Жива черга та перевантажена система: як у ЦНАПах Чернівців оновлюють дані військового обліку

20 травня в одному з ЦНАПів Чернівців за перші три години роботи один чоловік зміг оновити дані військового обліку. Водночас у черзі в цей час були орієнтовно 30 людей. За наступні три години дані оновили ще восьмеро чоловіків. Люди скаржаться, що їх обслуговує мало працівників, а система працює некоректно. Чому доводиться стояти в черзі та що кажуть про процедуру у ЦНАПі – у матеріалі Суспільне Чернівці.

"Думав у ЦНАПі буде швидше"

Вимушений переселенець Аркадій вирішив оновлювати дані у ЦНАПі, бо думав, що це буде швидше, ніж у ТЦК чи в мобільному застосунку. О 7 ранку чоловік вже був біля установи — прийшов за дві години до відкриття, щоб пройти одним з перших.

"Прийшов сюди й залишився тут. Мені здавалось, що прийти особисто буде швидше, але все стоїть. Один чоловік зайшов, а ми годину чекали. Програми не працюють, бази "виснуть". Нічого не працює, міняють комп'ютери. Шестеро людей в кабінеті біля одного комп'ютера, а питання не вирішуються", – каже Аркадій.

Чернівчанин Арнольд каже, для оновлення даних військового обліку у ЦНАПі ще немає електронної черги, тому чоловіки самостійно сформували "живу". Об 11 ранку у черзі було вже 20 людей – Арнольд мав отримувати послугу п'ятим.

"Я вирішив прийти особисто, щоб отримати підтвердження про оновлення даних в паперовому вигляді. Але тут від початку нічого не працює. Навіть квитків для електронної черги нам не дали. Невідомо, чи ми сьогодні пройдемо", – каже чоловік.

До центрів комплектування черги були більшими, тому чернівчанин Сергій пішов у ЦНАП. До 12:00 він був єдиним військовозобов'язаним, який зміг оновити дані.

"Коли принесли документи, то все потребувало не більше 15 хвилин. У базу даних внесли прізвище, код платника податків, адресу та електронну пошту. Одразу реєструють вихідний лист з даними, проводять звірку, розписуємося й чекаємо вже витяг", – каже Сергій.

На оформлення однієї людини – 5-7 хвилин

Зараз військовозобов'язаних обслуговують двоє адміністраторів ЦНАПу. Більше працівників займатися цим не можуть, бо загалом надають понад 300 послуг, каже керівниця ЦНАПу Тетяна Падєйська.

Так з 12:00 зареєстрували та надали 9 витягів про оновлення даних військового обліку.

"Було перевантаження системи. З 12:00 все більш-менш запрацювало й зараз черг немає. У суботу оформлення однієї людини тривало 5-7 хвилин: поки реєстрували другу заявку, на першу приходив витяг. Гадаю, за пару днів все запрацює й буде швидше", – каже Падєйська.

Як оновити дані в ЦНАПі

Військовозобов'язані можуть оновити дані в одному з двох ЦНАПів Чернівців: на вулиці Героїв Майдану, 7 та на вулиці Івана Підкови, 2. Від сьогодні це можна робити й в ЦНАПах Чорнівки і Коровії.

У ЦНАПі людина надає актуальні дані про себе, які вносяться у єдиний реєстр "Оберіг". Опісля отримує витяг з печаткою і підписом адміністратора ЦНАПу про актуалізацію даних.

Зокрема, потрібно оновити номери телефонів, електронну адресу, місце проживання, стан здоров'я та сімейний стан.

Згідно з новим законом про мобілізацію, після оновлення даних військовозобов'язані мають пройти ВЛК. Оновити свої дані та пройти ВЛК також потрібно буде усім, хто має статус "обмежено придатного", адже тепер є лиш поняття "придатний" та "непридатний".

Що відомо про новий закон про мобілізацію

Новий закон про мобілізацію почав діяти з 18 травня. Якщо раніше військовий облік вели лише у центрах комплектування, після початку дії нового закону чоловіки можуть стати на облік додатково й у ЦНАПах та через електронний кабінет. Міноборони створило додаток Резерв+, де всі чоловіки від 18 до 60 років можуть оновити дані, які зберігатимуться у єдиному реєстрі "Оберіг". З 18 червня у застосунку також зʼявиться QR-код, за яким можна буде отримати інформацію про статус військовозобовʼязаного.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.