УПЦ (МП) УПЦ, згідно з релігієзнавчою експертизою Держслужби з питань свободи совісті, є структурним підрозділом Російської православної церкви.має право звернутися щодо користування пам'ятками заповідника "Чернігів стародавній". Проте заповідник зобов'язаний аналізувати такі звернення. Про це в інтерв'ю Суспільному розповіла генеральна директорка заповідника "Чернігів стародавній" Наталія Реброва.
"УПЦ (МП) приходять і просять послужити у Трійці. Варіанту послужити у Трійці у законодавчому полі нема. І тому такі варіанти не розглядаються. Якщо УПЦ (МП) вийдуть з офіційною пропозицією, вона буде розглянута, проаналізована їх роль в історії нашої держави, й тільки після цього можливий діалог або — ні".
Реброва також зазначила, якщо УПЦ (МП) буде пропонувати навіть в 10 разів більше за оренду храму, ніж інші — всеодно їм здавати будівлі не планують.
"Ми не за гроші, ми за державу. Той, хто подає заяву, має сповідувати наші українські цінності й працювати тільки на ствердження нашої держави. Для орендаря необхідне розуміння законодавства, його дотримання і кошти, щоб сплатити за право користуватися такими спорудами як орендою".
За її словами, у 1990-х роках релігійним общинам було надане право на безкоштовне користування. Зараз — тільки оренда.
"Передача в оренду державного майна здійснюється через фонд державного майна. До цього має бути грошова оцінка, відповідно до закону «Про охорону культурної спадщини». Потім фонд держмайна з разом з власником — держава в особі Міністерства культури. Саме вони приймають рішення про передачу в оренду з відповідною орендною ставкою".
Наразі, каже Наталія Реброва, всі будівлі заповідника "Чернігів стародавній" перебувають у стані визначення грошової вартості для оренди.
Що відомо про "Чернігів стародавній"
Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" є одним із головних туристичних об’єктів Чернігівщини. До нього входять 26 пам’яток архітектури національного значення, а також три споруди та пам’ятники гетьману Івану Мазепі й князю Ігорю Чернігівському та Київському. З них: шість пам’яток домонгольського періоду, які на думку фахівців вважаються одними з найдавніших у Східній Європі.
Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній" повернув із незаконного користування Чернігівської єпархії Української Православної Церкви (Московського патріархату) низку об’єктів на території Троїцько-Іллінського монастиря, які перебувають на балансі заповідника.
"Повернули із духовної окупації ще частину наших пам’яток національного значення, які є власністю держави й перебувають на балансі Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній». Мова про Троїцький собор XVII століття, дзвіниця Троїцького монастиря, Введенська церква, північно-східні келії, південні келії, південно-західні келії, будинок архієрея, в якому перебуває регентська школа", — розповідав Андрій Лісовий.
Окрім того, "Чернігів стародавній" повернув із користування УПЦ (МП) Іллінську браму, мури з брамами та баштами, а також ризницю Спасо-Преображенського собору на Валу, де проводили обряд хрещення.
Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.