"Обласний центр народної творчості" запустив проєкт "Легенди про походження назв міст, селищ і сіл Чернігівщини". Ініціатива розповідає про села й міста області та їх топонімічні особливості. Далі у матеріалі читайте про походження назви селища Срібне Прилуцького району.
Київські князі, в боротьбі з кочівниками, будували укріплені містечка. Одним із них і було містечко Серебряне.
В Іпатіївському літописі зазначається, що князь Ігор Святославович при навалі половців у межі Переяславського князівства виступив проти них зі своєю дружиною воїнів. 20 липня 1174 року князь настиг половців біля міста Серебряного розбив їх та забрав награбоване. Ця історична згадка і вважається датою заснування Срібного.
Про давнє походження Срібного (з часом відбулися зміни у власній назві містечка Серебряного) свідчать історичні пам’ятки, такі як земляний вал на східній околиці селища, підземні ходи в урочищі Старий Базар, а також назви урочищ – Башта, Будник, Городище, Монастирище.
Є кілька легенд про походження назви "Срібне".
На схилах пагорбів, де розміщувалося поселення, росли переважно берези, стовбури яких мають сріблясто-білий колір. Звідси й назва – "Срібне", "Срібний бір".
Це один із варіантів, назва "Срібне" походить від срібних воріт, що стояли при в’їзді в містечко.
За іншою – назву поселенню дав князь Ігор Святославович.
"Що за срібне містечко?!" – вигукнув він під враженням від блиску дахів на сонці після дощу.
Сучасне Срібне виникло зовсім в іншому місці, й залишки фортеці та городища розташовані більш ніж за кілометр від центральної частини селища.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.