"Вже картопля є, але ще треба дати їй розвиток": як дощі на Чернігівщині вплинули на врожай

Після 18 липня на Чернігівщині можуть почати збирати картоплю, але через зливи у червні врожай під загрозою. Про це Суспільному розповів гендиректор агрокомпанії "Десна" Микола Пономаренко. У 2024 році фермер з Боромик почав садити картоплю раніше, ніж зазвичай — 31 березня. Як долають наслідки негоди — далі у матеріалі.

Посадили 18 сортів картоплі

Микола Пономаренко каже: цього року вони посадили 18 сортів картоплі.

"Оце позаду мене сорт "Гранада", трохи лівіше — "Беллароза", всі сорти завезені з Європи, Німеччини, Голандії", — говорить Микола Пономаренко.

Зараз картоплю рятують від наслідків злив, що були на Чернігівщині у червні, — розповідає агроном Роман Лютий.

"Саме на цьому полі випало 104 міліметри опадів. Рельєф поля такий, що у низинах збирається вода, викопуємо водовідводи, спускаємо воду, дискуємо, щоб швидше підсихало".

За словами агронома, надмірне зволоження загрожує картоплі зараженням вірусами.

"Щодня моніторимо стан посадки, щоб не допустити проявів хвороб, і робимо превентивні обробки від фітофтори. Фітофтора, як розвивається на рослині — знищує надземну частину, йде в бульби, заражає. Картопля тоді втрачає врожайність, якість", — пояснює Роман Лютий.

Рятує особлива технологія

Микола Пономаренко каже: для посадки картоплі вони використовують особливу технологію.

"Голандська технологія — де посадка робиться комплексом, за один прохід з гребнями. Ця технологія дозволяє картоплі вижити у цих аномальних погодних умови, які склалися в нас. Обтікає по гребню вода і по міжряддях йде в низинні частини".

Не зважаючи на погодні умови, розповідає фермер, врожай картоплі цього року можуть розпочати збирати вже після 18 липня.

"Вже картопля є, якщо підкопати і глянути, вже її можна копати. Але ще треба дати їй розвиток. Ви бачите, як вона буяє, який цвіт, який колір, яка рослина збагачена живленням і водою", — говорить Микола Пономаренко.

Загалом фермер обробляє півтори тисячі гектарів земель на Чернігівщині, з них 215 гектарів засаджено картоплею.

У 2023 році, розповідає Микола Пономаренко, збували врожай в різні регіони України:

"Недостатньо картоплі в Україні було і український ринок її спожив. Дуже багато на ЗСУ ми поставили".

У 2024 році збут картоплі залежатиме від врожаю, каже фермер.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.