Долю школи №19 у Чернігові — чи буде вона триступеневою школою, чи стане гімназією, де навчатимуться лише до 9 класу — вирішуватимуть на сесії міської ради 16 серпня. Як розповів виконувач обов'язків міського голови Олександр Ломако, він подасть на розгляд депутатів два проєкти рішень щодо трансформації закладу. Про це він сказав під час зустрічі з батьками учнів школи. Вони незадоволені планами щодо перетворення закладу на гімназію. Зміни мали б запровадити з нового навчального року, відповідно до програми з трансформації освітньої мережі міста. Її ухвалили ще у 2021 році. Які аргументи у батьків учнів 19 школи і чому директори інших шкіл називають їх "миттєвими бажаннями окремих родин" — далі у матеріалі.
Що кажуть освітяни
13 серпня, щоб обговорити питання 19 школи, у міськраді зібралися керівники п'яти навчальних закладів Чернігова.
"Ми випустили п'ять класів, але лише половина учнів йде в ліцеї, інші йдуть до коледжів. Ось тому і постає питання доцільності: чи потрібен ще один ліцей?", — каже директорка Чернігівської гімназії №35 Наталія Іваницька.
Вона — одна із 30 керівників навчальних закладів міста, яка поставила свій підпис під зверненням до в. о. міського голови Олександра Ломака.
Фото цього звернення Ломако опублікував на своїй сторінці у Facebook. У ньому директори закладів просять не допустити перегляд освітньої мережі, яку вже затвердили міські депутати у 2021 році.
"Деякі батьки ЗЗСО №19 вирішили, що вимоги законодавства не для них, що миттєві бажання окремих родин важливіше за виважену і продуману стратегію розвитку … і намагаються силою переконати окремих депутатів міської ради, що найкращі знання старшокласники зможуть здобути в школі до якої вони "просто звикли"... Рада директорів просить врахувати думку фахівців, демографічну ситуацію в місті і дотримання раніше затвердженої програми трансформації", — йдеться у листі.
Директорка ліцею №1 Ольга Шелест лист коментує так:
"Ми написали його, і це було фактично співавторство ради директорів. Директори були запрошені підписувати або не підписувати цей лист, відповідно до своїх поглядів. І, як ви бачите, там стоять підписи абсолютно всіх".
Директорка школи №19 Людмила Шелупець також підписала це звернення. ЇЇ на зустрічі у міськраді 13 серпня не було.
Директорка 1 ліцею Ольга Шелест каже: 4-х ліцеїв вистачить для тієї кількості старшокласників, які на сьогодні планують навчатися в 10, 11 класах. Нині у її закладі не залишилось початкової школи, бо три роки поспіль вони не набирають перших класів.
Цьогоріч вони набрали одинадцять десятих класів з очною формою навчання та два дистанційні класи.
"Проблема в тому, що воно більше не буде збільшуватись, бо не має народжуваності. І є великий відтік дітей, які поїхали за кордон, — каже Ольга Шелест.
За словами в. о. міського голови Чернігова Олександра Ломака, керівники шкіл виступають проти ініціативи батьків 19 школи, які пропонують створити на базі їх закладу ліцей, а не гімназію.
Які аргументи батьків
Також 13 серпня у міськраді відбулася зустріч з батьками 19 школи, з ними Олександр Ломако спілкувався окремо.
"Якщо дозволено законом три ланки освіти, то чому не залишити? Чому не створити у нашому місті хоча б один такий заклад? У нас дуже потужний педагогічний колектив, дуже чудові знання дають вчителі", — зазначили мати учениці 19 школи Василина Коваленко.
За її словами, головна причина, чому вони хочуть продовжити навчання у старших класах в цьому закладі — зручність для дітей.
"Як ви собі уявляєте: я живу біля 1 школи, а я буду їхати у 12 ліцей. Так може поставити собі питання, якщо не має попит 12 ліцей, то може переглянути це краще питання?", — говорить Василина Коваленко.
Позиція міськради
Олександр Ломако каже, що для функціонування ліцеїв необхідно забезпечити їх якісною матеріальною базою, тому у чотирьох визначених (№1, 12, 15, 22) вже зроблені перші предметні кабінети.
"Років п'ять якщо ми попрацюємо в цьому напрямку, тим об'ємом коштів, які є у нас, то ми вийдемо на досить пристойний, я вважаю, рівень. Але, якщо ці кошти розмити по всім закладах, то ми ні через п'ять, ні через 10, ні через 15 років — суттєвого результату не досягнемо", — каже Олександр Ломако.
На зустрічі з батьками 19 школи він анонсував:
"Я на наступну сесію вношу проєкт трансформації 19 школи з трьома ланками. Якщо він голосується, то ми приймаємо статут з трьома ланками. Якщо не голосується — приймаємо статут з гімназією".
Нагадаємо, згідно з програмою трансформації мережі закладів освіти, прийнятої у Чернігові в 2021 році, на базі нинішніх шкіл створили чотири ліцеї: №1, 12, 15, 22. Тут навчатимуться учні 10, 11 та 12 класів. 25 школа навчатиме учнів початкових класів. Всі інші з нового навчального року мають стати стають гімназіями, тобто там учні навчаються по 9 клас включно. За це 10 липня 2024 року проголосували депутати на сесії міськради. Рішення ж по 19 школі, яка мала стати гімназією, не ухвалили, через протести батьків.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.