогось населеного пункту без вказівки про УПЦ, яка, згідно з експертизою, є частиною Російської церкви. Але їм потрібно вказати, частиною якої церкви вони є.
"Якщо цього не зафіксувати, то вони ніби переходять у розкол зі світовим православ'ям. Заганяють себе у підпілля й виривають зв'язок з православною єдністю. Це не в їхніх інтересах. В їхніх інтересах – згадати, що в Україні є ПЦУ з українською мовою богослужіння, яка дозволяє парафіям служіння румунською та іншими мовами. Й переходити в цю структуру", – каже релігієзнавець.
Що відомо про заборону діяльності УПЦ МП:
- У реєстрі релігійних організацій та офіційних документах Українська православна церква не має приставки "Московський патріархат". Назву УПЦ (МП) ще можна побачити у звіті Державної служби України з питань етнополітики та свободи совісті за 2021 рік. Навесні 2022 року УПЦ Московського патріархату внесли зміни у свій Статут, щоб відмежувати УПЦ від РПЦ. Попри це, релігієзнавча експертиза Держслужби з питань свободи совісті засвідчила: УПЦ є структурним підрозділом Російської православної церкви.
- Експертна група, яка проводила релігієзнавчу експертизу Статуту про управління Української Православної Церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Московським патріархатом (Російською Православною Церквою), дійшла висновків, що прийняття нової редакції Статуту про управління УПЦ від 27.05.2022 та Постанови Собору УПЦ не призвели до розриву церковно-канонічного зв’язку Української Православної Церкви із Російською Православною Церквою, йдеться на сайті Держетнополітики.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com