Спасо-Преображенському собору у Чернігові подарували печатку сина Ярослава Мудрого

Підписання меморандуму між Чернігівом Стародавнім і музеєм Шереметьєва. Суспільне Чернігів

Спасо-Преображенський собор у Чернігові отримав для експонування печатку князя Святослава Ярославовича, сина Ярослава Мудрого. Артефакт подарував співзасновник і директор “Музею Шереметьєвих” Олексій Шереметьєв для Національного заповідника “Чернігів стародавній” зі своєї приватної колекції.

За словами гендиректорки “Чернігова стародавнього” Наталії Ребрової, раніше вона зверталась до Шереметьєва, щоб хоча б протягом одного дня провести показ печатки в соборі, але Олексій вирішив її подарувати.

Наталія Реброва.
“Національний заповідник “Чернігів Стародавній” уклав угоду із найавторитетнішим музейним закладом України — приватним “Музеєм Шереметьєвих”. Це угода про співпрацю, про наукові дослідження, про просвітницьку роботу, про підготовку унікального журналу, який буде присвячений повністю історії нашого Спасо-Преображенського собору. Олексій Шереметьєв 16 червня передав унікальний музейний експонат, який є єдиним в Україні. Це печатка Святослава Ярославовича, того, хто добудував Спасо-Преображенський собор в Чернігові”, — розповідає Наталія Реброва.
Наталія Реброва тримає печатку сина Ярослава Мудрого.

Шереметьєв зазначив, що печатка історично пов'язана із собором, тому, на його думку, вона повинна зберігатися саме у Чернігові.

Олексій Шереметьєв.

“На печатці зображено князя і ми впевнені, що їй місце тут в Спасо-Преображенському соборі. Це унікальна архітектурна пам'ятка часів Київської русі. Це унікальний заповідник. Він є свідченням нашої історії”, — розповідає Олексій Шереметьєв.

Печатка сина Ярослава Мудрого.

Доктор історичних наук Олег Однороженко розповідає, такі печатки є унікальним історичним джерелом, адже завжди зроблені в одному примірнику.

Олег Однороженко.
“Печатка, що передається, вона того ж часу, коли був добудований собор. І власне належить тій людині, яка зробила все, аби собор набув такого вигляду, яким він простояв наступніих майже тисячу років. Вона виконана в найкращих традиціях Русько-Візантійської мистецької традиції, зображено тезайменного святого князя — святого Миколая Мирлікійського. Тому що Святослав Ярославович мав в хрещенні ім'я Миколай. І на звороті цієї печатки зображено його повно ростове портретне зображення”, — каже історик.

Момент підписання меморандуму щодо співробітництва.

Нагадаємо, Спасо-Преображенський собор планують відкрити до Дня Конституції, 28 червня. Саме тоді чернігівці та гості міста зможуть побачити печатку особисто в експозиції.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.