25 цивільних з Чернігівщини станом на 28 жовтня перебувають у російському полоні. Ще 25 — повернули додому. Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла голова Медійної ініціативи за права людини Ольга Решетилова. З її слів, кількість цивільних заручників може бути більшою. У полоні їх катують електричним струмом, б’ють різними предметами, ґвалтують, відрізають пальці, руки, знімають шкіру.
Що розповіли Суспільному про затримання своїх чоловіків Галина Петліц та Світлана Кольцина, як жінки дізнались, де вони перебувають та як отримують листи від чоловіків — читайте далі.
Скільки цивільних вивезли в Росію
Наразі в Україні відомо про 1 887 цивільних, які перебувають у російському полоні. 25 з них — це жителі Чернігівської області. Всіх цивільних вивезли з окупованих територій України. Зі слів Ольги Решетилової, зараз відомо про понад 100 місць утримання цивільних, як на окупованій території України, так і на території Росії.
"І ще досі тисячі сімей шукають інформацію про своїх рідних і не можуть знайти. Це не просто випадкові затримання, це системна політика Російської Федерації по переслідуванню цивільного населення. Коли людей викрадають, зазвичай їх утримують взагалі без жодної інформації для рідних, в так званих катівнях, в місцях, не пристосованих взагалі для утримання людей".
З Чернігівської області людей вивозили в табір для військовополонених, який в Курській області. А потім вже розподіляли по тюрмах або слідчих ізоляторах по всій території Росії. Зі слів Ольги Решетилової, насамперед затримували ветеранів АТО, колишніх співробітників поліції. Також затримували всіх людей, які викликали підозру.
"Фактично, за нашою інформацією, перші затримання почалися десь умовно 2-3 березня, коли російські війська повністю зайшли в Чернігівську область і почалися реально активні бойові дії. Ягідне – це теж було одне з масових місць утримання, де російські війська прикривали свій штаб, фактично, щитом з цивільних людей. Також утримували людей в Новому Бикові, Вишневому. Але це не означає, що цих місць не було в інших населених пунктах. Просто ці найбільш показові і найбільш масові".
Також зі слів Ольги Решетилової, частину людей, яких розшукували на Чернігівщині, знайшли мертвими.
"Пошукові дії встановили, що ці люди були вбиті, закатовані або розстріляні в Чернігівській області. Їх не вивозили. Ми намагаємося довести ось цей злочин переслідування, злочин проти людяності, який вчиняли росіяни. І ось ці позасудові страти, які вони вчиняли, це теж є елементом цього злочину. Тобто одну частину людей вони просто вивозили, і вони досі їх утримують в Росії. Люди просто були проти окупації, і за це вони постраждали", — каже Решетилова.
На запити щодо полонених відповідало Міністерство оборони Російської Федерації. Вони не повідомляли, ні про місце утримання людини, ні про стан в якому перебуває людина. Єдина їхня відповідь, що людина утримується у зв'язку з перешкоджанням спеціальної воєнної операції, каже голова Медійної ініціативи за права людини.
Що відомо про цивільних з Чернігівщини, яких вивезли в Росію
Ольга Решетилова розповідає, що серед тих, кого вивезли в Росію — Микита Бузінов. Його затримали в Михайло-Коцюбинському.
"Його затримали через те, що під час обстрілу російські солдати забігли до них в підвал. І вже перебуваючи там, вони почали перевіряти телефон. Вони знайшли щось в телефоні Микити, щось їм не сподобалося. Ми досі не знаємо нічого про Микиту, але дуже важливі свідчення Катерини, нареченої Микити, про те, як це відбувалося. Вони проводили допити всієї сім'ї Бузінових, вони забрали Микиту і, за нашими свідченнями, не тільки його в той день. Когось з жителів потім знайшли розстріляними".
Євгена Петліца затримали 26 березня 2022 року між селами Стара Рудня і Петрівка. Чоловік працював водієм в "Чернігівгазі", розповіла його дружина Галина Петліц.
"Коли вони відходили в кінці березня, вони вивезли його в Курськ в СІЗО. Потім у травні 2022 року його перевезли в Тульську область, у виправну колонію №1. А вже потім я дізналась від звільнених, що через рік після колонії, його перевели. На вулицю їх не виводять, годують також погано, не вистачає цукру, вітамінів, глюкози в крові немає. Я чула, що пішов туберкульоз. Сильно схуд, на даний час десь 45-50 кілограмів важить".
Разом з Євгеном Петліцом затримали і Олександра Кольцина. Їх вивезли в невідомому напрямку, каже дружина Олександра Світлана Кольцина.
"Вони разом були, наших хлопців забрали російські військові. Проїжджав «Камаз», їх помітили і забрали. І відтоді вони вважаються як цивільні полонені і перебувають на території Росії".
Світлана каже, вперше про свого чоловіка дізналася від звільнених з полону батька та сина.
"Дали мені звістку про те, що мій чоловік у Тульській колонії. А потім ще один чоловік, якого обміняли 8 січня 2023 року, повідомив про те, що сидів із моїм чоловіком в одній камері у Тульській колонії. Я так думаю, що він теж може бути у Молдові, бо хлопець, який був обмінений у лютому 2023 року, згодом мені телефонував і казав, що їх вивезли всіх у Молдову".
Світлана Кольцина каже, що від звільнених з полону дізналася, що на одному ліжку сплять дві людини.
"Переповнені камери. Стояли по 16 годин на добу. В людей і ноги пухнуть. Б'ють, ведуть митися, б'ють. З Росії надали мені таку відповідь, що затриманий чоловік за протидію СВО".
Чи отримують листи жінки від своїх чоловіків
Галина Петліц розповідає, від чоловіка отримала два листи.
"Мені прийшли два листи, один в червні, інший — в кінці жовтня. Пише, що живий, здоровий, одягнений. Каже, що ти зрозумій, що я не в санаторії. Читали з дочками і плакали. Перший лист був короткий, другий — він вже на дві сторінки написав. І написав, що отримав мої листи".
4 жовтня отримала лист від чоловіка і Світлана Кольцина. Це перший за 2,5 роки.
"З чоловікового листа я зрозуміла, що він не отримав нічого від мене. Перший абзац як завжди, я так розумію, що пишуть усі по шаблону, що все добре і надають медичну допомогу, кому потрібна. І перевдягають, і миють, і прогулянки в них є. Він пише, що я вірю, що з вами все добре, кожну секунду думаю про вас. І сподіваюся, що ти справишся з усім".
Які тортури застосовують проти ув'язнених в російських тюрмах
Найпоширеніший вид катувань – це застосування електричного струму до різних частин тіла, в тому числі геніталій, каже Решетилова. Також б'ють різними предметами та ґвалтують.
"Але, чесно кажучи, фантазія окремих виконавців може іноді вражати навіть нас, досвідчених документаторів. Відрізають пальці, руки, знімають шкіру. Наприклад, в Київській області одного колишнього співробітника СБУ вбили способом забивання кілка в голову".
Чому цивільних рідко вносяться до списків обміну та як їх звільнити з полону
"Проблема в тому, що якщо ми говоримо про військовополонених, тут є Женевська конвенція і є можливість обміну. Для цивільних такого інструменту немає. Немає в світі механізму, який передбачає обмін цивільних. Вони повинні бути безумовно звільнені. Вони взагалі не повинні були бути викраденими. Наша задача – створити інструмент, який би дозволив звільнити цивільних", — каже Ольга Решетилова.
Голова Медійної ініціативи за права людини каже, що рідко цивільні потрапляють у списки по обміну з військовополоненими.
"Наше завдання створити інструмент, який би дозволив звільнити цивільних з полону. Це, очевидно, тиск на Росію з боку міжнародної спільноти, це залучення третіх країн, які ще досі залишають якісь дипломатичні відносини з Росією. Це можуть бути країни середньої Азії, Індії, Бразилії, Латинської Америки. Треба шукати такі країни, які мають важелі впливу на Росію".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.