В лютому 2025 року Україна почала експорт біометану за кордон, про що повідомляла Екологічна митниця Митної служби України. Першими експортерами стали агрокомпанія "Вітагро", яка має завод з виробництва біометану на Хмельниччині, і компанія з агрохолдингу "Миронівський хлібопродукт" на Дніпропетровщині. Обсяг першого експорту – 67 000 кубометрів газу. Чи зможе біометан стати одним з потужних експортів України, що для цього треба зробити і як його добувають на першому заводі в Україні, який розташований на Чернігівщині — читайте далі.
Що таке біометан
Біометан — це відновлювальний газ, який за складом та енергетичними характеристиками схожий з природним газом, бо містить 95 % метану.
Головна відмінність у походженні: якщо природний газ видобувають, біометан – виробляють. Сировиною для виробництва біометану є відходи сільського господарства, такі як гній, силос, солома та залишки зернових культур. Саме тому заводи з виробництва біометану будують агрохолдинги. Після виробництва сільськогосподарської продукції в них залишається сировина, яку переробляють на біогаз.
Наразі в Україні біометан виробляють три заводи, повідомили нам в Біоенергетичній Асоціації. За її оцінками, в 2025 році вони вироблятимуть 17 мільйонів кубів біометана. Для розуміння – пропонуємо порівняти цю цифру з видобутком природного газу. За даними консалтингової компанії ExPro, в Україні в 2024 році видобули 19,2 мільярди природного газу. Це в тисячу разів більше, ніж збираються виробити біометану цього року.
Окрім двох заводів-експортерів, які ми згадували на початку, завод з виробництва біометану працює ще і в Чернігівській області. Це завод агрохолдингу "Галс Агро". До речі, саме цей завод є першим в Україні, який почав виробляти біометан.
Далі пропонуємо подивитися, як і з чого там виробляють біометан:
Ціна біометану
Як пояснили в Біоенергетичній Асоціації України, біометан дорожчий за природний газ.
"Біометан найбільш практичний, найбільш легко його інтегрувати в наші газові мережі, тому що він зовсім не відрізняється по властивостям від природного газу. Наразі на зиму природний газ коштує десь 500 євро за тисячу кубів, а біометан коштує десь 900 євро за тисячу кубів".
Те, що біометан зараз не вигідно продавати на внутрішньому ринку підтверджують і виробники. Щоб біометан залишався в Україні, потрібна державна підтримка.
"Єдиний шлях зробити окупне виробництво біометану зараз в Україні – це його експорт. В країни Євросоюзу, наприклад, де до ціни природнього газу, який зазвичай виручають за біометан, додається так звана «зелена складова», «зелена премія» за економію викидів СО2", — каже керівник напрямку альтернативної енергетики агрохолдингу Олег Рябов.
Експорт біометану
Наразі виробникам біометану вигідніше продавати його за кордон. Щоб це стало можливим, починаючи з 2021 року експерти разом із законотворцями працювали над змінами у законодавстві. Так останні відбулись в 2024 році — це були зміни до Митного кодексу, пов’язані зі здійсненням митного контролю та митного оформлення біометану. І це відкрило кордон для українського біометану.
Тут варто пояснити, що експорт біометану тісно пов'язаний із системою торгівлі викидами парникових газів, яка діє в Європейському Союзі. Ця система зобов'язує підприємства скорочувати викиди CO₂ або купувати дозволи на додаткові викиди, що створює фінансовий стимул для зменшення забруднення.
Отже, використовуючи біометан, європейські підприємства можуть суттєво скоротити свої викиди парникових газів. Це дозволяє їм зменшити витрати на придбання дозволів на викиди або уникнути штрафів за перевищення встановлених лімітів.
Таким чином, українські виробники біометану мають можливість експортувати свою продукцію до ЄС, де на неї існує попит через прагнення європейських компаній до декарбонізації та економії на витратах, пов'язаних із викидами CO₂.
Перспектива виробництва біометану
Наразі в Україні працює три заводи по виробництву біометану. Хоча, за даними Біоенергетичної Асоціації, готові до запуску і чекають під’єднання до газової мережі ще п'ять. Це може довести виробництво до більше ніж 100 мільйонів кубів на рік. Але подібні очікування були і наприкінці 2024-го – на кінець минулого року в Україні мали б працювати сім заводів, розповіли експерти Біоенергетичної асоціації.
Труднощі з підключенням до газових мереж є однією з трьох причин, які гальмують розвиток виробництва біометану. Дві інші, за оцінками експертів проекту Green Deal Ukraїna, які спільно з Українським кліматичним офісом, провели дослідження біометанової галузі України є такими: відсутність єдиного державного органу, який би координував галузь, та економічна складова – відсутність "зеленої премії".
"Зелена премія" – це фінансова надбавка, яку держава виплачує виробникам екологічно чистої енергії, щоб зробити її конкурентоспроможною на ринку. Бо зараз собівартість біометану є більшою за газ. І виробникам не вигідно продавати її за ціною природного газу.
Тож, за оцінками експертів, якщо врегулювати ці три складові, Україна зможе виробляти стільки біометану, що його вистачить не тільки на експорт, а і для внутрішніх потреб України. Бо за словами експертів, найбільша аграрна країна Європи може виробляти екологічний чистий газ із залишків агровиробництва не тільки для своїх потреб, а і для продажу в Європу.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.