Верховна Рада 11 лютого проголосувала за виділення 1 мільярда доларів на закупівлю двох ядерних реакторів російського виробництва у Болгарії для Хмельницької атомної станції. Рішення підтримали 269 депутатів.
Для чого це потрібно
Ці реактори використають для добудови 3 та 4 енергоблоків атомної електростанції. Будівництво 3 та 4 енергоблоків АЕС триває вже довгий час, і декілька разів призупинялось. Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. "Енергоатом" купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене. За словами компанії, це "знайома в Україні радянська розробка" та "Україна здатна сама обслуговувати ці реактори", і не купуватиме для цього компоненти та деталі у Росії.
Як проголосували нардепи з Чернігівщини та як вони пояснили свою позицію
Всі вісім народних обранців з Чернігівщини, а саме: Олег Семінський, Максим Зуєв, Сергій Гривко, Павло Халімон й Валерій Зуб (всі з фракції "Слуга народу"), Валерій Дубіль — фракція "Батьківщина", Борис Приходько — депутатська група "Довіра" та Анатолій Гунько — депутатська група "Відновлення України" також проголосували "за" це рішення.
Нардеп Сергій Гривко на своїй Фейсбук-сторінці зазначив, це єдиний шанс добудувати цю АЕС, бо більше нема таких комплектуючих.
"В нас є спеціалісти у цьому напрямку, які вміють збирати та обслуговувати ці енергоблоки. Це дасть додаткових 2200 МВт для України та додаткові робочі місця. А щоб зробити 2200 МВт із європейських або американських блоків, це потрібно з нуля будувати станцію, а це точно мінімум 10 років і в десятків разів більше коштів".
За словами заступника голови комітету з питань енергетики та депутата з фракції "Слуга народу" Олега Семінського, нині Україна щорічно витрачає понад 600 мільйонів доларів на імпорт електроенергії. А добудова ХАЕС допоможе зберегти ці кошти та генерувати більше електрики всередині країни.
Народний депутат від фракції "Слуга народу" Максим Зуєв в коментарі Суспільному повідомив, що підтримав це рішення через те, що зараз у нас в державі дефіцит електрогенерації.
"Якщо ми не хочемо бути без світла, то ми маємо відновлювати наші потужності. Тим паче, що в цих двох реакторах (які збираються купити у Болгарії, — ред.) досить великий об'єм — 2200 МВт. Тому я повністю підтримую це рішення. Й не треба слухати маніпуляції, що вони з Росії та тп. Якщо ми хочемо сидіти в темряві, особливо, коли зараз на вулиці "мінуси", а тим більше, якщо будуть ще атаки на енергетичну інфраструктуру, то можна займатися популізмом та маніпуляціями. А якщо ми хочемо щось відновлювати та робити, то це єдиний правильний шлях".
Його однопартієць Валерій Зуб зазначив, що завжди підтримує ті рішення, які йдуть на користь держави.
"Адже таким чином ми підвищуємо енергонезалежність держави. Атомна енергетика на сьогодні є одним з найдешевших джерел видобутку електроенергії".
Нардеп Анатолій Гунько з депутатської групи "Відновлення України" в коментарі Суспільному зауважив, що цей мільярд, який виділили на закупівлю реакторів, це — донорські кошти. В бюджеті України таких коштів нема і не буде найближчим часом.
"Таке обладнання, які ми купуємо, воно вже є на всіх електростанціях України. Тому це дуже полегшить його обслуговування, адже в нас є всі відповідні фахівці. Я підтримав це рішення, тому що воно дуже вплине на енергонезалежність нашої країни", — сказав Анатолій Гунько.
Борис Приходько, нардеп з депутатської групи "Довіра", свою позицію з цього питання пояснює тим, що це необхідно Україні. Адже ці два реактори повністю забезпечать західний регіон електроенергією, що своєю чергою збалансує вартість електрики для населення.
"На Хмельницькій АЕС є подібні два реактори. Вони теж виробництва Росії. Болгарія закупила у Росії такі ж реактори у 1987-1989 роках. Вона їх вирішила не використовувати. Гроші, які ми сплатимо за це обладнання, не підуть Росії, адже реактори є власністю Болгарії. Зараз ми проголосували за виділення коштів на купівлю реакторів (за словами Бориса Приходька, йдеться про суму у 500 мільйонів євро, — ред.). Наступним буде рішення про будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС. Сам процес будівництва займе приблизно 4-5 років. Але, якби ми пішли іншим шляхом та замовляли ці реактори в інших місцях, то на це б пішло майже 10 років і набагато більше коштів", — зазначив нардеп.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.
Міністр енергетики Герман Галущенко ще у 2024 році повідомляв, що при добудові третього енергоблока ХАЕС "будуть враховані всі норми безпеки".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.