Перейти до основного змісту

"Лише денна зміна, бо немає працівників". Як працює новостворений пункт екстреної допомоги у гірській громаді Буковини

. У Розтоках відкрили пункт бригади екстреної допомоги. Фото: Суспільне Чернівці

У Розтоках Чернівецької області відкрили пункт екстреної медичної допомоги. Фельдшери обслуговують майже 6 тисяч людей з понад десяти сіл Усть-Путильської громади та прилеглих хуторів. Наразі пункт працює тільки у денну зміну, бо не вистачає працівників, а деякі фельдшери на пів ставки працюють в інших пунктах швидкої.

Через гірську місцевість авто бригади не завжди може доїхати до дому пацієнтів, тому доводиться підійматися на хутори пішки й за потреби спускати пацієнтів до автівки. Суспільне Чернівці розповідає, як працюють медики на виїздах у горах та скільки таких пунктів потрібно створити у селах області.

"Працюємо на 50%, бо немає працівників"

Медики пункту екстреної меддопомоги "Розтоки" в Усть-Путильській громаді обслуговують понад десять сіл, зокрема Бісків, Підзахаричі, Петраші, Мариничі, Міжброди, Хорови. Пункт відкрили, бо це важкодоступна місцевість й до найближчих Путильської та Вижницької лікарень потрібно їхати від 20 до 30 кілометрів.

Наразі пункт у Розтоках працює наполовину – у 12-годинну денну зміну, бо не вистачає фельдшерів та водіїв. Шукають працівників, щоб мати змогу виїздити на виклики цілодобово.

Наталія працює фельдшеркою у пунктах "Розтоки" та "Яблуниця". Раніше була медичною сестрою у школі та садку, однак три роки тому вирішила спробувати себе як фельдшерку, бо так зможе безпосередньо допомагати людям. Разом з нею в команді працює водій.

Через застосунок в телефоні чернівецькі диспетчери сповіщають бригаду про виклики, й вже за три хвилини медики мають виїхати на допомогу до пацієнтів. Працюють з екстреними викликами – інсультами, інфарктами, судомами, кровотечами та аваріями. Іноді виїздять, якщо пацієнт скаржиться на підвищений тиск чи температуру.

"Людям головне розуміти, коли потрібно викликати швидку, адже часто вони можуть допомогти собі самі вдома. Так у нас може бути один-два виклики на день, але вони можуть бути потрібні комусь іншому. Треба свідоміше ставитися до того, чи потрібна вам швидка, чи, можливо, є людина, яка більше цього потребує", – каже медикиня.

Також медики співпрацюють з лікарями сімейної медицини – можуть перевезти лежачого пацієнта або людину, яка потребує кисневої підтримки під час транспортування, до лікарні.

Медики переносять пацієнтку з хутора до авто екстреної допомоги. Фото: Суспільне Чернівці

Наталія каже, час доїзду на виклик залежить від місцевості, куди їде бригада. На центральних дорогах громади можуть доїхати до пацієнта за кілька хвилин, у гори – довше. Були випадки, коли до будинку пацієнта медики йшли пішки.

"Ми стараємося виїхати якнайшвидше й надати допомогу. Також зрозуміти, чи потребує людина госпіталізації. Якщо гарна погода, то це легше зробити, але коли сильні дощі чи зимові заметілі, то транспортувати важче, бо треба нести людину. Іноді нам допомагає кінний транспорт або люди, машини яких можуть доїхати на місце виклику", – каже медикиня.

Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф орендує приміщення для роботи пункту у Розтоківській амбулаторії. Ремонт та облаштування меблів профінансували з місцевого бюджету, каже гендиректор закладу Володимир Єленєв. За гроші, які центр заробив у співпраці з НСЗУ, у пункті встановили холодильник для зберігання ліків, також забезпечують бригаду пальним, медикаментами, й оплачують зарплату працівників.

Зараз у Розтоках працюють троє фельдшерів та чотири водії. Для цілодобової роботи пункту потрібно мати ще одного фельдшера – наразі медик стажується. Єленєв каже, у дві зміни бригада в Розтоках зможе запрацювати попередньо з вересня.

Фото: Суспільне Чернівці

Щоб охопити всіх пацієнтів, потрібно створити п'ять пунктів

Загалом у селах області потрібно відкрити ще чотири пункти екстреної медичної допомоги, щоб забезпечити доїзд до пацієнтів у межах 20 хвилин. Це передбачено у плані розвитку Служби екстреної медичної допомоги до 2025 року, каже Єленєв.

Попередньо, до кінця року планують відкрити пункт екстреної медичної допомоги у селі Зелена колишнього Кельменецького району.

"Ми в Кельменцях маємо дві бригади, але важко доїхати саме до пункту Зелена. Він є вже в ліцензії, але зараз ще є нюанс з виплатою зарплати працівникам", — говорить Єленєв.

Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини

Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.

Топ дня

Вибір редакції