Як депутати з Буковини голосували за законопроєкт про мобілізацію та які норми ухвалили

. facebook/Верховної ради України

Верховна рада у другому читанні ухвалила законопроєкт про мобілізацію. Це рішення загалом підтримали 283 народні депутати. Зробили це без норми про демобілізацію. Тепер закон має підписати президент Зеленський.

Деякі обранці з Буковини утрималися або не голосували за це рішення. Суспільне Чернівці розповідає, що відомо про законопроєкт та як за нього голосували депутати.

Під час голосування за законопроєкт про мобілізацію з понад 350 депутатів проти проголосував тільки один. Ще 49 утрималися та 18 не голосували. Про це йдеться у результатах поіменного голосування, який опублікували на сайті Верховної Ради. Закон ухвалили без норми про демобілізацію та з майже 5 тисячами правок.

Як голосували нардепи з Буковини

Підтримали законопроєкт двоє депутатів з фракції "Слуга народу" Оксана Гринчук та Максим Заремський, а також Михайло ПапієвУ 2010-2014 роках Папієв очолював Чернівецьку ОДА та був радником президента Віктора Януковича. Також у ці роки був депутатом Чернівецької обласної ради, обраний №1 у списку “Партії регіонів” як член партії., який входить до депутатської групи "Платформа за життя та мир".

Утрималися нардепи від "Слуги народу" Валерій Божик та Георгій Мазурашу. Крім цього, Максим Павлюк та Володимир Козак не голосували, а Олег Марусяк та Олена Лис були відсутніми.

За інформацією громадського руху "Чесно", з фракції "Слуга народу" під час голосування були відсутні 9% депутатів. Найбільший відсоток "відсутніх" нардепів від усього складу або тих, хто не голосував, був у депутатських групах “За майбутнє” – 12% та “Довірі” – 11%.

Усі інші фракції, депутатські групи та позафракційні мають по одному нардепу, що не голосували під час цього голосування, що складає приблизно 5%.

"Частина депутатів були присутні у залі та голосували за інші питання. Це означає, що саме під час цього голосування нардепи витягли персональні картки для голосування, аби не приймати рішення та не нести відповідальність за нього", – йдеться у матеріалі "Чесно".

Інші депутати не натиснули жодну кнопку, тому система відображала результат “не голосував”. За даними руху "Чесно", більшість таких нардепів також із фракції “Слуга народу”.

Що відомо про законопроєкт про мобілізацію

В ухваленій редакції законопроєкту скасували строкову службу. Замість неї буде 5-місячна базова військова підготовка, яка розпочнеться з вересня 2025 року. Також:

  • Залишається право на звільнення зі служби людей з інвалідністю та після полону;
  • Опікуни та всиновлювачі тепер мають право на відстрочку та звільнення з військової служби;
  • Обмежено придатні, а також люди, які після повномасштабного вторгнення отримали інвалідність II та III груп (крім військовослужбовців) мають пройти повторний огляд;
  • Військові, які уклали перший контракт мають право компенсувати 50% від першого внеску за кредитом по іпотеці;
  • Військовозобов'язані повинні носити з собою військово-обліковий документ під час дії воєнного стану та оновити свої дані в електронному кабінеті, ЦНАПі чи ТЦК. Якщо людина перебуває за кордоном і не оновила дані, їй обмежать консульські послуги;
  • Тим, хто ухиляється від військової служби, обмежать право керувати авто.

Водночас оборонний комітет більшістю голосів підтримав ініціативу Головкома Олександра Сирського і зняв з розгляду норму про звільнення з військової служби через 36 місяців.

Читайте також: Верховна рада ухвалила в другому читанні законопроєкт про мобілізацію: що відомо

Як розробляти законопроєкт

26 грудня Кабмін вніс до Ради законопроєкт "Про удосконалення окремих питань мобілізації, військового обліку та проходження військової служби".

До цього президент Володимир Зеленський вказав, що під час обговорення питання стосовно закону про мобілізацію військові запропонували додатково призвати 450-500 тисяч людей.

Уряд 11 січня офіційно відкликав з парламенту законопроєкт про мобілізацію.

11 січня міністр оборони України Рустем Умєров заявив, що команда відомства вже підготувала нову редакцію законопроєкту про мобілізацію з урахуванням всіх пропозицій, погоджених в робочому порядку з депутатами на засіданнях Комітету з питань національної безпеки, оборони та розвідки.

12 січня голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія заявив, що терміни повторного внесення законопроєкту про мобілізацію до Верховної ради не обговорювалися.

30 січня Кабмін затвердив оновлену версію законопроєкту про мобілізацію та передав її до Верховної ради. Своєю чергою у МО вказали, що коментарі та зауваження до документа були враховані спільно з Генштабом ЗСУ, урядом та народними депутатами.

7 лютого Верховна рада підтримала у першому читанні запропонований урядом оновлений законопроєкт про мобілізацію.

Повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села команді Суспільне Чернівці — пишіть на пошту редакції новин: news.chernivtsi@suspilne.media

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини