Дрова для опалення з офіційними документами можна придбати чи заготовити власноруч. Як наразі відбуваються ці процедури — читайте далі у матеріалі.
Придбання дров
Купити дрова з офіційними документами можна як онлайн, так і офлайн.
Онлайн
В Інтернеті дрова можна замовити на сайті ДроваЄ. Це інтернет-магазин дров для населення. Для цього треба:
- зайти на сайт та вибрати вкладку "Купити дрова";
- ввести свою адресу, сервіс запропонує обрати найближчого постачальника до вказаної адреси;
- потім обираєте, які саме дрова хочете купити та скільки.
"Можна купити до 15 кубометрів дров для однієї людини на опалювальний сезон. Для оформлення замовлення треба підтвердити особу в системі BankID. Згодом з вами зв'яжеться представник постачальника і обговорить, як ви заберете дрова. Можливий як самовивіз, так і доставка", — йдеться на сайті.
Офлайн
Щоб придбати дрова офлайн, треба звернутися до найближчої філії державного підприємства "Ліси України". Для цього треба:
- подзвонити, замовити необхідну кількість дров. Контакти є на сайті;
- вказати спосіб доставки – самовивіз або доставка до двору.
Самозаготівля дров
"Можна заготовити дрова самостійно. Для цього потрібно оформити лісорубний квиток для особистих потреб, звернувшись до місцевого лісгоспу із заявою. У ній — вказати ціль використання, опалення, обсяг необхідної деревини. Для фізичних осіб дозволяється на спеціально відведених ділянках з обмеженими обсягами вирубки", — йдеться на сайті Ліси України.
Далі треба сплатити адміністративні та екологічні збори, які встановлюються залежно від обсягу деревини, яку дозволяється вирубати.
Після проходження всіх процедур та сплати зборів, лісгосп видає лісорубний квиток. У ньому визначений обсяг і тип деревини, дозволений для заготівлі. Квиток має обмежений термін дії.
Що відомо про "закон про дрова"
10 жовтня Верховна рада, зокрема й сім нардепів від Чернігівщини, підтримали закон №9665, або як його ще називають "закон про дрова". Цей закон, відповідно до пояснювальної записки, мав допомогти в боротьбі з незаконною вирубкою лісів. Проте, згідно з новими нормами, люди, які самі заготовляли б собі дрова на зиму, або купували б їх за оголошеннями без відповідних документів, ставали б правопорушниками, яким могли за певних умов виписувати штрафи від 31 тисячі гривень, або ж позбавляти волі від п'яти до семи років.
Першими про цей закон у своєму сюжеті згадали журналісти Суспільне Чернігів. Після цього до обговорень нових норм доєднались інші ЗМІ, громадські діячі та народні депутати.
Згідно з остаточною редакцією документа, підписаною головою Верховної ради, перевезення, зберігання, збут дерев, чагарників або деревини без документів, що підтверджують законність походження дерев або з такими документами, які підроблено, одержано незаконним шляхом або, які містять завідомо неправдиві відомості, вчинені у значному розмірі, – караються штрафом від 2 000 до 3 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк.
Ті самі дії, вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або вчинені у великому розмірі, – караються штрафом від десяти тисяч до двадцяти п’яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або позбавленням волі на строк від п’яти до семи років.
При цьому "під значним розміром у цій статті слід розуміти вартість дерев, чагарників або деревини, яка становить більше ніж двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, а під великим розміром – понад 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян".
Станом на 2024 рік неоподатковуваний мінімум доходів громадян в Україні становить 1 514 гривень.
5 листопада стало відомо, що президент України Володимир Зеленський не підпише "закон про дрова". Про це повідомив Суспільному його радник Дмитро Литвин. За його словами, час на накладання вето вже минув.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.