Перейти до основного змісту

У Чернігові для відвідувачів вперше після реставрації відкрили іконостас, якому понад 250 років

12-метровий іконостас, якому понад 250 років, вперше відкрили після реставрації в Іллінській церкві у Чернігові — одному із найдавніших храмів. Виконаний він у стилі бароко з елементами рококо. За словами завідувача наукового відділу "Троїцько-Іллінський монастир" Національного заповідника "Чернігів стародавній" Андрія Глухенького, до сьогодні збереглась 31 ікона з 45.

Єпископ Чернігівський і Ніжинський Антоній 17 квітня освятив іконостас Іллінської церкви у Чернігові, який відкрили для відвідувачів.

Єпископ Чернігівський і Ніжинський Антоній освячує іконостас Іллінської церкви. Суспільне Чернігів

Як розповів завідувач наукового відділу "Троїцько-Іллінський монастир" Андрій Глухенький, перед цим була проведена наукова реставрація іконостаса:

"Працювали реставратори впродовж багатьох років. І, відповідно, це відновлює до наших пам'яток історії, до наших духовних джерел".
Іконостас 1774 року в Іллінській церкві у Чернігові. Суспільне Чернігів

За словами Андрія Глухенького, іконостас встановили у храмі 1774-го року.

"Іконостас Іллінської церкви – це домінанта храму. Він має висоту 12 метрів. В ньому спочатку було 45 ікон, збереглася лише 31 ікона. Дослідники точно не встановили, коли вони зникли, але ми знаємо, що церква переживала лихоліття в часи сталінських репресій 1937-1941 роки. І в роки Хрущовських гонінь – це 1960 роки".
Андрій Глухенький. Суспільне Чернігів

Андрій Глухенький каже: Іллінська церква — це пам'ятка архітектури, яка датується кінцем ХІ століття.

"Ця пам'ятка унікальна, тому що Іллінська церква – це єдиний однонавний безстовпний храм доби Русі України, який зберігся до наших часів в усій нашій державі. Історики його датують кінцем XI, початком XII століття".

Раніше цю церкву відкривали лише на пам’ятні дати. Відтепер вона працюватиме кожного дня, без вихідних.

"Відносно Іллінської церкви, так само буде, як і в Печерах — з 10 до 18 години. Але у зв'язку з тим, що ця пам'ятка давня, пам'ятка архітектури, то можна буде відвідати лише у складі екскурсійної групи й не більше десяти людей одночасно. Тому що пам'ятка потребує наукової реставрації", — говорить Андрій Глухенький.
Наталія Реброва. Суспільне Чернігів

Директорка Національного архітектурно-історичного заповідника "Чернігів стародавній" Наталія Реброва каже: надалі вони планують урізноманітнювати екскурсійну програму для відвідувачів.

"Зараз ми думаємо, як відвідувачам дати можливість пройти до печер з Іллінської церкви. Але це буде точно ексклюзив, точно не буде для потоку. Я сподіваюсь, наші слухачі стануть в одному ряду з тими, хто зможуть повторити шлях до печер з Іллінської церкви так, як колись ходили князі".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня
Вибір редакції