У селі Лихолітки Козелецької громади та у селі Старик Михайло-Коцюбинської громади на Чернігівщині виявили сказ у лисиці та єнотоподібного собаки відповідно.
Про це повідомляє Чернігівська районна державна адміністрація на своїй сторінці у Facebook.
Які села опинилися в зоні ризику
Козелецька громада:
Протиепізоотична комісія оголосила неблагополучним пунктом щодо сказу село Лихолітки та визначила зону ризику в радіусі 10 кілометрів з такими селами:
- Пилятин, Ставиське, Боярівка, Патюти, Гладке, Лемеші, Пісоцьке, Шолойки, Шуляки, Горбачі, Шапіхи, Тарасів, Опеньки, Білейки, Шами, Пушкарі, Скрипчин, Кривецьке, Гарбузин, Тополі, Риків, Олексіївщина, Закревське, Жеребецьке, Гламазди, Часнівці, Берлози, Данівка, Сивухи, Дешки, Бірки, Самсони;
- селище Козелець;
- Одинці Остерської громади та мисливські угіддя Козелецького відділення мисливсько-рибальського підприємства.
Михайло-Коцюбинська громада:
Також комісія оголосила неблагополучним пунктом щодо сказу село Старик та визначила зону ризику в радіусі 10 кілометрів з такими селами:
- Семенягівка, Пакуль, Папірня, Пильня, Завод, Рудня, Храпате, Мньов, Пустиньки, Шмаївка, Дніпровське, Загатка, Повидов, Хатилова Гута, Лісне, Василева Гута, Боровики, Будище, Ворохівка;
- село Ліски Гончарівської громади та мисливськими угіддями.
Також комісія затвердила план комплексних заходів з ліквідації та профілактики сказу по неблагополучних пунктах та зонах ризику.
Що відомо про сказ
У програмі "Праймвечір. Акценти" на "Українському Радіо Чернігів" завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко розповіла, що сказ — це гостре інфекційне захворювання, яке характеризується ураженням нервової системи. Він передається через укуси та слину.
Сказ має три стадії розвитку:
- початкова;
- збуджена;
- паралітична.
"Остання паралітична стадія хвороби загрожує життю людини, оскільки йде глибоке ураження нервової системи, лікування в цьому випадку неможливе і лише симптоматичне".
Симптоми сказу у тварини
Начальник відділу протиепізоотичної роботи ГУ Держпродспоживслужби в області Анатолій Портянко розповів: інфікована тварина радикально змінює свою модель поведінки.
"Якщо тварина дика — нетиповою є поява її в населених пунктах, оскільки здорова тварина зазвичай там не з'являється. Домашня тваринка може відмовитись від корму, має активне слиновиділення та агресію. Але може бути й нетипова поведінка для сказу, яку не одразу можуть помітити навіть лікарі. Згідно з чинною інструкцією, лікувати тварин зі сказом заборонено. Для тварини єдина профілактика від сказу — щорічне щеплення".
Симптоми сказу у людини
Якщо є сказ у людини, то може поколювати в зоні укусу, розказує Іванна Олексієнко, та спостерігається підвищена температура тіла.
"Чим довше живе інфекція, тим більше з'являється страх світла, неконтрольована поведінка, швидко міняється настрій. Згодом після глибокого ураження нервової системи з'являється енцефаліт, що і призводить до смерті людини. Інкубаційний період вірусу складає від одного до трьох місяців. В середньому може бути також і з семи до 14 днів".
За словами ортопеда-травматолога дитячої обласної лікарні Павла Величка, загрозою може бути навіть найменша подряпина.
"Тому при можливості проводиться щеплення або за хворою твариною наглядають протягом десяти днів. Вірус потрапляє в нервові закінчення та протягом інкубаційного періоду досягає головного мозку й викликає його запалення. Щеплення є ситуативним і його проводять лише в разі укусу чи подряпин. Щороку вакцинуватися в цілях профілактики не потрібно".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.