У Чернівцях вперше показали фільм "Памфір", виробництво якого коштувало понад 40 мільйонів гривень та тривало чотири роки. Окрім України, фільм буде у прокаті у 20-ти країнах світу. Аби побачити "Памфір" у Чернівцях, глядачі погоджувалися сидіти на сходах, бо понад три сотні місць у кінозалі були зайняті. Суспільне поспілкувалось з акторами та режисером фільму Дмитром Сухолитким-Собчуком та розповідає, яким був передпоказ.
Візуальна складова фільму наближена до дійсності. Дія відбувається у невеликому населеному пункті неподалік кордону з Румунією. Місцеві їздять на велосипедах та возах запряжених кіньми по багнистих гірських дорогах до обдертого магазину. У неділю всі одягають найкращий одяг, щоб піти до церкви. Жінки працюють у деревообробному цеху. Підлітки заздалегідь роблять маски для Маланки у сараї на подвір'ї, а потім в тому ж сараї дорослі пакують контрабанду. В автомобілях та з радіоприймачів чути "Вас вітає радіо "Буковина".
Головний герой Памфір намагається дати синові краще життя, аніж має сам. Він хоче вберегти сина від "криміналу", в який місцеві можуть легко вплутатися, бо це частина життя на прикордонні.
Зйомки відбувалися в Чернівецькій та Івано-Франківській областях. Деякі сцени знімали у Красноїльську, Верхніх Петрівцях та на Сторожинеччині. Знятися у фільмі запрошували місцевих, зокрема в одній сцені зіграв голова Селятинської громади Валерій Полянчук, також участь у зйомках взяли його син та дружина.
Чоловік із прізвиськом Памфір справді живе у горах на Буковині. Режисер Дмитро Сухолиткий-Собчук каже, що якось почув це слово і воно здалося йому магічним, тож він вирішив використати його у фільмі.
Аби підготуватися до своїх ролей, актори жили в експедиціях у гірській місцевості, щоб навчитися поводиться та говорити, як місцеві.
Переймати діалект горян не потрібно було Станіславу Потяку, котрий виконував роль сина Памфіра Назара. Станіслав родом з Верховинщини, тому "гуцульську мову не вчив, а з нею народився".
"Я дуже задоволений, що така велика кількість аудиторії зараз тут. Ми були у Львові та Івано-Франківську, там не було стільки людей, як тут. Це дуже класно, дуже добре, що багато людей можуть побачити справжнє українське достойне кіно", — каже Станіслав Потяк.
Соломія Кирилова, яка виконує роль дружини Памфіра, розповідає, що режисер давав завдання ввечері розповісти про свій день місцевою говіркою — так, як це б зробили місцеві жителі. Актори записували на диктофон свою розповідь та надсилали її режисерові.
Кінострічка зібрала найбільші нагороди Національної премії кінокритиків "Кіноколо" — найкращий фільм, найкращий сценарій, найкращий режисер та відкриття року. Найкращим актором назвали виконавця ролі Памфіра Олександра Яцентюка. Для цієї ролі актор набрав 17 кілограмів.
"Я приїжджав у 2021 році. За рік до зйомок я приїжджав дивився на фестиваль Маланки, потім ми їздили в Белелую, Красноїльськ. На різних етапах були різні завдання, які стимулювали, додавали якогось адреналіну в підготовці до ролі. Я б охрестив це як один з найкращих періодів свого життя", — каже Олександр Яцентюк.
Жоден з акторів не знав повного сценарію фільму. Найбільше був у курсі Олександр Яцентюк, якому не розповіли тільки про 12 сцен.
Фільм показали на 60-ти кінофестивалях в Україні та за кордоном. Соломія Кирилова каже, що покази фільму за кордоном зібрали не менше глядачів, ніж показ у Чернівцях.
"Люди, які вже бачили фільм, дуже вражені, щасливі, вдячні. Дехто сходив на передпоказ і піде цього тижня на прокат повторно. І я знаю людей, які зараз чекають прокату, щоб подивитися фільм вдруге, дехто втретє".
Фільм показує життя населеного пункту поблизу українсько-румунського кордону, де чоловіки або займаються контрабандою, або їдуть на заробітки за кордон. Сюжет фільму розгортається серед карпатських схилів та під час підготовки до Маланки.
Валентина, котра приїхала подивитися фільм із Красноїльска, каже, що Маланка у фільмі схожа на місцеву, костюми та маски нагадують ті, які роблять місцеві маланкарі. Фільм жінці сподобався, бо він схожий на дійсність:
"Відчувається у цьому фільмі цей біль, тривоги, як наша молодь росте".
"Це і є насправді ця тяжка доля буковинського села, яке на кордоні. Кайфовий фільм, емоції. Задум режисера, всієї команди, вдався", — каже глядач Володимир.
Глядачі аплодували упродовж всіх кінцевих титрів. Побачити "Памфір" у кінотеатрах можна буде з 23 березня.
Що відомо
- Дмитро Сухолиткий-Собчук — сценарист та режисер. Народився в Умані, жив та навчався в Чернівцях. Є режисером та сценаристом документального фільму "Красна Маланка". Попередня робота режисера, короткометражний фільм "Штангіст", отримала чотири Гран-прі на міжнародних кінофестивалях.
- Створення фільму профінансували у Держкіно, виділивши більше як 21 мільйон гривень. Також фільм отримав підтримку УКФ на етапі препродакшну. Сценарій створювали у міжнародних сценарних майстернях в Італії та Чехії, а також на резиденції Каннського фестивалю. Кінострічку представили на кіноринку Venice Production Bridge під час 78-го Венеційського кінофестивалю.
- Маланка — народне та церковне свято напередодні "старого" Нового року. Відзначення традиційної буковинської Маланки з обрядовим переодяганням у звірів та міфологічних персонажів характерне для прикордонних районів Чернівецької області.
Читайте Суспільне Чернівці у Telegram: головні новини
Станьте частиною Суспільне Чернівці: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи села. Пишіть нам на пошту редакції новин: infred.nov@gmail.com.