У Чернігові майже 100 людей отримали штрафи за нецільове використання електроенергії. Про це у програмі "Праймвечір. Акценти" в ефірі "Українського Радіо Чернігів" розповіла заступниця директора ТОВ "Енера Чернігів" Леся Самовтор. Також вона зауважила, що належить до непобутових витрат електроенергії, як оформити відповідні документи та які санкції може отримати людина, яка використовує електроенергію не за тарифом.
Далі з її слів:
"З липня НКРЕКПНаціональна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг — незалежний державний колегіальний орган, метою діяльності якого є державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб'єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг. змінила правила для побутових споживачів, які використовують електроенергію для підприємницької діяльності в приватних домогосподарствах (наприклад, магазини, СТО). Тепер, у разі виявлення таких випадків, "Чернігівобленерго" складає акти про порушення та проводить перерахунок спожитої електроенергії за останні пів року за комерційним тарифом, замість відключення електроенергії. Це фактично є штрафною санкцією, і суми можуть бути значними", — пояснює Леся Самовтор.
Які об'єкти обслуговуються по фіксованому побутовому тарифу
За словами Лесі Самовтор, з 1 червня діє побутовий тариф для населення — 4,32 грн/кВт⋅год з ПДВ. Цей тариф використовують у:
- індивідуальних побутових споживачів;
- житлових будинках;
- квартирах.
Також цей тариф діє для юридичних споживачів, які можуть використовувати побутовий тариф у своїх цілях:
- садові товариства;
- гаражні автокооперативи;
- гуртожитки;
- ОСББ або ЖЕКи, які використовують електроенергію для технічних цілей, наприклад, ліфти, евакуаційне освітлення, аварійне освітлення;
- церкви.
Решта споживачів повинні використовувати електроенергію відповідно до їх діяльності, каже Самовтор.
Що належить до непобутових витрат електроенергії
- магазин на приватній території домогосподарства;
- СТО в гаражі;
- бази відпочинку;
- перукарня;
- зелений туризм, коли люди здають будинок в оренду.
Скільки мають сплачувати люди, які змінили тариф з побутового на непобутовий
Люди, які змінили тариф на непобутовий, повинні сплачувати по юридичному тарифу, каже Леся Самовтор.
"У нас тариф змінюється щомісячно для юридичних споживачів. Якщо для населення він встановлюється на певний період, то для юридичних споживачів він змінюється кожен місяць, але це приблизно 10 грн/кВт⋅год з ПДВ".
Як правильно оформити документи
Якщо споживач знає, що він буде відкривати, наприклад, СТО чи магазин, він повинен звернутися до оператора системи розподілу, каже заступниця.
"В нашій області — до Чернігівобленерго. З відповідною заявою про організацію окремого комерційного обліку, тобто окремого лічильника на цю діяльність".
Для цього є два варіанти, додає Леся Самовтор:
- встановити окремий лічильник;
- для приватних домогосподарств — скласти акт розподілу потужності споживання.
"Є постанова Кабміну, в якій затверджені мінімальні стандарти за споживання електричної енергії. Відповідно до цих стандартів складається акт розподілу спожитої електроенергії, відповідно до якого електроенергія, яка споживається протягом місяця, буде розподілятися на два особові рахунки. Один буде по юридичному тарифу, інший буде по побутовому тарифу на його домашні цілі".
Яка кількість порушників
За словами Лесі Самовтор, на початку 2024 року виявили біля сотні порушників.
"Перевірку проводять контролери «Чернігівобленерго», які знімають покази лічильників. Вони виявляють, що дійсно там за об'єктом відбувається нецільове використання електроенергії. Потім складають акти про порушення та передають нам цю інформацію".
Санкції та штрафи за порушення
Санкція – це перерахунок вартості електричної енергії по юридичному тарифу за період останніх пів року або від останнього контрольного огляду, якщо він був менше, ніж пів року тому. Цей перерахунок проводить постачальник, розповіла Леся Самовтор.
За словами заступниці, штраф споживач має сплатити протягом 30 днів від дати вручення рахунку. В разі несплати, до людини можуть застосувати норми правил розривного ринку про відключення.
"Тобто, у споживача є 30 днів на оплату цього коригуючого рахунку. Після цього, в разі несплати цього рахунку, споживача попереджають про відключення, на це дається 10 робочих днів. Після того, як оплату не здійснили, споживача відключають від електричної енергії".
Також, додає заступниця, якщо людина відмовляється сплачувати борг, постачальник може подати до суду на стягнення цієї заборгованості.
Якщо споживач приходить сам до моменту написання акта про порушення, і перекладає договір на юридичний тариф або розподіляє по використанню електричної енергії, тоді штрафні санкції не застосовуються, пояснює Леся Самовтор.
Після сплати заборгованості відбувається повторне підключення.
"Залежно від того, це місто, село, чи це квартира, повторне підключення коштує від 500 гривень до 1,5 тисячі гривень. Якщо це місто — три робочі дні, якщо село — то це п'ять робочих днів".
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.