Перейти до основного змісту

Що почитати? Євген Гуцало "Позичений чоловік, або ж Хома невірний і лукавий"

Євген Гуцало та його книжка "Позичений чоловік, або ж Хома невірний і лукавий". Getty Images

Роман українського кіносценариста, журналіста й письменника-шістдесятника Євгена Гуцала "Позичений чоловік, або ж Хома невірний і лукавий" 1981 року випуску є складовою частиною трилогії. До якої також увійшли романи "Приватне життя феномена" (1982) та "Парад планет" (1984).

Така рекомендація від докторки педагогічних наук, професорка кафедри української мови та літератури НУЧК імені Т.Г. Шевченка Ольга Лілік.

Далі — з її слів.

Сюжетною основою роману є вигадана історія про те, як одна жінка позичила сусідці на пів року свого чоловіка в обмін на телицю. У читача одразу виникають асоціації з жартівливою народною піснею "Ой там на товчку, на базарі // жінки чоловіків продавали".

Головний герой, з яким, власне, і трапилася ця історія, – працівник колгоспу "Барвінок" у селі Яблунівка Хома Прищепа – "дивак і характерник, гуманіст і пройдисвіт, джигун і мудрець", довкола якого розгортається каскад пригод.

Ольга Лілік. ФОТО: Фейсбук-сторінка Ольга Лілік

У романі чимало й інших "колоритних" персонажів-типажів, як-от: його дружина Мартоха та сусідка Одарка Дармограїха, сільський листоноша Федір Горбатюк, головний бухгалтер колгоспу Петро Варава, доярка Христя Борозенна, фуражир Ілько Дзюнька.

Проте насправді головною дійовою особою твору Євгена Гуцала "Позичений чоловік, або ж Хома невірний і лукавий" є український народ. Його національний характер і ментальність. Роман глибоко закорінений у народний побут і міфологію. Відображає світогляд українського етносу радянських часів та сприяє розвінчуванню деяких гендерних стереотипів.

Цей літературний текст поєднує у собі анекдот, небилицю, містифікацію та бурлеск, а гумор та іронія в романі пов’язані з прагненням письменника у фантастичній, жартівливій формі розповісти про повсякденне життя людини радянської доби.

Окремо варто згадати про мову, якою написано роман: вона органічна й розмаїта, сповнена діалектизмів і фразеологізмів, неповторних прислів'їв та приказок.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube, WhatsApp, TikTok.

Топ дня

Вибір редакції