Кліщі на тілі людини й тварини та у природі на Чернігівщині: в чому їх небезпека та як діяти, якщо укусив кліщ

167 людей захворіли на хворобу Лайма на Чернігівщині за 2023 рік. А із 700 кліщів, яких перевірили за цей час у лабораторії Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, 15% виявилися зі збудником цього захворювання. Про це розповів заступник генерального директора центру Артем Ярошенко в ефірі "Українського Радіо Чернігів". Чи можна вберегтися від кліщів, обробивши територію? Як діяти, коли на тілі виявили кліща, і чим це може бути небезпечно? Та що робити, якщо кліщ укусив собаку? Про все це — далі у матеріалі.

Статистика по Чернігівській області

За словами Артема Ярошенка, за 2023 рік на Чернігівщині захворіли на хворобу Лайма на чотири людини менше, ніж у 2022 році. З початку 2024-го — п'ятеро звернулися зі скаргами на самопочуття ще до настання тепла й активізації кліщів у природі, і у цих людей також діагностували хворобу Лайма.

Останні з цих випадків Артем Ярошенко пояснює так:

"Не обов'язково виникає хвороба Лайма одразу. Може бути продромальний період.Продромальний період — період захворювання, який протікає між інкубаційним періодом і хворобою. Тобто, коли збудник в організмі, але буде без проявів. Цей період може бути до трьох місяців (це стандартна ситуація), у деяких випадках — до пів року. А людина звертається до лікаря вже тільки тоді, коли або еритемаЕритема – це специфічне почервоніння шкіри, викликане припливом крові до капілярів., або підвищена температура. І лише, коли лікар починає розпитувати, лише тоді з'ясовується, що був укус кліща".

Що робити, якщо на тілі виявили кліща

Лікар-травматолог Чернігівської міської лікарні №2 Володимир Бодак в цьому ж ефірі радіо розповідає, що в середньому до них у травмпункт щодня звертаються не менше десяти людей, яких укусив кліщ.

"Найбільше звернень після вихідних. Останнім часом, слава Богу, приїжджають з кліщами. І це набагато краще, бо легше його вийняти, коли він цілий, ніж коли там залишаються вуса чи головка", — каже Володимир Бодак.

За його словами, після цього пацієнтам обов'язково назначають антибіотики і відправляють до сімейних лікарів, щоб ті далі їм розповідали, як діяти.

Як зазначає в ефірі радіо завідувачка інфекційного відділення Чернігівської міської лікарні №2 Іванна Олексієнко, алгоритм дій при укусі кліща так і виглядає:

"Побачили кліща — витягли, якщо вмієте, якщо ні — до лікаря сімейного або у травмпункт".
Іванна Олексієнко. ФОТО: Суспільне Чернігів

Чи необхідно далі звертатися до лікаря-інфекціоніста — це вже визначає сімейний лікар, дивлячись яка ситуація. Але призначається антибіотик у будь-якому випадку, — каже Іванна Олексієнко.

За її словами, якщо ж людина затягує з візитом до лікаря, то це може загрожувати тим, що захворювання потім може перейти у хронічну форму: дасть ускладнення на нервову систему та опорно-руховий апарат.

Що робити, якщо кліщ укусив давно і є підозра на захворювання

За словами Артема Ярошенка, якщо у людини є підозра, що з нею щось не так після укусу кліща, їй необхідне принести кров на дослідження.

"У будь-якому маніпуляційному кабінеті набрати кров в контейнер з пробірочкою і привезти до нас — на Любецьку, 11-а. Викликати спеціаліста особливо небезпечної лабораторії і вона забере кров. Або з лікарні можуть кур'єри доставити кров в центр контролю та профілактики хвороб".

Як з'ясувати, чи несе загрозу кліщ, якого знайшли на тілі

Як зазначає Артем Ярощенко, кліщів також можна принести на дослідження до них у лабораторію. Але кліщ обов'язково має бути живим.

"Тобто приносити треба в той же день, як дістали кліща. Він після цього живе до шести годин. Йому потрібно дати повітря і він доживе, наприклад, покласти у сірникову коробочку. Лабораторія працює з 8:00 до 15:42. Досліджуємо дорослих особин кліщів", — каже Ярошенко.

Більше про хворобу Лайма і кліщів можна послухати тут:

Що робити, якщо кліщ укусив собаку

Укус кліща також може бути небезпечним і для собак.

"У нас майже не зустрічається небезпечної хвороби котів, що переноситься з кліщами. А для собак — не хвороба Лайма на першому місці, а — бабезіозБабезіоз — захворювання собак, яке може призвести до смерті дуже швидко, якщо вчасно не надати допомогу. Переноситься кліщами.. Ще є й інші захворювання, але вони вторинні", — пояснює у цьому ж ефірі радіо лікар-ветеринар В’ячеслав Салівон.

Він радить, що при перших же симптомах у собаки після укусу кліща, необхідно звернутися до ветеринара:

"Найперший симптом — це підвищена температура. Не треба трогати ніс. Є термометр — поміряли: до 39 градусів у них вважається нормою. Ще один симптом — відмова від їжі. Під мікроскопом буде видно цього паразита — бабезію. Потрібна одна ін'єкція і тварина одужує, якщо немає ускладнень".

Як захистити тварину від кліщів

На думку ветеринара, у періоди, коли температура на вулиці комфортна для кліщів (а це весна і осінь, коли t коливається від 5 до 15°C) — тварини обов'язково повинні бути захищені від кліщів.

"На мою суб'єктивну думку, найменш ефективні — це аерозолі і нашийники. Можливо, від бліх вони й допомагають, але від кліщів сумнівно. Більш ефективні — це краплі на холку: якісні краплі — допомагають, але це не 100%. Що дійсно працює — це таблетки від кліщів. Єдине, як пишуть на форумах, вони нібито впливають на внутрішні органи. Але якихось досліджень, що вони, дійсно, впливають, я не знайшов", — каже В’ячеслав Салівон.

Обробка парків і лісів

Ще один спосіб уберегтися від кліщів — обробка парків і лісів. За словами Артема Ярошенка, ця місія покладена на місцеве самоврядування.

"І це роблять лише приватні структури, за гроші. А органи місцевого самоврядування не дуже хочуть виділять кошти на обробку від кліщів. Але це реально — проблема", — зазначає Ярошенко.

За його словами, якщо в якомусь місті, селі чи селищі Чернігівщини виявляють випадок захворювання, пов'язаного з кліщами, тоді структурні підрозділи центру контролю та профілактики хвороб пишуть звернення на громаду: просять розглянути питання щодо обробки певної території парку.

"Якщо це присадибна ділянка чи приватний будинок — люди займаються цим самостійно. Ми також надаємо їм рекомендації".

Зі слів Ярошенка, у таких випадках треба звертатися до фірм, які проводять дезінсекцію.Дезінсекція — комплекс профілактичних і винищувальних заходів для знищення і врегулювання кількості комах та захисту від них.

"Я знайшов шість таких фірм у нас. Треба звертати увагу, щоб саме дезінсекцію вони проводили. Там зазвичай у них у переліку послуг: боротьба з комарами, тарганами, блохами — там будуть і кліщі у переліку. Залежно від площі, яку потрібно обробити, це коштуватиме від 1,5-2 тисячі гривень".

Як зазначає заступник генерального директора Чернігівського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України, потрібна одна обробка на сезон: з квітня по жовтень. Щоправда, обробка однієї ділянки нічого не дасть — щоб такі заходи були ефективними, їх потрібно проводити комплексно.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.