Зачиняється, коли гризун потрапляє під світловий промінь, та працює на мікрокомпʼютері. Мишоловку, яку називає розумною та гуманною, за власним проєктом виготовив 14-річний Ярослав Павлюк зі Срібного, що на Чернігівщині. Суспільному хлопець розповів: з дитинства любить інформатику, проєкт розробляв під керівництвом свого вчителя Віталія Шпитяка. У лютому цього року Ярослав презентував мишоловку "Грім" на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України та отримав диплом першого ступеня.
Як спрацьовує механізм винаходу, Ярослав Павлюк пояснює так:
"Коли пацюк чи миша доходить, щоб поїсти, на другому кінці корпусу її тіло перекриває світлодіод, фоторезистор спрацьовує і передає команду на мікрокомпʼютер. Мікрокомпʼютер передає команду на сервопривід, який закриває мишоловку".
На роботу, каже хлопець, витратив близько чотирьох місяців та майже 2000 гривень. Пояснює: більшість необхідного придбав в Інтернеті, корпус – надрукував на 3D-принтері.
"Найскладніше було підʼєднати всі ці дроти до датчиків, світлодіодів та сервоприводу. Живлення дається з акумулятора. Пристрій можна інтегрувати в систему розумного дому та багато чим покращити".
Вчитель інформатики Віталій Шпитяк, під чиїм керівництвом працював Ярослав, розповідає:
"Ми так прикидали, якщо запускати його в серійне виробництво, то вартість пристрою може складати 100 гривень — плюс/мінус".
Як розповів учитель, переможця на обласному етапі Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів-членів Малої академії наук України обирали за такими критеріями:
"Обирали такий проєкт, щоб він був з урахуванням віку учня, його знань і можливостай. Щоб він був доступним. З іншого боку, щоб цей проєкт був цікавим".
Проєкт "Гуманна розумна інноваційна мишоловка «Грім»" був заявлений у науковій секції «Комп’ютерна інженерія».
"Вирішили спробувати, що це таке. Самі до кінця не знали, що і як, тому все проходили буквально вперше. Чесно кажучи, результати роботи були несподіваними", — каже Віталій Шпитяк.
У квітні Ярослав Павлюк має представити свій пристрій на всеукраїнському рівні. Вчитель говорить: під час підготовки до конкурсу хлопець розв'язував задачі, які випереджають шкільну програму.
"У навчальній програмі цього немає: робота з мікрокомпʼютерами, електронікою, датчиками. Плюс — технологія 3D-моделювання, 3D-друку".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.