"Логічне завершення справи": апеляційний суд Чернівців виправдав полеглого на війні "кіборга" Валерія Красняна

Апеляційний суд Чернівців виправдав полеглого "кіборга" Валерія Красняна з позивним Барс, якого раніше визнали винним у хуліганстві та незаконному поводженні зі зброєю. Згідно з рішенням суду першої інстанції, якби чоловік був живий, його могли ув'язнити до семи років.

Це рішення оскаржувала дружина військового. Суд визнав помилковим рішення першої інстанції, що дії Красняна були кримінальним порушенням.

Про це передає кореспондентка Суспільного із зали суду.

Чому суд виправдав Красняна

Справа Барса стосується подій 2016 року, які сталися у його рідному селищі — Глибоці. Дружина Красняна Наталія Волошина розповіла Суспільному, що Валерій відреагував на дзвінок односельців, які попросили зупинити незаконне розкрадання лісів, бо правоохоронці на їх прохання не реагували.

За версією суду першої інстанції, Краснян у громадському місці стріляв у повітря та “зухвало” вдарив по голові руків'ям пістолета водія вантажівки. Свідків не було, але пізніше людина, яка прийшла на це місце, побачила водія вантажівки, який скаржився на головний біль, а також нібито бачив бурі плями на дорозі, які схожі на кров.

У матеріалах кримінального провадження йдеться, що Валерій Краснян незаконно купив пістолет калібру 9 міліметрів невстановленого зразка. Коли це зробив та у кого – невідомо. Пістолет носив без дозволу.

Водночас під час обшуку Красняна та на місці події цього пістолета не виявили. Також не було доказів, що пістолет придатний для стрільби. Суд вважає, що висновок балістичної експертизи є необґрунтованим, бо її проводили щодо трьох стріляних гільз, а не щодо самої зброї. Тому це не свідчить про те, що стріляли саме з того пістолета.

Також висновки експертизи щодо пістолета, який знайшли у 2020 році й з якого нібито стріляв Барс, були у матеріалах іншого кримінального провадження. Доступу до нього сторона захисту не мала й не була з ними ознайомлена. Тому цей доказ не є допустимим.

Так суд дійшов висновку, що у діях Красняна не було кримінального порушення щодо незаконного поводження зі зброєю.

Щодо хуліганства, то такими діями апеляційний суд вважає "грубе порушення громадського порядку з мотивів явної неповаги до суспільства, що супроводжується особливою зухвалістю та цинізмом", як це передбачено законодавством.

Суд вважає, що Краснян, зупиняючи вантажний автомобіль з метою перевірки документів на деревину, не діяв з мотивів явної неповаги до суспільства, тому кримінальний склад порушення відсутній.

Крім цього, у суді першої інстанції потерпілий заявив, що претензій до Красняна не має. Цього разу він на засідання суду не з'явився, але у письмовій заяві підтримав апеляцію.

"Суд не мав права постановляти обвинувальний вирок, повинен був винести ухвалу про закриття кримінального провадження у зв’язку з його смертю. За результатами матеріалів провадження та досліджених судом доказів, визнаються підстави для скасування вироку та закриття провадження за реабілітуючих підстав", – повідомила у суді прокурорка Світлана Шевчук.

Що відомо про справу Барса

У березні суд посмертно визнав Красняна винним. Якби він був живим, його могли б позбавити волі на 7 років. Однак суд ухвалив рішення про закриття провадження через смерть.

У вироку суду йшлося, що коли Валерій Краснян на автомобілі зупинив вантажівку з деревиною в причепі, пролунали два постріли у повітря. Третя гільза влучила у побратима Барса — Євгена Марусика з псевдо Карандаш. Він був разом з Барсом. На Марусика також відкривали кримінальне провадження через події в той день, але за іншою статтею — самовільне присвоєння владних повноважень. Карандаша визнали винним, але звільнили від відповідальності.

"Тому кримінальне провадження розвалилось й прокуратура визнала, що не було ніякої події злочину. Бо не можна дії двох осіб, які брали участь в одній події й з однією метою кваліфікувати по-різному", – коментував Суспільному адвокат Красняна Микола Ореховський.

Дружина Барса подала апеляцію, щоб чоловіка визнали невинним. Перше засідання апеляційного суду у цій справі відбулося 13 травня. До початку судового розгляду від прокуратури надійшло прохання скасувати вирок та закрити провадження через відсутність складу злочину.

Через ці зміни від прокуратури кримінальне провадження могли закрити. Але так не зробили, бо на суд не прийшов потерпілий — водій тієї самої вантажівки.

На другому засіданні Барса визнали невинним. Наталія у залі суду назвала це "логічним завершенням цієї справи у правовій країні".

Раніше Суспільне розповідало у відео про справу Барса та перше засідання апеляції:

Що відомо про Барса

Валерій Краснян восени 2014 року записався добровольцем у батальйон "Айдар". Брав участь в боях у містах Щастя, Весела Гора, Металіст, Савур-Могила. Вивозив поранених з-під Іловайська. Згодом перейшов у Добровольчий український корпус "Правий сектор". Його рота воювала в найгарячіших точках — Пісках та Донецькому аеропорту.

У грудні 2021 року Барс з родиною повернувся з Німеччини, де жив до того останні 2 роки. З початку лютого 2022 року він готувався до нападу Росії на Україну.

Спочатку Барс з побратимами-АТОвцями обороняв Київщину. Був командиром штурмової роти. Потім воював у Харківській області, де загинув у листопаді 2022 року. Військовий підірвався на міні, коли їхав з розвідкою на завдання.

На честь Валерія Красняна в лютому у Чернівцях перейменували вулицю Михайла Щепківна.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.