Міськрада запропонувала МВА 4 варіанти вирішення ситуації з громадським транспортом у Чернігові: чи здорожчає проїзд

Олександр Ломако, Дмитро Брижинський, громадський транспорт. Суспільне Чернігів

Через два тижні після зупинки і відновлення руху громадського транспорту у Чернігові управління транспорту міської ради написало МВА листа. Щоб автобуси ходили стабільно, пропонують чотири варіанти компромісу. Серед них – зміна графіку руху, зокрема, менше транспорту в рейсах, подорожчання квитка або більша компенсація з бюджету. Начальник МВА Дмитро Брижинський відповів, що жоден варіант не затвердить.

За здійснені громадські перевезення у Чернігові, борг перед перевізниками становить 11 мільйонів 300 тисяч гривень. З них три мільйони заборгували за березень та понад вісім мільйонів за квітень. Про це Суспільному повідомив начальник міського управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку Олександр Рижий. З його слів, станом на 21 травня кожного дня їздять в місті 101 автобус та 56 тролейбусів.

"Перевізники виконали транспортні послуги, і у нас заборгованість за березень — три мільйони, і у квітні вони наїздили на дев'ять мільйонів 155 тисяч. Ми плануємо заплатити вісім мільйонів 300 тисяч. Також є проблеми з водіями. Два автобуси зранку не вийшли з причини відсутності водіїв. Станом на 10:00 вони вийшли, ми залучили резервних водіїв", — сказав Рижий.
Олександр Рижий.

В чому суть справи

30 квітня в.о міського голови Чернігова Олександр Ломако повідомив, що перевізникам не виплатили частину грошей за перевезення у березні — дев'ять мільйонів гривень, платіж заблокував начальник МВА Дмитро Брижинський. Представники чотирьох транспортних компаній, які обслуговують міські маршрути Чернігова, розповіли, що через це не змогли розрахуватися за паливо, кредити та лізинг, а також виплатити заробітні плати водіям та іншим співробітникам. Відтоді, станом на 21 травня, питання з заборгованістю перед перевізниками за здійснені громадські перевезення не вирішилося.

"Ми можемо попросити перевізників помити свій транспорт, щоб охайна форма у водіїв була. Без грошей ми можемо це зробити, але змусити їх в борг заправлятися, чи з своєї кишені, чи з підприємства платити заробітну плату водіям чи просити ремонтувати їхній транспорт, ми їх не заставимо. Воно не буває так, що ти не платиш, а воно продовжує працювати", — сказав на нараді в міськраді Олександр Ломако.
Олександр Ломако.

Що змінилося після проведення Ради оборони області

Щоб вирішити питання, які пов'язані з громадським транспортом у Чернігові, 2 травня відбулася Рада оборони області. З цього часу пройшло три тижні та домовленості, які прийняли — порушуються, сказав сьогодні, 21 травня, на нараді в міськраді Олександр Ломако.

"Ну фактично три тижні з моменту, коли в місті було прийнято рішення начальником міської адміністрації про зупинку громадського транспорту, після цього рішення відбувалося засідання Ради оборони області, на якому я просив скасувати це рішення. Були прийняті певні рішення, ну вони протокольно не зафіксовані, але вони були усно досягнуті. Я вам хочу сказати, що за три тижні нічого не сталося".

Як повідомив Суспільному радник начальника Чернігівської ОВА Андрій Подорван, на Раді оборони області розглядали два питання.

"В першому пункті йшлося, що Чернігівській міській раді, як замовнику послуг з пасажирських перевезень, терміново вжити заходи з відновлення функціонування громадського транспорту. Друге — начальником МВА здійснити фінансування в межах відповідних кошторисних призначень для надавачів відповідних послуг. Тобто мова йшла про ці шість мільйонів".

Дмитро Брижинський пояснив, що не підтримав пропозицію міськради збільшити щомісячну компенсацію перевізникам з шести до дев'яти мільйонів гривень. Після проведення Ради оборони області вони здійснили фінансування у межах затвердженого кошторису, сказав Суспільному начальник Чернігівської МВА.

"На Раді оборони визначені чіткі задачі для секретаря міської ради – розблокувати транспорт, а для мене – здійснити фінансування у межах затвердженого кошторису. Відповідно до бюджету, щомісячна компенсація перевізникам складає шість мільйонів. Ми профінансували, рух розблокований. Ми спілкувалися, що треба, щоб 50% було — комунальне підприємство, забезпечувало рух автотранспорту, автобусів на маршрутах, а 50% нехай займаються приватними перевізниками. Це єдина була домовленість. З цього приводу ніяких рухів від транспортного управління нема",сказав Брижинський.
Дмитро Брижинський. ФОТО: Суспільне Чернігів

Олександр Рижий каже: вони зверталися до МВА щодо вирішення питання компенсації за здійснення громадських перевезень. Жодних рішень про підвищення вартості проїзду у Чернігові управління транспорту не планувало і не подавало на затвердження, каже Рижий.

"Ми писали листа на МВА. Перша пропозиція була додати до програми компенсації кошти. Якщо ми рахуємо по дев'ять мільйонів на місяць, то можна розрахувати скільки треба на рік. Друге — якщо ми не можемо цього зробити, то ми далі працюємо в тих межах, просто коригуємо графіки руху і зменшуємо транспорту роботу. Якщо немає коштів, відповідно, треба їздити менше. Таким чином, ми зможемо залишитись в межах цих 75 мільйонів. Перевізники надавали розрахунки перевезень на один кілометр, зараз вартість вже не 44,12 гривні, а 48 гривень. Тут вже перевізник недоотримує. Серед пропозицій і збільшити вартість проїзду з використанням електронного квитка з 12 до 15 гривень".
Лист начальнику МВА від управління транспорту. Управління транспорту, транспортної інфраструктури та зв'язку

У своєму Telegram-каналі Дмитро Брижинський написав, що жодне з рішень не буде затверджено.

Які приватні компанії перевозять чернігівців

Як йдеться на сайті Чернігівської міської ради, протягом 2022-2023 років у Чернігові повністю перезапустили транспортну сферу, зокрема провели конкурс та обрали чотирьох перевізників для обслуговування автобусних маршрутів: "Пассервіс", "Таксосервіс", "Епітранс" та "Тревел Експрес".

"Пассервіс" належить Олександру Вакуленку, а серед засновників компанії вказане ТОВ "Чернігів-Автосервіс". До цього кінцевими бенефіціарами компанії були інші члени родини Вакуленків, зокрема Сергій, який був депутатом Чернігівської міської ради від партії "Наш край" та ще раз балотувався туди у 2020 році від партії "Слуга народу", але не пройшов.

"Таксосервіс" з 2010 року належить Олексію Захарченку. Підприємство заснував його батько Микола Захарченко ще в 1994 році, йдеться у матеріалі "Наші Гроші".

"Епітранс" зареєстроване у Білій Церкві на Київщині. Компанією володіє Наталія Нестерчук.

"Тревел Експрес" заснували депутат Чернігівської міської ради Володимир Коваленко та Михайло Рапута.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.