Змушений платити податки за землю, яку не використовує: історія фермера з Чернігівщини, який залишив поля через обстріли

Фермер Сергій Пустовойт з прикордонного села Мурав'ї Новгород-Сіверського району залишив будинок, техніку та урожай через те, що його поля розташовані в п’ятикілометровій зоні від російського кордону. Під обстрілами вони разом із дружиною виїхали з рідного села та почали все спочатку в іншому місці. Крім цього, фермеру доведеться сплатити борг — податки на землю, яку він тепер не може обробляти.

В автівку Сергія Пустовойта прилетіла міна. Чоловік забирав її останньою, коли втікав зі свого села. Каже: сподівався до останнього, що не доведеться полишати своє обійстя.

"Снаряд прилетів прямо у двір. Яма у мій зріст. Клуб землі такий піднявся, метрів, мабуть, тридцять від вибуху", — розповів Сергій.

Втікати довелося через напівзруйнований міст. В нього росіяни поцілили у березні 2023 року. Сергій розповідає: перших кілька місяців вони з дружиною орендували квартиру в Новгороді-Сіверському, проте без землі не змогли. Перебралися до Лісконогів, бо це ближче до рідних країв.

Земля, яку віддали знайомі Сергія для обробки.

Будинки в громаді, розповідає чоловік, після повномасштабного вторгнення зросли в ціні. Наразі фермер обробляє землю своїх знайомих. Та мріє мати свою.

"Хотілося б хоч десь земельки. Щоб так уже — уклав договір років на п’ять, десять та знав, що воно твоє".

Сергій пояснив, отримати землю в користування не може, бо на прикордонні має свій пай.

"Кажуть: «У вас пай є і два гектари є. Що ви хочете?» Ну так їх же у мене нема".

І хоча свою землю в Мурав’ях фермер обробляти вже не може, проте він продовжує отримувати рахунки з податкової.

"За 2023 рік нас навіть від податків не звільнили. Вже штрафи йдуть. Спочатку говорили не платити, а зараз вимагають, що минулим роком зобов’язані заплатити. Вже 70 тисяч приблизно треба заплатити. А я пенсіонер, дві тисячі отримую. І там же все життя наживали, а тепер спробуй в шістдесят років почати спочатку".

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.