Перейти до основного змісту

У селі Ягідне на Чернігівщині відновили роботи з відбудови, які призупинили у квітні 2024 року. Наразі процес будівництва ускладнює мобілізація. Вже чотири бригади робітників отримали повістки.

Про це Суспільному розповіла речниця служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області Аліна Коломієць.

З її слів, поки невідомо, чи вплинуть затримки з фінансуванням на терміни реалізації всього проєкту.

"Зараз будівельники працюватимуть переважно на тих будинках, де взимку залишаються люди. Але вони не можуть працювати нормально. Оскільки вже чотири бригади одразу поїхали до центрів комплектації. Просто приїхало ТЦК, вручило повістки".
Речниця служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області Аліна Коломієць. Суспільне Чернігів

Роботи з утеплення пошкодженого росіянами будинку, де живе Ніна Шиш, розпочали у грудні 2023 року. Виконували їх державним коштом. Проте завершити утеплення вчасно будівельники не змогли, бо з початку 2024 року фінансування проєкту з держбюджету зупинили.

"Вони тільки зробили утеплення будинку ватою і все. І так пів року. І дощі йшли, і сніг потім ще. Все мокло, розпадалося, трухло", — розповіла жінка.
Місцева жителька Ніна Шиш. Суспільне Чернігів

Роботи з утеплення пошкодженого росіянами будинку, де живе Ніна Шиш. Суспільне Чернігів

"Станом на березень-квітень будівельники виконали близько 30% від запланованого обсягу робіт по будинках. У кінці серпня була прийнята постанова про відновлення фінансування цього проєкту. І фактично у листопаді ми вже отримали кошти на наші рахунки. Відновили роботи з відбудови села Ягідне у листопаді", — розповіла Аліна Коломієць.

Також у селі відновили роботи з ремонту вулично-дорожньої мережі, асфальтування вулиць, встановлення парканів та облаштування пішохідних зон. Про це розповів начальник дільниці ТОВ "ГК"Автострада" Олександр Компанієць.

Частину будинків у Ягідному відбудовують коштом Латвійської республіки. Серед них і житло Тамари Климчук, яке знищили під час активних бойових дій в березні 2022 року.

Місцева жителька Тамара Климчук. Суспільне Чернігів

Ремонтні роботи у будинку Тамари Климчук. Суспільне Чернігів

Жінка розповіла, що поки чекає продовження ремонту.

"Дах зробили, бо дах у мене був з мансардою. Вікна поставили. Всередині зробили. І далі, наскільки вистачило коштів. А тепер знову приїхали, подивилися і сказали, мене Борисівна називають: «Борисівно, не переживайте, на новий рік ви ввійдете в хату». Тільки не сказали, на який новий рік".

Що відомо про відновлення Ягідного

У 2022 році Ягідне увійшло до переліку з шести населених пунктів України, які експериментально комплексно відбудуть.

12 червня 2023 року на Чернігівщині представили концепцію відбудови села Ягідне, яка передбачає чотири етапи відновлення:

Відновлення житла людей входить до першого етапу, який є найбільшим. У планах — ремонт 117 будинків (заміна покрівлі, вікон та вхідних дверей, утеплення). Це житлові будинки з упорядкованими документами, тож їхня фінальна кількість може бути більшою, повідомляли в ОВА.

На другому етапі проводитимуть повну реконструкцію вулиць, а вже на третьому та четвертому — будівництво музею та громадської будівлі з облаштуванням місцевого парку.

Ягідне — одне із шести населених пунктів у п’яти областях України, де впродовж 2023 –2025 років Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури реалізовуватиме експериментальний проєкт з комплексного відновлення.

У 2023 році Ягідне стало одним з учасників експериментального проєкту з комплексної відбудови населених пунктів. Ремонт житлових будинків розпочали восени 2023 року, але після призупинення фінансування у 2024-му році роботи поставили на паузу.

"З 1 березня призупинили роботи в багатоквартирних будинках, з 29 квітня – на приватних. Тоді в процесі відновлення перебували близько 40 будівель. Ремонт вулично-дорожньої інфраструктури, розпочатий у квітні 2024 року, також довелося тимчасово зупинити через брак фінансування".

За інформацією служби відновлення, наразі фінансування проєкту з держбюджету відновили.

"Пріоритетом є погашення заборгованості перед підрядниками за роботи, виконані в першій половині 2024 року, а також відновлення максимальної кількості житла до кінця цього року".

Начальник Чернігівської ОВА В'ячеслав Чаус у коментарі LB.ua сказав, що у 2022-2023 роках був високий темп відновлення (до постанови уряду 2023 року про пілотні проєкти в п'яти областях).

"І коли Агентство у 2023-му забрало права замовника, темпи робіт стали дуже низькими, а наприкінці квітня 2024 року — взагалі зупинилися. Частково село відновили коштом державного, місцевого бюджетів, частково волонтерів".

Також Чаус додав, що у Ягідному "назріває соціальний вибух людей", які відчули на собі, що таке швидке відновлення у 2022 році й відчули, що таке невідновлення у 2024 році.

10 червня голова Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм написав заяву про звільнення й зазначив, що ухвалив таке рішення самостійно, оскільки роботі установи системно перешкоджають, заробітні плати її співробітникам зменшили, а проєкти відновлення доріг скасовують. Напередодні стало відомо, що прем'єр-міністр особисто відхилив прохання Найєма про відрядження до Берліна на конференцію з питань відновлення України без пояснення причин.

Як писало LB.ua, 12 червня відбулася нарада "на підвищених емоційних тонах" за участю прем'єра Дениса Шмигаля, Мустафи Найєма, голів обласних адміністрацій, заступника директора БЕБ. Очільники обласних адміністрацій звинуватили Агентство у провалі пілотних проєктів відбудови в п'яти регіонах.

Своєю чергою Мустафа Найєм згадав про недофінансування та відсутність комунікації з керівництвом уряду.

"Пʼять місяців уряд не міг ухвалити відповідні рішення, пояснюючи це безглуздими зауваженнями до документів, хоча ми були готові розпочати закупівлі й роботи в будь-який момент. І я це готовий довести документально".

За словами Мустафи, Агентство готувало постанови для фінансування проєктів, але "чомусь уряд їх не розглядав".

Також він зазначив, що впродовж останнього місяця він декілька разів звертався до прем'єр-міністра й РНБО з офіційними листами, у яких попереджав про зупинку будівельних робіт через відсутність рішення уряду про фінансування.

На початку вересня 2024 року Державне агентство відновлення та розвитку інфраструктури України отримало 238 мільйонів гривень на відбудову села Ягідне, що на Чернігівщині. Загальна очікувана вартість відновлення Ягідного — 412 мільйонів гривень.

За даними з судового реєстру, з 27 квітня 2024 року слідчі ГУ Нацполіції у Чернігівській області розслідують кримінальне провадження за ознаками розтрати бюджетних коштів службовими особами Служби відновлення та розвитку інфраструктури у Чернігівській області в інтересах фірм "Діамант" та "Номінал". Йдеться якраз про розтрату на відбудові Ягідного.

Речниця ГУ Нацполіції у Чернігівській області Наталія Слабеняк повідомила, що наразі у справі підозру нікому не оголошували, тривають слідчі дії.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня

Вибір редакції