Центр крові у Чернігові не може оголошувати потребу у конкретних групах та резус-факторах: в чому причина

Чернігівський обласний центр крові не може робити об'яви про те, яка група і резус-фактор крові їм необхідні та про кількість донорів і заготовлених компонентів. З чим це пов’язано та яку інформацію центр крові все ж таки буде публікувати розповіли у програмі "Праймвечір. Акценти" генеральна директорка обласного центру крові Лілія Бузницька та медична директорка Ірина Зуб.

"У зв'язку з виходом наказу "Про затвердження змін до зводу відомостей, що становлять державну таємницю" від 22.03.2024 року ми не можемо розголошувати свою потребу в певних групах крові. Ми будемо запрошувати донорів, але без вказівки певної групи крові", — сказала Лілія Бузницька.

Додамо, що в пункті 2.1.19 цього наказу зазначено: відомості за сукупністю всіх показників про місця зберігання, номенклатуру, потреби, обсяги заготівлі, фактичні запаси донорської крові або її компонентів на особливий період — це державна таємниця.

За словами Бузницької, оголошення на Facebook-сторінці центру крові залишаться, але без вказівки групи й резус-фактору крові.

"Ми таким чином будемо нагадувати про те, що ми існуємо, що є потреба, що компоненти мають певний термін придатності й запаси потрібно поповнювати".

Також за словами Бузницької, дізнатися, яка група крові потрібна і який резус-фактор наразі нагальний для центру, людині може дізнатися зателефонувавши до центру крові.

"Але навіть якщо не буде оголошень, всі мають розуміти, що кров потрібна завжди, що аналогів крові не існує. Синтетичної крові не існує. Тобто, це такий компонент, який потрібен завжди і його може дати тільки людина. Звичайно, ми маємо певні потужності і можливості для подальшого зберігання, і переробки. Тому, ми керуємо процесом. Зараз це буде складніше, але запрошувати людей до здачі крові ми будемо".
Генеральна директорка обласного центру крові Лілія Бузницька зліва на фото та медична директорка Ірина Зуб справа.

Як розповіла медична директорка обласного центру крові Ірина Зуб, робота центру в плані керування запасами крові необхідна не тільки в Чернігові, а й в області.

"Таким чином ми плануємо, залучаємо організовані колективи, приїжджати на заготівлю до відповідної громади. Тобто, це важливо для керування запасами. На жаль, не в усіх громадах ми побували. Є певні складнощі з відстанню. Це найбільша проблема. Тому віддалені громади поки не залучені до цього руху".

З її слів, центр крові зв'язується з керівниками громад чи з керівниками лікарень для залучення людей до здачі крові. Зі свого боку центр крові не розголошує інформацію: куди й коли їде.

Спеціалізованого автомобіля, каже Ірина Зуб, поки центр крові немає. Їх забезпечує центр контролю профілактики хвороб.

Лілія Бузицька додала, перед тим, як йти здавати кров треба відпочити та обов’язково поснідати.

"Далі буде попереднє обстеження. Буде огляд кваліфікованого спеціаліста і все. Вага від 50 кілограмів, вік від 18 років. Якщо робили татуювання, пірсинги або дещо інше, то пів року потрібно утриматись від донації. Якщо незначне лікування у стоматолога, достатньо буде через 10 днів, через тиждень прийти до нас і все буде добре".

Попередньо можна зателефонувати до центру крові з понеділка по п’ятницю за номером 0462-91-60-12.

Підписуйтесь на Суспільне Чернігів і на інших платформах: Telegram, Facebook, Viber, YouTube.