Тополиний пух: чому його багато на Чернігівщині, чим небезпечний та чому висаджують більше жіночих дерев

Тополиний пух у Чернігові. Суспільне Чернігів

Традиційно на Чернігівщині на кінець весни — початок літа припадає пік плодоношення тополь. Саме насіння цих дерев, яке в народі називають "пухом", створює певні незручності. Чому на Чернігівщині так багато тополь? Які тополі "виробляють" більше пуху? Чому висаджували здебільшого жіночі екземпляри? Та чи є пух небезпечним для людей, які страждають на алергію?

Про це Суспільне поспілкувалося з кандидатом біологічних наук, завідувачем кафедри екології, географії та природокористування НУ "Чернігівський колегіум" ім. Т. Г. Шевченка Юрієм Карпенком та лікаркою-алерголом вищої категорії Оленою Ільченко.

Так, за словами біолога, попри те, що насіння тополь нам дошкуляє, це природне явище, адже тополі таким чином розмножуються. Саме завдяки тому, що насіння має спеціальні "пухнасті" вирости, це дозволяє деревам швидко поширюватися.

Які види тополь розповсюджені на Чернігівщині

На території Чернігівщини зустрічаються три види тополь: тополя чорна або осокир, тополя біла і тополя тремтяча або осика. Всі вони розмножуються за допомогою пуху — це дозріле насіння. Пух утворюють і інші представники вербових, це різні верби. Однак їх пух не такий інтенсивний і не такий "летючий".

Чому в нашому регіоні багато тополь

На теренах Чернігівщини, на Поліссі зустрічаються природні заплавні ліси з тополі чорної або осокору. У Чернігові ці ліси збереглися в межах Кордівки, там, де протікає Десна, також неподалік "Брянська".

Другою причиною появи тополь у Чернігові Юрій Карпенко називає те, що їх почали багато висаджувати в повоєнний час (після Другої світової війни, — ред.), коли відбудовували місто. Зокрема, тополю білу, а саме її жіночі екземпляри. Чому саме жіночі? Бо насіння утворюється на жіночих екземплярах. І це сприяло подальшому розповсюдженню тополь містом.

Також в післявоєнні, 50-ті роки, ще завезли один вид тополі — тополя пірамідальна. Такі тополі висаджували вздовж доріг, з них робили лісосмуги.

Від чого залежить кількість пуху на тополях

Юрій Карпенко стверджує, що кількість пуху на тополях від виду дерева не залежить. Більше пуху утворюють дорослі дерева.

"Якщо це велике кремезне дерево висотою понад 25 метрів, то зрозуміло, у нього крона більше, тому й пуху таке дерево "виробляє" більше. На відміну від кронованогоКронування – це повне видалення великих та малих основних гілок старих дерев з метою омолодження дерева, яке починає тільки зростати, має висоту кілька метрів, тож, зрозуміло, що й пуху буду менше".

Коли завершиться "пухопад"

За словами біолога, період плодоношення тополь розтягується на два-три тижні, залежно від температури.

"Якщо вища температура, то насіння швидше дозріває. Зараз у нас як раз пік плодоношення. В першу декаду червня має цей процес вже завершитися", — зазначає Юрій Карпенко.

Пух — не алерген

Тополиний пух — не алерген, розповідає лікарка-алерголог Олена Ільченко, цей пух працює в повітрі як сорбент.

"Він вбирає в себе з повітря пилок, акумулює на себе. Отже, де скупчення пуху на узбіччях доріг, там буде більша концентрація пилку, і на поверхні пуху також. Сам по собі пух не містить алергенних молекул. Він викликає лише механічне подразнення очей чи носа".

Алергеном є пилок дерев та трав, саме він викликає алергічні симптоми, каже Олена Ільченко.

"Період, коли з'являється пух, припадає на час, коли квітнуть лучні та злакові трави. А це з середини травня до початку липня, тобто протягом двох з половиною місяців. І за цей період вони 4-5 разів дають викиди пилку. Особливо концентрація пилку підвищена після дощу, коли тепло. Це називається період палінаціїУ період цвітіння (палінації) рослин пилок з навколишнього повітря осідає на слизових оболонках носа, очей і ротової порожнини, разом з повітрям проникає в бронхи, контактує зі шкірою, і у чутливих до неї осіб виникають симптоми алергії. рослин".

Щодо "боротьби" з пухом, який є носієм пилку, то за словами лікарки, з ним боротися треба, починаючи з того, що косити газонні трави (щоб не допускати пилкування), поливати дороги водою, тим самим змиваючи й тополиний пух.

А люди, які схильні до алергії, мають отримувати місцеве або системне протиалергічне лікування, спрямоване проти алергії на пилок трав.

"Для того, щоб розібратися, на що саме в людини виникає алергічна реакція, треба звертатися до алерголога, щоб зробити специфічну діагностику, визначитись з алергеном й отримати алгоритм лікування на період цвітіння. В цей алгоритм лікування також входить алерговакцинація, яка припиняє розвиток алергії й дуже позитивно впливає на прогноз", — радить Олена Ільченко.

Попри все вищезазначене, тополі вирубувати не треба, каже лікарка, бо вони дуже гарно приживаються в нашій місцевості, швидко ростуть, і є "виробниками" кисню. Особливо для міста це дуже корисне дерево.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.