За місяць ухвалення закону про "мобілізацію автівок" у Чернівецькій області переоформили майже 3,5 тисячі авто

За місяць дії нового закону про мобілізацію у Чернівецькій області майже 3,5 тисячі автомобілів перереєстрували на нового власника. Це майже на 900 авто більше, ніж за цей період торік.

Про це Суспільному повідомив начальник регіонального сервісного центру МВС Василь Душинський.

“Попит на реєстраційні дії з транспортними засобами ще спостерігається, проте ажіотаж хоч і незначно, але зменшився”, – каже Душинський.

За його словами, збільшення кількості перереєстрацій авто спостерігають з квітня цього року. Так за два місяці переоформили понад 8300 авто. За цей період у 2023 році таких послуг надали у понад півтора раза менше – 4991. Для цього можна записатися в електронну чергу або отримати талон в терміналі у сервісному центрі МВС.

"Талони онлайн можна отримати на два тижні наперед, в терміналі – на три дні наперед. Талон черги в терміналі можна отримати тільки в ті дні, коли працює сервісний центр МВС, тобто з вівторка по суботу", – каже Душинський.

Про транспорт у новому законі про мобілізацію

Новий закон про мобілізацію, який набрав чинності 18 травня, передбачає, що під час воєнного стану українці мають віддавати майно, зокрема, автомобілі, на потреби ЗСУ. Таке правило діяло і дотепер, втім цьому законі більше уточнень, як саме відбувається мобілізація транспорту, каже адвокатка Людмила Янчук.

Авто можуть вилучати у тих людей, котрі мають дві чи більше машин. Забирати можуть ті, які підходять для оборонних потреб, зокрема позашляховики та вантажівки. Тобто про легкові авто не йдеться. Попри це, люди масово перереєстровують автомобілі, якщо мають більше одного, наприклад, на родичів.

Щодо чоловіків, які ухиляються від служби, то норми про вилучення авто у них немає, там інші обмеження.

Перед вилученням мають провести оцінку ринкової вартості автомобіля. Якщо вилучену машину пошкодять або знищать, то власнику відшкодують збитки. Це зроблять на основі актів прийняття-передання авто, в яких зазначаються відомості про власників, технічний стан, залишкову вартість та інші відомості, що дають змогу ідентифікувати транспорт.

Збройні сили формують свої замовлення відповідно до того, які авто їм потрібні. Вилучати машини у людей можуть працівники ТЦК. Інформацію про наявний транспорт отримуватимуть в органах, що ведуть їх облік, зокрема МВС. У законі немає обмежень щодо того, скільки машин можуть вилучити в однієї людини. Наприклад, якщо людина має 3 авто, з яких 2 — позашляховики, то ці два автомобілі можуть вилучити, каже Янчук.

"Транспорт повинен використовувати у межах області. Якщо є потреба кудись виїхати, то про це повідомляється ТЦК. Тобто ТЦК вилучає, передає авто на певну військову частину. Військова частина використовує цей транспортний засіб у межах області, якщо необхідно виїхати — цей транспорт може виїхати на строк не більше 30 днів. Тобто для якогось завдання він може виїхати, але має повернутись в область у межах 30 днів", — каже Людмила Янчук.

Згідно з новим законом, для підприємств та органів влади діють такі ж правила, як і для громадян. Після демобілізації протягом 30 днів власнику мають повернути авто, а порядок компенсації завданих збитків, має визначити Кабмін.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини