До 60 літрів молока на день: в чому секрет продуктивності корів на Чернігівщині

Надої зростають, попри скорочення поголів’я корів. Зі слів заступника директора департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Василя Жука, Чернігівщина посіла третє місце в Україні за кількістю надоїв молока за 2023 рік. Про те, як працює підприємство, де одна корова може дати понад 60 літрів молока на день та в чому секрет надоїв — далі в матеріалі.

Директор "Чернігівського племпідприємства" Олександр Вертебний розповідає, що у них на фермі 1300 голів, з телятами включно. З них понад 500 – дійних корів. Пояснює, ділять корів на групи за літражем молока.

Корови на підприємстві в Чернігівській області.
"Корова, яка дає максимум молока, їй треба максимум покласти кормових одиниць. Максимум смаколиків всіх накласти, щоб вона тобі дала молока".

На фермі корови однієї породи – чорно-рябий голштин.

Директора "Чернігівського племпідприємства" Олександр Вертебний.

"При певному годуванні, догляді, це така корова, яка викладається на всі 100%. На сьогодні у нас середній надій на фуражну корову складає 9,5 тонн за рік. Є корови, які наразі дають понад 60 літрів молока", — каже Олександр Вертебний.

Працівниці підприємства доять корів.

Коровами займається понад два десятки працівників. Серед них — три ветеринари.

"Ця порода, чорно-рябий голштин, вона дуже вибаглива. Ми всі розуміємо. Стільки молока отримати – це не просто так. Це і лікування сюди, і запліднення, і догляд за коровами", — розповідає директор підприємства.

Телята в стійлах.

За словами заступника директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Василя Жука, Чернігівщина за кількістю надоїв поступається тільки Полтавській та Черкаській областям.

"Це дуже потужні області сільськогосподарські. Я вважаю, що для нашої області, це дуже гарно. Принаймні, наші аграрії тримають поголів'я в цих складних сучасних умовах. А це ж робочі місця, і податки, і місцевий бюджет, і допомога Збройним силами".

Василь Жук говорить, протягом останніх років надої зростають, попри скорочення поголів’я худоби.

Заступник директора департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Василь Жук. Департамент агропромислового розвитку Чернігівської ОДА

"Підприємства в середньому виробляють за рік понад 250 тисяч тонн молока. Це пов'язано з тим, що щорічно йде приріст продуктивності. У нас за підсумками 2023 року в середньому одна корова давала 7362 кг молока за рік".

Корови породи чорно-рябий голштин на підприємстві.

Найбільше молока дають сільгосппідприємства в Прилуцькому та Ніжинському районах, каже заступник директора департаменту.

"У них в сільгосппідприємствах надої сягають дев'яти тисяч. Якщо брати по Чернігівському району, то трошки менше, близько п'яти тисяч в середньому по району. Загалом 62% виробленого молока це в сільгосппідприємствах, це у нас по області. По Україні цей показник становить 38%."

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.