"Вторинка запізнилася з реформою": інтерв'ю з директором лікарні на Буковині про співпрацю з НСЗУ та умови для пацієнтів

Ексклюзивно

Дмитро Паламарюк очолив Вижницьку багатопрофільну лікарню на Буковині. До того – керував місцевим Центром первинної медичної допомоги. Каже, у частині приміщень закладу досі радянські ремонти, а у деяких відділеннях можуть змінити керівників.

Чому планує розробляти новий колективний договір з працівниками, які відділення першочергово планують оновлювати та які нові медпослуги надаватимуть пацієнтам у лікарні – Паламарюк розповів в інтерв'ю Суспільне Чернівці.

– Які три найбільші проблеми ви побачили у закладі, коли обійняли посаду гендиректора?

– Для мене це дуже складна робота, бо я поступово заглиблююся. Найактуальніше питання – зберегти кластерність лікарні. Йдеться про відкриття стаціонарної реабілітаційної допомоги. Ми уклали договір з НСЗУ за новим пакетом психіатричної допомоги мобільними бригадами.

Велика проблема – те, що у поліклініці неможливо забезпечити доступність усіх кабінетів для маломобільних людей. Будемо це вирішувати. Я працював на первинці. У нас в громаді не було центру первинної медико-санітарної допомоги, й ми його створити з нуля. І сьогодні первинна медична допомога має сучасні умови як для надання послуг пацієнтам, так і сучасне обладнання для медичних працівників.

Ми будемо шукати, які нові послуги надавати. Готувати й запрошувати до нас фахівців, бо є проблема з кадрами. Шукатимемо фахівців, які навчатимуть наших спеціалістів, які вже є. Гадаю, тут першочергово співпрацюватимемо з медичним університетом.

Домовлятимемося з медзакладами області, щоб деякий час їхні спеціалісти надавали у нас послуги, а наші фахівці у них навчалися.

– Що вам вдалося зробити на первинці, що ви хотіли б втілити й тут?

– У нас сучасні та якісні приміщення, бо за програмою президента ми встигли побудувати у громаді дві нові амбулаторії й ще дві відремонтувати. За гроші від НСЗУ ми відремонтували фельдшерський пункт в Багні й наразі йде ремонт в Кибаках.

Також працюємо над зведенням нової амбулаторії у Черешеньці, щоб жителі цього гірського села та Багни отримували медпослуги. Аби там був лікар, бо наразі там працюють середні медичні працівники.

У відділеннях лікарні умови не дуже гарні. В найкращому стані хірургія. У терапію зайшов, зробив фото й запитав, де вони такий історичний стіл знайшли. У нас вже були проєктанти, бо міськрада замовляє проєктно-кошторисну документацію на ремонт терапевтичного та дитячого відділень. Це важливі напрямки, яких потребують люди, тому бажаємо їх розширити.

У нас є один кабінет, адаптований для людей з інвалідністю, де людям надають допомогу усі спеціалісти, яких вони потребують. Але хотілося б, щоб був доступ до всіх спеціалістів окремо. Гадаю, термін в один рік має стимулювати, щоб я втілив в життя речі, про які говорив на конкурсі на посаду.

Зараз навіть лікарні не забезпечені простими речами: немає паперових рушничків, не розставлені засоби для миття рук.

– Яка ситуація з оснащенням відділень?

– Сучасні методи обстеження та лікування швидко рухаються вперед. Нам потрібно тримати руку на пульсі й впроваджувати нові речі. Щоб люди могли не добиратися в Чернівці за певною послугою, а отримати її в нас.

Елементарні речі ми можемо робити за власні гроші, зароблені у співпраці з НСЗУ. Для якихось великих проєктів чи закупівлі обладнання будемо брати участь у грантових програмах.

"Наша лікарня – кластерна, тому ми можемо отримувати певні речі від Міністерства охорони здоров'я. Залучатимемо всі можливості благодійних організацій та всіх, хто має бажання нам допомогти".

Наприклад, до мене приходила людина з питання гемодіалізу. Це процедура, яку потрібно проводити часто, й на первинці я планував це зробити, але в лікарні це втілити простіше. Загалом це 12 людей, які будуть нас про це просити [впровадити цей напрям – ред.], але ми вже це плануємо.

– Скільки грошей заробляє лікарня?

– На утримання лікарні, оплату праці та забезпечення гарантованих пакетів послуг маємо 6,5 мільйонів гривень. Скільки грошей залишається ще, наразі не готовий сказати. Ми будемо докладати зусиль, аби лікарня заробляла більше грошей – так зможемо стимулювати працівників.

"Досі всі отримували певну суму – орієнтовно 15 600 гривень. І це нівелювало тих працівників, які мали бажання працювати. Тому зараз будемо розробляти новий колективний договір й вирішувати за спрощену процедуру преміювання, щоб людина знала скільки вона має отримувати грошей".

Сьогодні в наших відділеннях пацієнти можуть отримати усі ліки, які є в нацпереліку, тому лікування має бути безплатне. Незручно казати, що десь є хабарі, бо думаю, що їх немає. Але іноді сумніваюся.

Дмитро Паламарюк - гендиректор Вижницької багатопрофільної лікарні на Буковині. Суспільне Чернівці/Аліна Хрищук

– Ви раніше говорили, що плануєте на кабінетах встановити QR-коди, щоб пацієнт міг поскаржитися на некваліфіковане лікування чи хабар. Водночас казали, що люди до цього не звикли. То наскільки це буде ефективно?

– Це один з можливих варіантів розвитку. Але я поставив собі за правило, що за день проходжу всі відділення, особливо поліклінічне, бо маю знати, де є скупчення людей, аби зменшити їх або забезпечити спеціалістами.

Я навіть запитував у пацієнтки гінекологічного відділення, чи безплатно їй надали ліки. Вона відповіла, що так. То я сказав, що зустрінуся з нею й після виписки. Бо інколи пацієнти бояться образити медика.

– Наскільки пакети НСЗУ покривають потреби пацієнтів лікарні у безплатному лікуванні?

– На 100%. Річ у тім, що вторинка трохи запізнилася з реформою, бо первинка сприйняла її з радістю. Можливо це й не так, але я гадаю, що десь у вторинки була думка, що все повернеться назад, як було. Через це вони втратили час, за який могли б заробляти гроші.

– Ви також планували змінювати деякі керівні посади й говорили, що деякі речі потрібно довіряти молоді. Що ви мали на увазі?

– Буду дуже радий, якщо у нас буде багато молоді. На жаль, її сьогодні немає й потрібно обирати з того, що є. Зараз кожен завідувач відділення написав заяву на звільнення його від виконання цих обов'язків. З кожним буде особиста розмова, опісля – вирішуватимемо, хто з них залишиться на роботі. Вони продовжуватимуть працювати в лікарні, але функції завідувачів передамо комусь іншому.

– Будуть якісь вимоги до завідувачів?

– Гарна й безплатна послуга. Створення комфортних умов для медиків та пацієнтів.

– Чи потрібно розширювати відділення лікарні?

– Запит є. Тому ми й готуємо проєктно-кошторисну документацію. Бо є речі, як от реабілітація, для яких потрібні зали для занять з фізичними та ерготерапевтами. Вони мають бути певних розмірів.

– Під час аудиту лікарні виявили понад 9 мільйонів гривень втрат, зокрема через те, що заклад не здавав в оренду вільні приміщення. Скільки таких приміщень та в якому вони стані?

Загалом, думаю, вільних приміщень не буде, бо ми будемо розширювати медичні послуги. Зараз ми законтрактовані із НСЗУ на 17 пакетів. Але вже уклали договір на новий пакет, отже — потрібне приміщення.

Це психіатрична допомога дорослим та дітям з психічними розладами. Цю послугу надаватимуть вдома. Спеціалісти перебуватимуть у нас у приміщенні, але їм виділять авто. Чотири рази на місяць вони повинні будуть об'їжджати всіх пацієнтів, які перебуватимуть на обліку, та працювати з ними, щоб люди рідше потрапляли у відділення психіатричної лікарні.

– Будете надавати послуги навіть у тому приміщенні, яке здавали в оренду аптеці за гривню на рік?

– Тут є різниця. Якщо це комунальна аптека міської ради, яка надає послуги й забезпечує наших пацієнтів безплатними ліками, то неправильно забирати приміщення. Нехай це буде одна гривня, але це законне право. Бо це ж наше.

Коридор в одному з відділень Вижницької лікарні. Суспільне Чернівці/Аліна Хрищук

– Які завдання ви плануєте виконати у лікарні впродовж року?

– Ми працюватимемо над освітленням поліклініки. Також з місцями, де є скупчення людей, аби вони не очікували на простих стільцях, а мали комфортні умови. Щоб були кулери.

Плануємо ремонт поліклініки, бо це обличчя лікарні. Має бути сучасна рецепція, бо зараз вона застаріла й закрита. Освітлені гарні коридори, а не дерев'яні радянські панелі, які є зараз.

– На липневій сесії Вижницької міськради підтримали приєднання центру первинної меддопомоги до Вижницької багатопрофільної лікарні. Як це може вплинути на роботу закладів та вашу роботу як керівника?

– Це було рішення засновника медзакладів і я повинен його виконувати. З мого погляду як менеджера, я думаю, що це буде позитивно. В нас інколи пацієнт був у ролі тенісного м'ячика: його направляли в лікарню, а з лікарні назад до сімейного лікаря, і так він бігав туди-сюди. Думаю для пацієнтів це буде позитивно.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media