Однією з магістральних тем сучасної української літератури є опис авторами власного досвіду проживання війни. У цьому контексті вирізняється збірка короткої прози "Мотанка", до якої увійшли твори дванадцяти сучасних українських письменниць.
Така книжкова рекомендація від докторки педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.
За її словами, це дванадцять історій, різних за настроєм, жанровими й стильовими особливостями, про жінок, які виявляють у собі надприродну силу долати ворогів, оберігати тих, кого люблять, та захищати власний світ.
"Відповідно, основним образом, що відображає ідейний зміст збірки, стала лялька-мотанка – прадавній український символ, потужний оберіг, містифікований, магічний та потужний образ захисниці, що набуває для нас особливої значущості в часи повномасштабної війни. Відповідно, кожна українська жінка в часи війни стає берегинею для своєї родини і країни. Вона володіє потужною фізичною й духовною силою, що стає нібито щитом від усіх загроз і небезпек".
Як пояснила Лілік, дизайн обкладинки, а також ілюстрації до кожного з оповідань збірки – це роботи української художниці Інни Делієвої. У яких етнографічні мотиви поєднуються з сучасним контекстом.
"Ідея створення такої збірки виникла в авторів YouTube-каналу «Фантастичні talk(s)», до цього видання увійшли оповідання Наталії Матолінець, Дар’ї Піскощуб, Наталії Довгопол, Світлани Тараторіної, Тамари Горіха Зерня, Орести Осійчук, Ірини Грабовської, Анастасії Нікуліної, Дари Корній. Кожна із письменниць запропонувала власне бачення того, як жіноча енергія берегині-захисниці може проявити себе на різних щаблях історичного розвитку, у різних умовах. Упорядницею збірки «Мотанка» стала Олена Рибка, а соціокультурна антропологиня Марія Куряча надала коментар про головний образ збірки".
На думку Лілік, перевага таких збірок — жанрове, стильове, тематичне й образне розмаїття.
"Це дає змогу кожному читачеві обрати собі щось до смаку: фентезі, магічний реалізм, стимпанк, постапокаліпсис. Попри свій виразно жіночий характер збірка малої прози "Мотанка" припаде до вподоби різним категоріям читачів".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.