"Донька каже, що на війну я їхав інакшим". Історія буковинця, якому після поранення лікарі заново формують ніс

29-річний буковинець Олексій Матвійчук торік отримав повістку й пішов служити в десантно-штурмові війська. Під час штурму на Запоріжжі боєць потрапив під мінометний обстріл – його побратим загинув, а Олексій через осколки втратив ніс та важко травмував щоку.

Олексій – один з військовослужбовців, яким канадські, американські та українські хірурги проводять пластичні операції. Йому вже пересадили шкіру з лоба та хрящ з ребра – опісля чоловіку сформують новий ніс. Суспільне Чернівці розповідає історію військового.

Міг не вийти з коми

"Я відразу подивився в дзеркало. Коли мені показали, який я, то злякався й боявся дивитися. А потім звик більш-менш. Найголовніше, руки-ноги є, і розум при мені. А обличчя, то не найстрашніше, що може бути".

До початку повномасштабного вторгнення Олексій Матвійчук займався сільським господарством у Сокирянській громаді. У 2023 році отримав повістку й долучився до війська. Після двох місяців навчань чоловіка направили у бригаду, яка виконувала завдання на Запорізькому напрямку.

"Я зразу пішов і взагалі не ховався. Як то кажуть, щоб не прийшов ворог до нас та наших дітей. Бо якщо ніхто не буде йти, то завтра вони будуть тут. Нас не кинули в перші дні у пекло, ми були трохи далі, але чули вибухи", – каже військовий.

Олексій Матвійчук

Торік у вересні під час штурму позицій російської армії Олексія з побратимами виявив дрон – опісля українських військових почали обстрілювати з міномета. Внаслідок цього чоловік отримав поранення обличчя та рук.

"Коли ми зайшли до них у посадку, то бачили їх буквально за 50 метрів. Вони не жаліли своїх: "засипали" мінометними обстрілами й своїх, і наших. В мене були осколкові поранення носа, щоки, тобто серйозна травма. Отримав контузію, а потім ще був у комі", – каже чоловік.

Отямився Олексій вже у лікарні, хоча шанси на те, що військовий вийде з п'ятиденної коми були 50 на 50. Лікарі витягували з обличчя осколки, а також роздроблену кістку носа. Втім для Олексія було важливо, що не постраждали руки чи ноги.

Олексій Матвійчук

Медики відновлюють втрачений ніс

Понад пів року чоловік перебуває на реабілітації. За це час пройшов кілька операцій з відновлення обличчя. Через поранення не може сильно навантажуватися, а також йому важко дихати.

"Мені запропонували зробити ніс, бо він дуже стягнувся і його майже не було. Мені стягнули шкіру з чола на ніс, а потім ще будуть робити форму, яка у мене була раніше. Я лиш і питав, коли будуть ще операції, бо хотів, щоб воно не боліло й швидко відновилося. Але потрібен час", – розповідає Олексій.

Face the Future Ukraine

"Хочу відновитися для себе та сім'ї"

Олексій щодня гуляє на вулиці. Каже, що не звертає уваги на те, як на нього реагують люди, втім хоче, щоб сприймали як звичайну та здорову людину.

"Я переосмислив своє життя. Хочу йти вперед й відновитися першочергово для себе й для дітей. І для дружини, щоб був таким, як раніше. Коли приїхав після поранення, донька подивилася на мене і мою фотографію, ніби чогось не вистачає. Бо вона пам'ятає, що на війну я їхав інакшим", – каже чоловік.

Попереду в Олексія ще одна операція – йому будуть формувати ніс, каже керівниця місії “Face the Future Ukraine” в Україні Наталія Комашко. Місія розпочала роботу під час повномасштабного вторгнення — спочатку до лікарні у Івано-Франківську звернулись лікарі Американської академії пластичної хірургії. Вони сказали, що хочуть приїхати і допомогти оперувати травми, отримані на війні. Раніше такого досвіду в Україні не було. У лікарню приїхала місія з понад 20 медичних працівників.

"Для нас це був шок, тому що травми були дуже важкі. І для них це був шок так само, тому що вони не бачили таких травм раніше. У вересні 2022-го відбулась перша місія — тоді прооперували 30 пацієнтів", — каже Комашко.

Зараз місії відбуваються двічі на рік: медики трьох країн — України, Канади та Сполучених Штатів — оперують військових

Таких операцій, як в Олексія, восени провели понад п'ять.

"Після операції в нього буде ніс, але завжди нам потрібен час, щоб зажили рубці та зняли шви. Це потребує десь трьох місяців. Звичайно, це не його ніс, але він є, дихає та функціонує", – розповідає Комашко.

Загалом команда провела майже 90 операцій для понад 30 поранених бійців. Водночас людей, які потребують такої допомоги є більше, – з грудня 2022 року отримали майже 900 звернень.

"Якщо перші наші пацієнти мали вогнепальні поранення, то тепер це мінно-вибухові травми. Вони дуже важкі, бо просто розривають обличчя. Одна операція в середньому триває 8-10 годин. Їх не можна робити відразу – після поранення має пройти шість місяців", – каже Комашко.

Зазвичай відновлення тривале й не обмежується однією-двома операціями. Під час реабілітації за потреби медики консультуються з іноземними колегами онлайн, а під час місій — проводять операції найскладніших випадків.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.