У громаді на Буковині підприємець розводить рибу на території пам'ятки природи: прокурори звернулись до суду

Доповнено
Фото ілюстративне. Світлина ілюстративна. Фото: Unsplash

У Чернівецькій області прокурори оскаржують рішення про передачу в оренду земель пам’ятки природи «Совицькі понори». За інформацією прокуратури, вартість землі — півтора мільярда гривень.

Про це повідомили на сайті Чернівецької обласної прокуратури.

Йдеться про карстово-спелеологічну пам’ятку природи місцевого значення  "Совицькі понори". Вона розташована на території Кіцманської громади, поблизу села Кліводин, у долині річки Совиця Заставнівська. Пам'ятка займає понад 21 гектар землі.

Прокурори встановили, що у 2021 році міська рада віддала в оренду підприємцю землі водного фонду на території колишнього Кіцманського району. З них 16 гектарів належать до природно-заповідного фонду.

У повідомленні прокуратури йдеться, що у водоймах на території "Совицьких понор" цей підприємець вирощує рибу. Водночас Закони України "Про охорону навколишнього природного середовища" та "Про природно-заповідний фонд України" забороняють на природно-заповідній території будь-яку діяльність, яка впливає на природні процеси та може зашкодити заповіднику.

Прокурори Чернівецької окружної прокуратури звернулись до Господарського суду Чернівецької області. У позовній заяві вимагають визнати незаконним та скасувати рішення місцевої ради, за яким підприємець орендує понад 26 гектарів земель вартістю півтора мільярда гривень.

Доповнено

Обмежень на використання землі немає

Земельну ділянку підприємець Іван Захарюк орендує з 2005 року. Тоді договір з ним уклала Кіцманська районна держадміністрація, а у 2014 році – оренду продовжили. Про це Суспільному розповіла начальниця відділу з питань земельних ресурсів Людмила Кравчук. Згодом частина земель перейшли з державної у комунальну власність, зокрема, ділянка, яку орендує підприємець стала територією Кіцманської громади.

У 2021 році договір оренди завершився й підприємець звернувся до міськради, щоб його продовжити. Кравчук каже, коли готували документи, у витязі з Державного земельного кадастру не було відомостей, що на використання цієї землі є обмеження. Також договір погодили у Басейновому управлінні водних ресурсів річок Прут і Сірет. Його підписали у червні 2022 року. Упродовж кількох місяців вивчали зміни в земельному законодавстві.

У громаді на Буковині підприємець розводить рибу на території пам'ятки природи: прокурори звернулись до суду. Скріншот витяг з Держгеокадастру. Джерело: Людмила Кравчук.

"На засіданні сесії у листопаді 2021 року ми ухвалили рішення продовжити договір, бо підприємець добросовісно користувався ділянкою й сплачував податки. За ці роки не було жодних перевірок і скарг про порушення закону. Питань не виникало ні у прокуратури, ні в екоінспекції", — повідомив Кіцманський міський голова Сергій Булега.

За його словами, те, що на тій ділянці є природно-охоронна зона, ще потрібно довести. Також Булега каже, що вартість орендованої ділянки – суттєво менша, ніж вказує прокуратура.

"Не може 26 гектарів землі коштувати півтора мільярда гривень. Я подаватиму запит до прокуратури. Ця земля була оцінена в певну суму і з цієї суми підприємець платив 6% податку – десь 20-30 тисяч гривень на рік", – каже Булега.

Якщо суд задовольнить позов прокуратури, землю не можна буде здавати в оренду. Через це бюджет громади може недоотримати частину грошей.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини